تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

علت خاموش شدن بخاری گازی چیست؟

نصب و تعمیر بخاری گازی با رعایت چند نکته مهم

راهنمای تعمیر
انواع بخاری گازی به دو دسته بخاری گازی بدون دودکش و بخاری گازی با دودکش تقسیم می‌شود که هر کدام مزایا و معایب خاص خود را دارند. دودکش مهمترین وسیله برای راه‌اندازی و نصب بخاری گازی است که نصب آن به صورت اصولی اهمیت بسیاری دارد. در این مطلب نیز قصد داریم به مواردی مهم در خصوص نصب بخاری گازی و تعمیر بخاری گازی بپردازیم. امیدواریم این مطلب برای شما هم مفید واقع شود.

تصلا– انواع لوازم برقی و گازی که در خانه از آن‌ها استفاده می‌کنیم، ممکن است بر اثر حادثه یا مشکلی فنی، از کار افتاده یا عملکرد بهینه خود را از دست بدهند. اگر با اصول کار هر وسیله آشنایی داشته باشیم، می‌توانیم با عیب‌یابی، مشکل را پیدا کرده و نسبت به تعمیر آن اقدام کنیم. وقتی به تعمیرگاه لوازم خانگی دسترسی ندارید؟ چگونه تعمیر بخاری گازی انجام دهیم؟

بیشتر بخوانید: بهترین مارک بخاری گازی ایرانی چیست؟

نکات مهم هنگام نصب بخاری دیواری دودکش دار و نصب بخاری گازی

قبل از اینکه در مورد تعمیر لوازم خانگی در منزل صحبت کنیم و به بررسی مشکلات احتمالی در عملکرد بخاری گازی، به نکاتی اشاره می‌کنیم که هنگام نصب بخاری گازی ، توجه به آن‌ها ضرورت دارد.

  • قبل از هر کاری شما باید از باز بودن مسیر لوله دودکش اطمینان حاصل کنید. لوله دودکش نقش مهمی در حفظ سلامت جان شما و اعضای خانواده‌تان دارد. در صورت بسته بودن این مسیر با بروز هر مشکلی در خصوص دودکش، گاز خطرناک، بی‌رنگ و بی‌بوی مونوکسید کربن به آسانی می‌تواند حادثه‌ای تلخ ایجاد کند. مسدود بودن مسیر لوله باعث می‌شود تا شما بعد از روشن کردن بخاری، بوی شبیه به بوی گاز حس کنید.
  • نکته مهم دیگر به خروجی لوله دودکش مربوط می‌شود. اگر لوله دودکش بخاری شما به کلاهکی ایمن مجهز شده باشد. دیگر جای نگرانی برای بازگشت گاز مونوکسید کربن به داخل محیط خانه، وجود نخواهد داشت.
  • ارتفاع لوله بخاری نیز یکی دیگر از نکات مهم در نصب بخاری گازی است. لوله دودکش شما باید از ارتفاع مناسب برای قرار گرفتن در محفظه خروجی دودکش برخوردار باشد. به طور کلی از ایجاد فاصله زیاد بین لوله و دهانه بخاری پرهیز کنید. همچنین بدنه بخاری نیز باید دارای پایه بوده تا سطح زیرین بخاری ارتباط مستقیم با زمین نداشته باشد.
  • به هنگام نصب و هر چند وقت یک‌بار در طول مدت زمان استفاده از بخاری، شلنگ و محل اتصال گاز را بررسی کنید.
  • شعله بخاری گازی در صورتی که دستگاه گرمایشی مشکلی نداشته باشد، باید به رنگ آبی بسوزد. در صورتی که رنگ نارنجی را برای شعله مشاهده کردید، نسبت به بررسی آن اقدام کنید.
  • یکی دیگر از روش‌های اطمینان از صحت عملکرد بخاری گازی، داغ بودن لوله دودکش است. در صورتی که لوله سرد باشد، قطعاً بخاری با مشکلی مواجه شده است.
  • نصب لوله دودکش به صورت افقی یا به صورت شیب منفی امری غیراصولی است. لوله دودکش باید به صورت عمودی نصب شده و تا جایی که ممکن است از استفاده زیاد لوله به صورت زانویی خودداری کنید.

بیشتر بخوانید: بخاری گازی چی بخریم؟ + قیمت بخاری گازی و فندار

تعمیر بخاری گازی بدون دودکش

نصب بخاری گازی بدون دودکش در مکان‌هایی که هوا به خوبی در آن‌ها جریان ندارد، توصیه نمی‌شود.

البته امروزه انواع بخاری گازی بدون دودکش به سیستم کنترل اکسیژن هوا مجهز شده‌اند. این سیستم ریسک موجود را تا حدی کاهش می‌دهد.

بر اساس ویژگی این سیستم، زمانی که اکسیژن محیط کاهش پیدا کرده و به ۱۸ درصد می‌رسد، به صورت اتوماتیک ترموکوپل سرد می‌شود. همچنین راه گاز نیز مسدود می‌شود. در نهایت نیز باعث خاموش شدن بخاری گازی خواهد شد.

با این حال به افرادی که قصد خرید بخاری بدون دودکش دارند، توصیه می‌کنیم به ابعاد اتاق مورد نظر خود و هوایی که در جریان است، دقت کافی داشته باشند.

تعمیر انواع بخاری گازی

بخاری گازی روشن نمی‌شود

تعمیر بخاری گازی

در صورت سالم بودن بخاری گازی به محض باز کردن گاز و روشن کردن بخاری، شمعک روشن شده و می‌توانید درجه حرارت بخاری را کم یا زیاد کنید. اگر با فشار دادن دکمه ولوم، بخاری شما روشن نشد، نتیجه می‌گیریم که گاز به بخاری نرسیده و عملکرد آن را با مشکل مواجه ساخته است. در این مواقع باید وضعیت تنظیم ترموکوپل بخاری را بررسی کنیم.

به طور کلی ترموکوپل در هر دستگاهی که عملکرد آن با شعله مرتبط است مانند بخاری یا اجاق‌گاز، منجر به افزایش ایمنی در آن دستگاه می‌شود. ترموکوپل نوعی حسگر تشخیص دمای ترمو الکتریکی محسوب می‌شود. این قطعه از دو سیم غیر هم‌جنس تشکیل شده است و این دو سیم در نقطه‌ای به یکدیگر متصل شده‌اند.

از دلایل دیگر که به روشن نشدن بخاری مربوط می‌شود، مسدود بودن لوله دودکش یا نشتی گاز است.

با توجه به مواردی که در این مطلب ذکر کردیم، قبل از راه‌اندازی بخاری تمام نکات لازم را بررسی کرده و موارد ایمنی را در نظر داشته باشید.

بیشتر بخوانید: انواع بخاری جیبی و قیمت آن در بازار

چرا فندک بخاری گازی جرقه نمی‌زند؟

برای روشن شدن شعله بخاری عملکرد درست فندک بخاری، ضرورت دارد. در صورت قطع گاز ممکن است فندک بخاری کار نکرده و در اصطلاح جرقه نزند. همچنین فندک بخاری شامل دو پیچ می‌شود که میزان حداقل و حداکثر را نشان می‌دهد. در صورتی که این تنظیمات دچار مشکل شده یا محکم نشده باشند، باعث جرقه نزدن فندک بخاری می‌شوند.

علت خاموش شدن خود به خود بخاری گازی چیست؟

تعمیر بخاری گازی

برای روشن ماندن بخاری ، ترموکوپل باید در جای مناسب خود در شعله شمعک قرار گرفته باشد. در غیر این صورت شعله‌های شمعک تنظیم نشده و ترموکوپل نیز گرم نمی‌شود. این موضوع باعث می‌شود تا بخاری به صورت اتوماتیک خاموش شود. برای رفع این مشکل می‌توانید مکان قرارگیری ترموکوپل را چک کرده و برای تعمیر بخاری گازی اقدام کنید.

انتشار بوی گاز از بخاری روشن و علائم نشت گاز بخاری

تنظیم شعله‌های پیلوت در عملکرد بخاری اهمیت بسیاری دارد. در صورتی که یکی از شعله‌های پیلوت تنظیم نبوده و خاموش شود، شما بوی گاز را از بخاری استشمام می‌کنید. در واقع تنظیم نبودن شعله پیلوت باعث نشتی گاز می‌شود.

شما می‌توانید با تنظیم نمودن پیچ تنظیم شعله پیلوت این مشکل را برطرف کنید.

چرا بعد از روشن کردن بخاری بوی گاز خام حس می‌شود؟

اگر قسمت‌های مربوط به شیر کنترل بخاری نشتی داشته باشد، این بو به مشام شما خواهد رسید. شما می‌توانید با ترکیب کف صابون شیر کنترل و پیچ‌های تنظیمات آن را پوشانده و به محض مشاهده حباب در هر قسمت، از نشتی گاز در آن قسمت مطلع شوید. برای رفع این مشکل نیز می‌توانید برای تعویض واشر اورینگی اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: نصب و تعمیر بخاری گازی با رعایت چند نکته مهم

علت خاموش شدن شمعک بخاری گازی چیست؟

تعمیر بخاری گازی

دلیل اصلی روشن نشدن شمعک بخاری گازی به عدم تنظیم ترموکوپل بخاری مربوط است. شما با بررسی ترموکوپل می‌توانید علت روشن نشدن شمعک را پیدا کرده و نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کنید.

شما با مشاهده ترموکوپل و بوبین می‌توانید سالم بودن یا خراب بودن آن را تست کنید. در صورتی که نقطه اتصال دو فلز دچار سوختگی شده و منجر به جدایی اتصال شده باشد، احتمالاً ترموکوپل مشکل پیدا کرده است.

 

کاهش کیفیت شعله بخاری

در صورتی که به اصطلاح شعله به خوبی نسوخته و بوی گاز خام نیز به مشام برسد باید محفظه‌های موجود بر روی مشعل را بررسی کنیم. گاهی اوقات این محفظه‌ها توسط ذرات گردوغبار کثیف شده و مسدود می‌شوند. این انسداد از عبور هوا و گاز جلوگیری کرده و این مشکل را به وجود می‌آورد. شما می‌توانید با تمیز کردن مشعل این مشکل را برطرف کنید.

چرا شعله پیلوت کوتاه است؟

گاهی اوقات شما با وجود فشار گاز مطلوب شاهد کوتاه بودن شعله پیلوت هستید. در این مواقع می‌توانید شیر کنترل را بررسی کرده و برای تعویض فیلتر آن اقدام کنید.

بیشتر بخوانید: بخاری‌های بدون دودکش شرکت ایران شرق به بازار می‌آید

تست ترموکوپل بخاری گازی

از آنجا که بیشتر مشکلات موجود در دستگاه‌های گازسوز به ترموکوپل مربوط می‌شود در ادامه به نحوه تست این قطعه جهت اطمینان از سالم بودن آن، اشاره می‌کنیم.

شما می‌توانید ترموکوپل را با بوبین سالم تست کنید. برای این کار سر بوبین را توسط حرارت گرم کرده و هسته مرکزی بوبین را به داخل فشار دهید.

سپس بعد از گذشت ۱۵ تا ۳۰ ثانیه هسته مرکزی بوبین را رها کنید. اگر بعد از این مدت زمان و رها کردن، بوبین به محل قرارگیری قبلی خود بازگشت، این امر نشان‌دهنده سالم بودن ترموکوپل است.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

WhatsApp Image 2020-11-13 at 11.16.28
مرضیه محمدی
۱۳۹۹/۱۰/۱۳
مرضیه محمدی هستم. از سال 96 مشغول نوشتن و تولید محتوا هستم. در حال حاضر افتخار همکاری با مجموعه تصلا در بخش تحریریه را دارم. مطالبی که من تهیه می کنم در خصوص محتواهای کاربردی مربوط به راهنمای خرید، نگهداری و... انواع لوازم خانگی از برندهای مختلف است.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

Notice: Undefined variable: user_ID in /home/teslapre/public_html/wp-content/themes/Tesla/comments.php on line 30

لینک کپی شد!