تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی لوازم خانگی بهمن ماه در مقایسه ابتدای سال 1399»»»»» تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 68000000 85% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند جی پلاس مدل GTV-50KU722S سایز 50 اینچ 92700000 18% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند جی پلاس مدل 43KH412N سایز 43 اینچ 56170000 12% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 37800000 71% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76700000 53% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 105000000 75% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 92000000 54% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 68000000 28% *** تغییرات قیمتی انواع یخچال»»» یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 214000000 64% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس 249000000 99% *** یخچال فریزر چهار درب جی پلاس 209190000 0.05% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 152000000 56% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** جاروبرقی پارس خزر مدل Turbo 2500WB 33590000 42% *** جارو برقی بوش 3000 وات pro5 38700000 58% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% *** ماشین لباسشویی درب از جلو پاکشوما 8کیلویی 113000000 52% *** ماشین لباسشویی درب از جلو جی پلاس 8 کیلویی 99000000 66% ***

برای کاهش تاثیرات مخرب آلودگی هوا چه کارهایی می‌توانیم انجام دهیم

وسایل هوشمند برای مقابله با عوامل آلودگی هوا خانه

راهنمای کاربردی
آلودگی هوا یکی از بزرگ‌ترین معضلات شهرها و جوامع امروزی است که مردم با آن سر و کار دارند. این مسئله نه‌تنها بر کیفیت زندگی افراد بلکه بر روی سلامت آن‌ها نیز تأثیر مستقیمی دارد. اما آیا به این موضوع فکر کرده‌اید که نحوه استفاده از وسایل خانه و سبک زندگی ما چه تاثیری بر افزایش عوامل آلودگی هوا دارد؟ از طرفی با یکسری اقدامات ساده می‌توان تاثیر مخرب آلودگی هوا را کمتر کرد.

تصلا – از آنجایی که در هفته‌های اخیر بحث آلودگی هوایی که تنفس می‌کنیم در شهرهای مختلف موضوع اصلی و سر تیتر بسیاری از خبرگزاری‌ها بوده است، در این مطلب قصد داریم روش‌های هوشمندانه استفاده از لوازم خانه و همچنین راهکارهای بهینه به منظور کمک به کاهش عوامل آلودگی هوا را معرفی کنیم.

اصلی‌ترین عوامل آلوده کننده هوا در خانه

در طول روز ما از وسایل زیادی استفاده می‌کنید. شاید در نگاه اول استفاده از این وسایل هیچ ارتباطی با آلوده شدن هوای خانه و در نتیجه هوای شهرها نداشته باشند اما واقعیت این است که اکثر وسایلی که در طول روز از آن‌ها استفاده می‌کنیم نقش قابل توجهی در آلوده کردن هوای خانه‌ها دارند. همه این وسایل در اکثر خانه‌ها وجود دارند و ما از آن‌ها در طول روز حداقل یک‌بار استفاده می‌کنیم. اگر به دنبال راهی هوشمند برای استفاده بهینه از این وسایل به منظور عوامل آلودگی هوا هستیم باید ابتدا این وسایل را شناسایی کنیم.

نقش وسایل پخت و پز و حرارتی در افزایش عوامل آلودگی هوا خانه

در همه خانه‌های ما وسایل حرارتی چه برای پخت و پز و چه برای گرم کردن محیط وجود دارد. این تجهیزات عبارت‌اند از اجاق گازها، شومینه، آب‌گرم‌کن و بخاری‌ها که هر کدام باعث تولید مونوکسید کربن می‌شوند.

به عبارت دیگر آلودگی ‌ها، ذرات معلق در هوا که به نوعی به نوع آلاینده‌ها در هوا شناخته می‌شوند و همچنین گاز مونوکسید کربن محصول اصلی استفاده از این تجهیزات گرمایشی هستند. وجود این ذرات در هوا باعث ایجاد سردرد و خستگی در بسیاری از افراد می‌شود. علاوه بر این ابتلا به بیماری‌های تنفسی می‌تواند به دلیل تنفس هوای آلوده در افراد ایجاد شود.

شاید این سؤال برای شما هم پیش بیاید که آیا برای آلوده نشدن هوا باید از این دستگاه‌ها استفاده نکرد؟

در جواب این سؤال باید گفت که زندگی امروزی ما به نحوی پیش می‌رود که همه ما نیاز به استفاده از این تجهیزات در طول روز داریم و استفاده از آن‌ها اجتناب‌ناپذیر است. نکته مهم این است که باید استفاده صحیح از این تجهیزات را بدانیم. از نظر فنی گاز مونوکسید کربن زمانی ایجاد می‌شود که در تجهیزات حرارتی از جمله گاز احتراق به صورت کامل و صحیح رخ ندهد.

پس اگر به دنبال حذف مونوکسید کربن از هوای خانه خود هستید باید عملکرد اجاق از و دستگاه‌های گرمایشی را که با گاز کار می‌کنند، بررسی کنید.

از طرفی دی اکسید نیتروژن نیز یکی دیگر از آلاینده‌هایی که در اثر استفاده از وسایل پخت و پز گازی ایجاد می‌شود. ترکیب این گاز با گازهای موجود در هوا منجر به تولید اسید نیتریک و نیترات آلی می‌شود که برای سلامتی ما انسان‌ها بسیار خطرناک است. برای مثال سوزش بینی، چشم و گلو یکی از اثرات استشمام این نوع آلاینده‌ها در هوا هستند.

همان‌طور که گفته شد عمده تجهیزاتی که عوامل آلودگی هوا در خانه هستند، همان وسایل و  لوازم‌خانگی هستند که با گاز کار می‌کنند. به عبارت دیگر برای اینکه بتوانند کار کنند نیاز به سوختن گاز دارند.

جلوگیری از ایجاد گازهای سمی توسط  لوازم پخت و پز برای جلوگیری عوامل آلودگی هوا

اولین و اساسی‌ترین روشی که می‌توان به ما برای جلوگیری از ایجاد و تولید گازهای سمی توسط وسایل گرمایشی از جمله تجهیزات پخت و پز کمک کند، بررسی و کنترل دوره‌ای و البته مداوم این تجهیزات توسط افراد متخصص و کارشناسان خبره است. اگر از بخاری‌های گازی دود کش‌دار در خانه خود برای گرم کردن محیط استفاده می‌کنید، باید همیشه لوله بخاری و دوکش را بررسی کنید و از تمیز بودن آن مطمئن شوید.

جالب است بدانید که وجود هر گونه پوسیدگی، زنگ‌زدگی و ترک خوردگی در لوله و دودکش بخاری باعث نشت دوده در هوا و در نتیجه آلودگی هوای خانه می‌شود.

وسایل گرمایشی گازی که در خانه‌ها استفاده می‌شوند هرگز نباید بدون دودکش و کلاهک باشند. از طرفی اگر به دنبال تمیز کردن هوای محیط هستید باید حتماً از دستگاه‌های تصفیه هوا استفاده کنید. بر اساس مطالعات انجام شده دستگاه‌های تصفیه هوا می‌توانند نقش بزرگی در پاکسازی هوای خانه ایفا کنند. امروزه انواع مختلفی از دستگاه‌های تصفیه هوا وجود دارد که برخی از آن‌ها به صورت هوشمند کار تصفیه هوا را انجام می‌دهند.

برای مثال یکی از انواع دستگاه‌های تصفیه هوای هوشمند که در بازار ایران نیز وجود دارد دستگاه تصفیه هوای هوشمند شیائومی است که اخیراً نسخه ۲ آن نیز به بازار عرضه شده است. این دستگاه تهویه هوای هوشمند قادر به تصفیه بیش از ۹۹ درصد از ذرات معلق در هوای یک اتاق ۲۱ متر مربعی در عرض ۱۰ دقیقه است. معمولاً دستگاه‌های هوشمند تصفیه هوا از جمله این دستگاه هوشمند دارای فیلتر قابل تعویض هستند که این مسئله یک مزیت عمده برای انتخاب دستگاه تصفیه هوا به حساب می‌آید.

اگر از دستگاه تصفیه هوا در خانه و یا محل کار خود استفاده نمی‌کنید، می‌توانید برای تمیز کردن هوا و کمک به جریان یافتن هوا درب و پنجره‌های خود را باز نگه دارید. البته این روش به شرطی جواب می‌دهد که شما از صحت عملکرد دستگاه‌های گرمایشی و پخت و پر خود اطمینان حاصل کرده باشید.

در غیر این صورت باز کردن درب و پنجره نه ‌تنها کمکی به رفع عوامل آلودگی هوا خانه نمی‌کند بلکه باعث می‌شود تا هوای فضای بیرون نیز آلوده شود.

خوشبختانه تکنولوژی کمک زیادی به ما برای جلوگیری از میزان آلودگی هوا به خصوص آلودگی هوای محیط‌های بسته مثل خانه و محل کار کرده است. در حال حاضر دستگاه‌هایی در بازار وجود دارد که به عنوان دستگاه‌های بررسی و اندازه‌گیری آلاینده‌های موجود در هوا شناخته می‌شوند.

این تجهیزات عمدتاً قادر به تشخیص و اندازه‌گیری میزان مونوکسید کربن در هوا هستند. زمانی که غلظت مونوکسید کربن در هوا از حد مجاز آن عبور کرد، هشدارهایی برای کاربران ارسال می‌کنند. از آنجایی که اکثر این تجهیزات هوشمند هستند و برای آن‌ها اپلیکیشن‌های قابل نصب روی گوشی‌های تلفن همراه طراحی شده است، هشدارهای مربوط به افزایش غلظت آلاینده‌ها  را از طریق این اپلیکیشن‌ها به کاربر نمایش می‌دهند.

برای مثال در نمایشگاه CES سال ۲۰۲۱ که در روزهای اخیر فعالیت خود را پایان دادن دستگاه بررسی و تحلیل هوایی معرفی شد که قادر به تشخیص آلودگی‌ها و اندازه‌گیری میزان آن‌ها در هوا بود. این دستگاه در نمایشگاه CES با عنوان Airthings معرفی شده بود.

دستگاه Airthings دستگاهی است که ابتدا میزان احتمال وجود ویروس در هوای محیط بررسی می‌شود و سپس هشدارها، توصیه‌ها و پیشنهاداتی به منظور تهویه هوا ارائه داده می‌شود. در دستگاه Airthings یکسری سنسور وجود دارد که کار آن‌ها بررسی کیفیت هوای محیط است.

نکته مهم در خصوص سنسورهای تعبیه شده در این دستگاه این است که کار آن‌ها تشخیص و شناسایی ویروس به صورت مستقیم نیست. بلکه این سنسورها فاکتورهای دیگر مثل خطر انتقال ویروس در هوا،میزان رطوبت هوا، تعداد افرادی که در یک محیط بسته حضور دارند و همچنین دمای اتاق یا محیط بررسی می‌شود.

شاخص مربوط به هر کدام از این فاکتورها مشخص می‌کند احتمال وجود و انتقال ویروس در آن محیط تا چه حد است. بعد از بررسی احتمال وجود ویروس در هوا، دستگاه Airthings راه‌حل‌ها و روش‌هایی را برای افزایش جریان هوا در محیط، رطوبت هوا و همچنین کم کردن تعداد افراد حاضر در محیط ارائه می‌دهد.

هر چند این روش‌ها خطر از بین رفتن ویروس و انتقال آن در فضا را به صورت صد در صد گارانتی نمی‌کند اما انجام روش‌های پیشنهاد شده توسط دستگاه می‌تواند در جلوگیری از انتشار ویروس بسیار کمک کننده باشد.

عدم رعایت بهداشت در خانه‌ها از علل آلودگی هوا خانه

تمیز کردن خانه یکی از اصول مهم و اساسی در حفظ تمیزی هوا و جلوگیری از آلودگی هوای خانه است. در واقع با تمیز کردن خانه از جمله جارو زدن فرش‌ها و سطوح و همچنین تمیز کردن آن‌ها آلاینده‌ها و گرد و خاکی را از بین می‌برد. فقط گازهای سمی نیستند که باعث ایجاد آلودگی در هوای محیط و خانه می‌شوند بلکه گرد و خاک نیز یکی از عوامل آلودگی هوا است.

نکته جالب و قابل توجه در این خصوص این است که هرچقدر گرد و خاک و آلایند‌ه‌ها در هوا بیشتر باشد، احتمال انتشار ویروس به خصوص ویروس کرونا بیشتر است. چون ویروس به ذرات معلق در هوا می‌چسبد و در هوا منتشر می‌شود.

رعایت تمیزی فرش‌ها، موکت‌ها، سرامیک و کف‌پوش‌ها در خانه یا محل کار برای تمیز نگه داشتن هوای خانه از اهمیت بالایی برخوردار است. تمیز نکردن فرش‌ها به مرور زمان باعث رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها در بافت این منسوجات می‌شود که نه‌تنها باعث آلودگی هوا می‌شود بلکه باعث ایجاد بوی بد نیز می‌شود. برای جارو کردن محیط بهتر است از جاروبرقی‌های فیلتر‌دار استفاده کنید.

 جاروبرقی‌های هوشمند رباتی زیادی توسط برندهای مطرح دنیا تولید شده‌اند که می‌توانید حتی زمانی که در خانه نیستید نیز با استفاده از یک اپلیکیشن قابل نصب روی گوشی تلفن همراه و صادر کردن فرمان صوتی از آن‌ها برای تمیز کردن محیط استفاده کنید.

برای مثال برند شیائومی جاروبرقی‌های رباتی متنوعی را تولید می‌کند که اخیراً نیز از هوشمندترین این جاروبرقی‌های رباتی در نمایشگاه CES سال ۲۰۲۱  رونمایی کرده است. بر اساس نظر کارشناسان، فرش‌ها و کف‌پوش‌ها در خانه‌ها باید به صورت مداوم در بازه‌ زمانی حداکثر ۷۲ ساعته تمیز شوند.

رفع عوامل آلودگی هوا منزل با تمیز کردن لباس‌ها، ملحفه‌‌ها

تمیز کردن وسایل خانه به خصوص لوازم‌خانگی که به صورت روزانه و مداوم از آن‌ها استفاده نمی‌شود نیز در حفظ تمیزی هوای خانه بسیار مهم است. روی بسیاری از لوازم‌خانگی ما به دلیل عدم استفاده در طولانی مدت گرد و خاک می‌نشیند و همین گرد و خاک در هوا منتشر می‌شود.

بنابراین هر هفته بهتر است این لوازم‌خانگی را با دستمال مرطوب تمیز کنید. شستن لباس‌ها و ملحفه‌ها نیز در حفظ تمیزی هوای محیط از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

شستشو سرویس‌های بهداشتی و حمام

تمیز کردن سرویس بهداشتی و آلودگی هوا

حمام و سرویس بهداشتی مکانی برای تیز کردن و نظافت بدن است. هر چند ما از سرویس‌های بهداشتی و حمام برای نظافت بدن خود استفاده می‌کنیم اما به هر حال رطوبت موجود در این مکان‌ها باعث رشد باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌شوند. همین میکروب‌ها، آلودگی‌ها و ویروس‌ها باعث آلودگی هوای‌ خانه می‌شود.

تنفس هوای کثیف و آلوده هم در افراد منجر به افزایش خطر احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی، گوارشی و حتی برخی از مشکلات پوستی می‌شود. برای تمیز کردن سرویس‌های بهداشتی می‌توانید از مواد ضدعفونی کننده استفاده کنید.

خوشبختانه صنعت تولید مواد شوینده و ضدعفونی کننده نیز از مزایای پیشرفت تکنولوژی بی‌نصیب نمانده است. اگرچه تمیز کردن محیط با مواد شوینده نقش مهمی در رعایت بهداشت و جلوگیری از عوامل آلودگی هوا دارد اما مسئله اساسی این است که استفاده از برخی از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی برای محیط زیست ضرر دارد. آسیب رساندن به محیط زیست نیز یکی از عوامل مهم در افزایش آلودگی هوا است. در واقع این دو مقوله با یکدیگر ارتباط مستقیمی دارند.

با توجه به اینکه استفاده از مواد ضدعفونی کننده شیمیایی در برخی از موارد باعث متصاعد شدن گازهای نامطبوع مضر و اثرگذار در آلودگی هوا می‌شود،به همین منظور شرکت‌های فعال در این حوزه به دنبال استفاده از تکنولوژی‌های روز دنیا برای تولید دستگاه‌های ضدعفونی کننده‌ای هستند که به جای مواد شیمیایی برای ضدعفونی کردن محیط و وسایل از اشعه ماورا بنفش استفاده می‌کنند. نمونه این تجهیزات در لوازم‌خانگی بسیاری از جمله یخچال‌های سامسونگ و ال‌جی استفاده می‌شوند.

این نوع دستگاه ‌های ضدعفونی کننده محیط برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن فضاهایی مثل حمام و سرویس‌های بهداشتی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال دستگاه ضدعفونی کننده سطوح و لوازم مختلف با استفاده از اشعه UV Micro یکی از این دسته از محصولات است که از آن می‌توان برای تمیز کردن سطوح و لوام خانگی به جای به کار بردن مواد ضدعفونی کننده شیمایی که در بازار وجود دارند استفاده کرد.

نکته مهم دیگری که برای حفظ بهداشت و تمیز نگه داشتن فضای سرویس بهداشتی و حمام باید رعایت کنید این است که همیشه در سرویس‌های بهداشتی و حمام از دستگاه‌های تهویه مطبوع هوا از جمله هواکش‌های قوی استفاده کنید.

دود ناشی از سوزاندن محصولاتی مثل دخانیات سرشار از مواد شیمیایی مختلف است که هر کدام از آن‌ها به نوعی جز آلاینده‌های هوا به حساب می‌آیند و باعث آلودگی هوای خانه، هوای محیط بیرون و از طرفی افزایش احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله سرطان‌ها و بیماری‌های تنفسی می‌شود.

شمع هم یکی از انواع مواد دودزایی که دود ناشی از آن باعث افزایش سطح آلاینده‌ها در هوا می‌شود. بسیاری از ما عادت داریم در فضای خانه شمع و عود روشن کنیم فارغ از اینکه سوزاندن این مواد تأثیر مستقیمی بر آلودگی هوای داخل خانه و یا فضای بسته دارند. برای جلوگیری از میزان آلودگی هوا توسط مواد دودزا بهتر است از مصرف سیگار و دخانیات به خصوص در فضای بسته اجتناب کنیم.

حفظ رطوبت هوا برای کاهش میزان آلودگی هوا

دستگاه بخور و آلودگی هوا آب

شاید در نزدیکی شما افرادی باشند که نسبت به سایر افرادحساسیت بیشتری نسبت به هوای آلوده داشته باشند. معمولاً بدن دو دسته از افراد نسبت به آلودگی هوا زودتر از بقیه واکنش نشان می‌دهد.

یکی افراد مسن و دیگری نوزادان و کودکان از جمله افراد هستند که نه‌تنها نسبت به وجود آلاینده‌ها در هوا از خود واکنش نشان می‌دهند بلکه بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های تنفسی به مثل آسم و سرطان ریه قرار دارند.

از طرفی هرچه رطوبت هوا کاهش یابد و از حد نرمال و عادی کمتر شود، احتمال ایجاد گرد و معلق ماندن این ذرات در هوا بیشتر خواهد شد. از این رو مرطوب نگه داشتن هوای خانه بسیار مهم است.

خوشبختانه دستگاه‌های زیادی در بازار وجود دارند که وظیفه اصلی آن‌ها حفظ رطوبت فضای خانه و مرطوب کردن هوای خشک است. امروزه این تجهیزات پیشرفت زیادی داشته‌اند. در واقع شرکت‌های سازنده این تجهیزات سعی کرده‌اند از تکنولوژی برای تولید دستگاه‌های هوشمندی که برای حفظ رطوبت هوا و مرطوب کردن هوا استفاده می‌شوند،بهره ببرند.

جدیدترین نوع این محصولات دستگاه‌های تأمین و کنترل رطوبت هوشمند هستند که سه وظیفه مهم بر عهده دارند. اولین کاری که این تجهیزات انجام می‌دهند، سنجش رطوبت هوا با استفاده از رطوبت‌سنج‌های تعبیه شده در آن‌ها است. این دستگاه‌های رطوبت‌سنج در واقع نوعی ترمومتر هستند که میزان رطوبت هوا را تشخیص می‌دهند.

بعد از تشخیص رطوبت هوا، دستگاه دو کار مهم دیگر را انجام می‌دهد.  اول اینکه اگر میزان رطوبت هوا کم بود دستگاه پاشش قطرات ریز آب در هوا شروع به کار می‌کند و با این عمل رطوبت هوا  تأمین می‌شود.

از طرفی رطوبت زیاد در هوا نیز باعث ایجاد فضای مناسب برای رشد انواع باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌شود از این رو تنظیم رطوبت هوا در حد متعادل بسیار مهم است. به همین دلیل اگر رطوبت اندازه‌گیری شده در این دستگاه‌ها از حد مجاز بیشتر بود، دستگاه خشک‌کن یا رطوبت‌گیر وارد عمل می‌شود و شروع به خشک‌کردن محیط می‌کند.

خوشبختانه انواع مختلفی از دستگاه‌های تنظیم رطوبت در هوا در بازار وجود دارد. توجه داشته باشید برای حفظ رطوبت هوا در فصل‌های سرد مثل پاییز و زمستان از دستگاه‌های بخور آب سرد استفاده کنید.

نقش گیاهان سبز در محیط خانه و یا دفتر کار

بر اساس مطالعات انجام شده، استفاده از گیاهان سبز و گل‌های آپارتمانی در محیط‌های بسته تا حد قابل توجهی باعث کاهش سموم مجود در هوا می‌شود. البته نکته مهم در استفاده از گل‌های آپارتمانی و به طور کلی گیاهان سبز در محیط بسته این است که باید از روش‌هایی به غیر از استفاده از مواد شیمیایی برای کود دادن و رفع قارچ‌ها و آفت‌های گیاهان استفاده کرد.

در محیط خانه می‌توانید گل‌های زیادی را پرورش دهید که در ادامه نام این گل‌ها و همچنین مزیت استفاده از آن‌ها برای رفع آلودگی هوای خانه را بیان می‌کنیم.

گیاه آلوئه‌ورا: این گیاه قادر به جذب سمومی مثل فرمالدئین و بنزِن و گازهای تولید شده توسط مواد شوینده و تمیزکننده‌هایی است که برای تمیز کردن محیط خانه از آن‌ها استفاده می‌شود. بنابراین اگر از آن دسته افرادی هستید که زیاد از مواد شوینده و پاک‌کننده‌ها در خانه استفاده می‌کنید، می‌توانید گیاه آلوئه‌ورا را در محیط خانه خود پرورش دهید.

گیاه عنکبوتی یا گل گندمی: یکی دیگر از گیاهان سبزی که استفاده از آن در محیط خانه توصیه شده است، گیاه عنکبوتی و یا گیاه گندمی است. این گیاه قادر به تصفیه هوا و جذب مواد سمی از جمله بنزن، فرمالدئید و مونوکسید کربن است. این مواد شیمایی هم از طریق استفاده از مواد شوینده و تمیز کننده‌های شیمیایی در هوا ایجاد می‌شود و هم از طریق استفاده از وسایل گرمایشی و عملکرد نادرست آن‌ها در هوا ایجاد می‌شود.

گیاه سانسِوِریا یا گیاه ماری: بر اساس نظر افرادی که در حوزه فنگ‌شویی و مسائل مرتبط با آن کار می‌کنند، قرار دادن گیاه سانسوریا در محیط خانه باعث جذب انرژی‌های منفی می‌شود اما اگر بخواهیم از نظر علمی به مقوله نگهداری گیاهان آپارتمانی در پاک‌سازی هوای خانه بپردازیم، واقعیت این است که گیاه سانسوریا قادر به جذب بنزن موجود در هوا است.

گل داوودی: گل داوودی قادر به جذب مواد و گازهای سمی مختلفی در هواست. از جمله این موارد می‌توان به بنزن موجود در موادی مثل رنگ، چسب، پلاستیک و مواد شوینده اشاره کرد. بنابراین اگر خانه خود را بازسازی می‌کنید و یا دیوارهای خانه را رنگ می‌کنید می‌توانید از این گیاه در محیط خانه استفاده کنید.

ژربرا جامزونی: این گل قادر به مواد سمی مثل بنزن و تری‌کلرواتیلن موجود در هواست. از این رو نگهداری این نوع در خانه می‌تواند کمک بزرگی به شما برای تنفس هوای تمیز و عاری از آلاینده‌های بسیار مضر برای سلامتی کند.

گیاه بنجامین فیکوس: این گیاه قادر به جذب فرمالدئید، بنزن و تری‌کلرواتیلن است. همه این مواد در اثر استفاده از مواد شوینده شیمیایی بسیار قوی در هوا منتشر می‌شوند. پس اگر در طول روز از مواد شوینده زیاد استفاده می‌کنید می‌توانید ای گیاه را در خانه خود نگهداری کنید.

گیاه پاپیتال: گیاه پاپیتال نه‌تنها قادر به جذب فرمالدئید است بلکه از جمله گیاهان ضدآلرژی نیز هست. از این نگهداری از این گیاه به خصوص به افرادی که دچار آلرژی‌های مختلف به خصوص آلرژی به گازهای موجود در هوا هستند توصیه می‌شود.

گیاه نخل راپیس: نخل راپیس یکی از گیاهان بسیار زیباست که قادر به جذب بخار آمونیاک موجود در هواست. آمونیاک نیز از جمله مواد شیمیایی است که در اثر متصاعد شدن گازهای سمی از مواد شوینده شیمیایی و همچنین استفاده از آفت کش‌ها در هوا منتشر می‌شود.

گیاه بامبو: گیاه بامبو نیز یکی از گیاهان سبز بسیار زیبا و خاص است که قادر به جذب مواد شیمیایی مثل بنزن، مونوکسید کربن و کلروفروم است.

تهویه مطبوع هوشمندانه هوای خانه به این معنی است که هم از وسایل و تجهیزات مناسب مدرن و منطبق با آخرین تکنولوژی‌های دنیا استفاده کنید و هم اینکه سعی کنید با استفاده از روش‌های مناسب بدون نیاز به صرف هزینه بسیار زیاد هوای خانه خود را تمیز و پاکیزه نگه دارید.

تمیزی هوای خانه‌های تک‌تک افراد تأثیر مستقیمی بر تمیزی هوای شهر و کشور دارد. پس حتماً به این موضوع توجه کنید که همه ما در قبال آلودگی و کاهش آن وظیفه سنگینی بر دوش داریم.

پاکسازی هوای خانه از سموم و گازهای مضر

اولین نکته این است که مواد شیمیایی از جمله انواع رنگ‌ها حاوی مقدار زیادی سرب هستند که انتشار آن در هوای خانه و سپس هوای شهرها باعث بروز بیماری‌های مختلف از جمله بیماری‌های تنفسی، سوزش چشم، آلرژی، سردرد و حالت تهوع می‌شود. زمانی که دیوارها و یا قسمت‌های دیگر خانه خود را رنگ می‌کنید حتماً از ماسک استفاده کنید و حتی‌الامکان سعی کنید در محل حضور نداشته باشید.

چیدمان منزل را به نحوی انجام دهید که هوا بتواند به راحتی در جریان باشد. مثلاً در اتاق‌خواب تختخواب را در جایی قرار دهید که امکان گردش هوا در اطراف آن وجود داشته باشد. برای خوش‌بو کردن هوا از خوشبو کننده‌های طبیعی و یا گل‌های خوشبو به جای اسپری‌های خوشبو کننده هوا استفاده کنید. علاوه بر این تهویه مناسب هوای خانه شما را از استفاده از مواد خوشبو کننده شیمیایی بی‌نیاز می‌کند.

تجمع زباله به خصوص زباله‌های تر باعث آلودگی هوا می‌شود. نه ‌تنها باید سطل زباله را هر شب خالی کنید بلکه هر روز آن را بشویید و ضدعفونی کنید. در هنگام پخت و پز حتماً ا فن استفاده کنید تا مانع جمع شدن دود و مواد آلاینده ناشی از آن در فضای خانه بشوید.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

سمیه شماعی زاده هستم. کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و زبانشناسی رایانشی، عاشق دنیای فناوری و اطلاعات! از حدود 5 سال پیش کار تولید محتوا رو شروع کردم و در حال حاضر عضو گروه تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!