تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

اجاق گازهای هوشمند چه امکاناتی دارند؟

بهترین اجاق گاز هوشمند موجود در بازار

راهنمای خرید
اجاق گاز هوشمند نوعی از اجاق گازهای خانگی است که با پیشرفت تکنولوژی‌هایی مثل هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و گسترش محصولات و لوازم خانگی پا به عرصه وجود گذاشته‌اند. حالا ممکن است این وسیله به صورت گاز صفحه ای هوشمند و یا از نوع کابینتی باشد. هوشمند سازی لوازم خانگی از جمله ماشین‌های لباسشویی، یخچال و فریزر، تلویزیون‌ها و بسیاری دیگر از تجهیزاتی که ما در خانه‌های خود استفاده می‌کنیم، امروزه به یک ترند جهانی تبدیل شده است.

اجاق گاز هوشمند نوعی از اجاق گازهای خانگی است که با پیشرفت تکنولوژی‌هایی مثل هوش مصنوعی و یادگیری ماشین و گسترش محصولات و لوازم خانگی پا به عرصه وجود گذاشته‌اند. حالا ممکن است این وسیله به صورت گاز صفحه ای هوشمند و یا از نوع کابینتی باشد. هوشمند سازی لوازم خانگی از جمله ماشین‌های لباسشویی، یخچال و فریزر، تلویزیون‌ها و بسیاری دیگر از تجهیزاتی که ما در خانه‌های خود استفاده می‌کنیم، امروزه به یک ترند جهانی تبدیل شده است.

تصلا – شاید با شنیدن عبارت اجاق گازهای هوشمند، این سؤال برای شما پیش بیاید که آیا عملکرد این دستگاه‌ها شبیه به اجاق گازهای معمولی است و یا قرار است امکانات و قابلیت‌هایی فراتر از آنچه اجاق گازهای معمولی در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند، به ما عرضه کنند؟ موضوع مهم این است که تکنولوژی به خصوص تکنولوژی‌های مرتبط با هوش مصنوعی و به نوعی هوشمند سازی هر آنچه در زندگی امروزی با آن سروکار داریم از ماشین و گوشی تلفن همراه گرفته تا لوازم خانگی و در سطح بالاتر خانه‌هایی که در آن زندگی می‌کنیم، به قدری پیشرفت کرده است و به نوعی با زندگی امروزی ما گره خورده است که تولیدکنندگان تجهیزات مختلف از جمله لوازم خانگی به فکر هوشمند سازی تجهیزات خود افتادند تا بتوانند به عنوان بخشی از شبکه هوشمند که در خانه‌ها و حتی محل کار ما قرار دارد، فعالیت کنند.

در واقع هوشمند سازی تجهیزات و لوازم خانگی که طراحی و تولید اجاق گازهای هوشمند بخشی از آن است، نه تنها برای راحت‌تر کردن زندگی امروزی ما طراحی و تولید می‌شوند بلکه راهی است برای برندهای تولید کننده این محصولات تا بتوانند همچنان در بازار فعالیت کنند و مشتری و خریداران خود را افزایش دهند. بسیاری از ما در خصوص یخچال و فریزر هوشمند، لباسشویی و تلویزیون هوشمند و از این دست کالاها اطلاعات کاملی داریم و دقیقاً میدانیم که منظور از هوشمند در این تجهیزات چیست. اما شاید کمتر در خصوص اجاق گازهای هوشمند، قابلیت‌های آن‌ها و به طور کلی منظور و هدف از گفتن عبارت اجاق گاز هوشمند اطلاعات کمی داشته باشیم.

از این رو در این مطلب سایت اخبار لوازم خانگی قصد داریم تا علاوه بر معرفی اجاق گاز هوشمند و بررسی نحوه عملکرد این دستگاه‌ها، به معرفی چند نمونه اجاق گاز هوشمندی که در بازار ایران موجود هست مطالبی را ارائه دهیم.

بیشتر بخوانید: آنچه درباره مدل‌های اجاق گاز پيلوت نمی دانید؟+ قیمت

اجاق گاز هوشمند چه قابلیت هایی دارد؟

هوشمند سازی خانه‌ها و به تبع آن طراحی اجاق گاز هوشمند ایرانی و خارجی، اتفاقی بوده است که طی چند سال گذشته به سرعت راه خود را به زندگی ما انسان‌ها باز کرده است. اجاق گاز هوشمند یکی از وسایل یا بهتر بگوییم لوازم خانگی که به لطف پیشرفت تکنولوژی هوشمند سازی پا به بازار گذشته است و توجه خریداران زیادی را به سمت خود جلب کرده است. هر چند از نظر این اجاق گازها در واقع همان کاربردی را دارند که اجاق گازهای معمولی دارند، یعنی از آن‌ها برای پخت و پز استفاده می‌شود، اما به هر حال امکاناتی روی آن‌ها در اختیار کاربران قرار گرفته است که روی اجاق گاز معمولی در دسترس نیست. برای مثال یکی از ساده‌ترین و ابتدایی‌ترین قابلیت‌هایی که روی یک اجاق گاز هوشمند تعبیه می‌شود، امکان کم زیاد کردن شعله گاز از راه دور با استفاده از کنترل و یا با استفاده از اپلیکیشن قابل نصب روی گوشی تلفن همراه است. قابلیت های گاز کنترل از راه دور یا هوشمند عبارتند از:

قابلیت اتصال به اینترنت

روی اجاق گازهای هوشمند معمولاً یک پل ارتباطی که یا از طریق اتصال بلوتوث یا اتصال وی فای است تعبیه می‌شود و به این ترتیب امکانات و قابلیت‌های دستگاه از طریق فرمان صوتی و یا اپلیکیشنی که برای استفاده روی گوشی تلفن همراه طراحی شده است، قابل کنترل خواهد بود. بسیاری از اجاق گازهای هوشمندی که توسط برندهای خارجی طراحی و تولید می‌شوند، این قابلیت را دارند که با استفاده از فرمان‌های صوتی که کاربر از طریق هاب‌های هوشمند صوتی مثل آمازون اکو و یا گوگل هوم کنترل شوند. اگرچه اجاق گازهای هوشمند نیز مانند اجاق گازهای معمولی برای پخت و پز غذا مورد استفاده قرار می‌گیرند اما انعطاف پذیری بیشتری برای اعمال و تغییر تنظیمات آن هم از راه دور از خود نشان می‌دهند. بسیاری از اجاق گازهای هوشمندی که در بازار عرضه شده‌اند دارای یک مشعل القایی هستند که استفاده از آن‌ها باعث می‌شود تا پخت غذا سریع‌تر از حالت عادی انجام شود.

کنترل از راه دور اجاق گاز هوشمند

اگر اجاق گاز شما هوشمند باشد، امکان روشن و خاموش کردن آن از راه دور برای شما وجود دارد. مثلاً زمانی که شما خارج از خانه رفته‌اید می‌توانید با استفاده از اپلیکیشنی که روی گوشی هوشمند شما نصب شده است به شرط اینکه مواد غذایی را در ظرف پخت و پز روی اجاق قرار داده باشید، اجاق گاز را روشن کنید.

برای اینکه بتوانید از این ویژگی کاربردی اجاق گاز هوشمند خود استفاده کنید می‌توانید قبل از اینکه از خانه بیرون بروید قابلمه غذا را روی اجاق گاز قرار دهید و سپس در زمان مناسب اجاق را با استفاده از فرمان صوتی یا انتخاب یک دکمه روی اپلیکیشن، روشن کنید. این قابلیت بیشتر برای آن دسته از افرادی که زمان زیادی را خارج از خانه خود سپر می‌کنند مناسب است.

اجاق گاز هوشمند این قابلیت را دارند که بتواند به عنوان عضوی از شبکه اینترنت اشیا که درخانه‌های هوشمند امروزی راه اندازی می‌شود، در کنار سایر تجهیزات هوشمند دیگر فعال باشد و بتواند فرمان‌ها و تنظیماتی را که کاربر برای آن از طریق میکروفون هوشمند، اسپیکرهای هوشمند و یا حتی گوشی تلفن همراه ارسال می‌کند به راحتی پردازش کرده و اجرا کند. به عقیده بسیاری از کارشناسان پخت و پز با اجاق گازهای هوشمند بسیار راحت و بهتر انجام می‌شود. مثلاً اگر شما خارج از خانه باشید و در خانه روی اجاق غذایی داشته باشد دیگر نیاز نیست سریع خود را به خانه برسانید تا گاز را خاموش کنید تا غذای روی شعله گاز نسوزد. شما به راحتی می‌توانید از طریق اپلیکیشن نصب شده روی گوشی تلفن همراه خود، شعله گاز را خاموش کنید و یا اینکه آن را کم کنید.

قابلیت نصب اپلیکیشن بر روی اجاق گاز

به طور کلی امکاناتی که روی یک اجاق گاز تعبیه می‌شود تا بتواند به عنوان یکی از انواع اجاق گازهای هوشمند شناخته شود عبارت‌اند از امکان اتصال به وای فای یا بلوتوث به منظور دریافت فرمان‌های کاربر که اصولاً یا از طریق اپلیکیشن مخصوص تلفن همراه اجاق گاز و یا از طریق هاب‌های صوتی مثل الکسا برند آمازون، دستیار صوتی گوگل، بیکس بای برند سامسونگ و یا اپل هوم برن اپل از طریق کاربر به صورت صوتی یا انتخاب چند دکمه ارسال می‌شود، امکان ست کردن و تنظیم برنامه‌های قبل از انجام پخت و پز مثل تنظیم درجه حرارت اجاق گاز، گرم کردن فر داخل اجاق، تنظیم درجه حرارت بر اساس نوع مواد غذایی که روی اجاق قرار دارند و یا حتی انتخاب یک برنامه پخت و پز بر اساس مواد غذایی انتخابی کاربر، امکان استفاده از تنظیمات مربوط به فر و پخت انواع مختلف خوراک‌ها، کباب‌ها و گرم کردن مواد غذایی در فر دستگاه، امکان استفاده از انواع تکنولوژی‌های گرمایی که در پخت غذا استفاده می‌شوند مثل ترانسفورماتور و حرارت مادون قرمز در کنار عناصر گرمایشی سنتی که همان گاز است (این قابلیت‌ها باعث می‌شود تا پخت و پز غذا دقیق‌تر و بهتر انجام شود.

بیشتر بخوانید: معرفی و لیست قیمت انواع اجاق گاز اسنوا

تعبیه چندین فضا برای پخت و پز

در بسیاری از انواع اجاق گازهای هوشمندی که توسط برندهای مطرح خارجی تولید و به بازار عرضه می‌شوند، به خصوص در بخش فر از چند فضای جداگانه برای پخت و پز غذا استفاده شده است. تعبیه این فضاها باعث می‌شود تا کاربر بتواند بر اساس نوع ماده غذایی آن را در دمای مناسبی که در اجاق گاز و به خصوص بخش فر آن در اختیار کاربر قرار گرفته است، طبخ نماید. در حال حاضر اپلیکیشن‌های مختلفی برای نصب روی گوشی‌های تلفن همراه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها کاربر می‌تواند به صورت خودکار غذاهای بسیار خوشمزه‌ای را با استفاده از اجاق گازهای هوشمند بپزند.

یکی از این اپلیکیشن‌ها، Yummly نام دارد که در آن برنامه پخت انواع مواد غذایی ارائه شده است. این اپلیکیشن به نحوی طراحی شده است که کاربر برای کار با آن کافی است ابتدا غذای مورد نظر خود را انتخاب نماید و سپس مواد غذایی را بر اساس دستوری که در مورد آن غذا در اپلیکیشن نمایش داده می‌شود داخل قابلمه بریزید و با ایجاد ارتباط میان اپلیکیشن و اجاق گاز، حرارت گاز را برای طبخ آن ماده غذایی تنظیم و ست می‌کند.

سوخت دوگانه اجاق گاز

در حال حاضر برخی از انواع اجاق گازهای هوشمند در بازار وجود دارند که دارای سوخت دو گانه هستند. در واقع این اجاق گازها هم با گاز شهری کار می‌کنند و هم می‌توانند به برق متصل شده و با قدرت جریان الکتریسیته عملیات پخت و پز غذا را انجام دهند. روی اجاق گازهای هوشمند امکانی تعبیه شده است که با استفاده از آن اجاق گاز در حین روشن بودن و پخت غذا هشدارهایی را برای کاربر ارسال می‌کند که بر اساس آن کاربر از روند پخت و پز غذا با خبر می‌شود. این هشدارها معمولاً روی تلفن همراه کاربر ارسال می‌شود.

داشتن بدنه مقاوم

از نظر ساختاری نیز معمولاً بدنه اجاق گاز هوشمند به دلیل تعبیه امکانات ویژه و خاص از جمله امکان تعبیه صفحه نمایش، امکان تعبیه اتصالات وای فای یا بلوتوث با اجاق گازهای معمولی متفاوت است. معمولاً برای حفاظت بیشتر از این بخش در اجاق گازهای هوشمند، از بدنه مقاوم نسبت به سایش و یا ضربه استفاده می‌شود. البته باید به این موضوع نیز توجه کنید که امکانات و قابلیت‌هایی که روی این‌گونه اجاق گازها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، بسته به مدل دستگاه و همچنین برند سازنده می‌تواند کمتر و یا حتی بیشتر باشد.

 تشخیص نوع ظروف برای پخت و پز

گاز کنترل از راه دور کارهای بسیار مختلف و متفاوتی می‌تواند انجام دهد. برای مثال یکی از کارهایی که یک اجاق گاز هوشمند می‌تواند انجام دهد تشخیص نوع ظرفی است که در آن غذا پخته می‌شود و تنظیم دمای پخت بر اساس آن ظرف است. البته این قابلیت ممکن است روی برخی از انواع اجاق گازهای هوشمند وجود نداشته باشد اما قابلیت بسیار جالبی است. تصور کنید که ظرفی که شما برای پخت مواد غذایی در آن انتخاب کرده‌اید، از جنس پیرکس یا شیشه نشکن باشد، اجاق گاز هوشمند به صورت خودکار دمای مناسب برای پخت غذا در این ظروف را تنظیم می‌کند. مسلماً این دما با دمایی که اجاق گاز برای پخت غذا در قابلمه تفلون انتخاب می‌کند، متفاوت است.

بیشتر بخوانید: بهترین اجاق‌گازهای ۲۰۲۰ کدامند؟

قابلیت استفاده از امکانات مختلف برای پخت و پز

در اجاق گازهای هوشمند انواع مختلفی از روش‌های ایجاد و تولید حرارت برای پخت غذا وجود دارد. برای مثال استفاده از نور مادون قرمز، یا استفاده از انرژی القایی و همچنین استفاده از برق و گاز از انواع مختلف روش‌های ایجاد انرژی و گرما هستند. وجود این روش‌های متنوع ایجاد گرما و حرارت در اجاق گاز باعث می‌شود تا کاربر بتواند مواد غذای را با روش‌هایی طبخ نماید که هم مواد مغذی در آن‌ها حفظ شود و هم رنگ و بوی آن‌ها تغییری نکند و از همه مهم‌تر اینکه طبخ غذا بهتر انجام شود. در ادامه این بخش به معرفی همه کارهایی که می‌توانید با استفاده از گازهای هوشمند انجام دهید خواهیم پرداخت.

استفاده از استفاده از فرمان صوتی

شما می‌توانید عملکرد گازهای هوشمند را با استفاده از ارسال فرمان‌های صوتی به جای استفاده از دکمه یا اپلیکیشن کنترل کنید. البته برای اینکه بتوانید از این قابلیت در دستگاه خود استفاده نمایید، باید امکان استفاده از دستیارهای صوتی و تجهیزاتی که امکان ارسال فرمان صوتی به تجهیزات هوشمند را می‌دهند، داشته باشید. برای مثال شما می‌توانید از آمازون اکو یا اپل هوم و دستیار صوتی گوگل برای ارسال فرمان‌های صوتی خود به اجاق گاز هوشمند استفاده کنید. تجهیزاتی که نامبرده شد در واقع یکسری اسپیکرهای هوشمند هستند که در اغلب خانه‌های هوشمند یکی از آن‌ها وجود دارد و کاربر می‌تواند کنترل دستگاه‌هایی که در خانه به این دستگاه‌ها متصل شده‌اند را از طریق فرمان‌های صوتی انجام دهند.

امکان ارسال فرمان صوتی به دستگاه از جمله اجاق گازهای هوشمند این امکان را به شما می‌دهد تا مثلاً در حالی که پشت میز خود در حال مطالعه کتاب هستید، به راحتی با ارسال یک فرمان صوتی اجاق گاز خود را روشن یا خاموش کنید. یا مثلاً زمانی که در تخت خواب خود خوابیده‌اید می‌توانید با ارسال یک فرمان صوتی اجاق گاز خود را خاموش کنید. یا صبح زمانی که از خواب بیدار می‌شوید بدون نیاز به رفتن به آشپزخانه به شرطی که کتری آب روی گاز باشد، آن را با ارسال یک فرمان صوتی روشن کنید.

اعمال و انتخاب تنظیمات توسط اجاق گازهای هوشمند

بسته به اینکه برند سازنده اجاق گاز هوشمند چه شرکتی باشد، روی این دستگاه‌ها چند قابلیت که به خودکار بودن یا خودکار نبودن عملکرد دستگاه بستگی دارد، تعبیه می‌شود. روی برخی از انواع اجاق گازهای هوشمند، این امکان وجود دارد که دستگاه بر اساس نوع مواد غذایی که قرار است توسط اجاق گاز پخته شود، تنظیمات مربوط به میزان حرارت، زمان پخت و موارد این چنینی انتخاب شود. در برخی دیگر از این اجاق‌های هوشمند امکان اسکن کردن بارکد مربوط به مواد غذایی وجود دارد تا بسته به نوع ماده غذایی که اسکن شده است دمای مطلوب پخت تعیین شود. البته بیشتر این تنظیمات مربوط به زمان پخت و درجه دمایی که برای پخت مواد غذایی نیاز است بر می‌گردد.

جلوگیری از پختن بیش از حد مواد غذایی در اجاق گاز هوشمند

روی اکثر اجاق گازهای هوشمند امکان ارسال آلارم یا هشدار برای کاربر وجود دارد. این هشدارها بیشتر در مورد زمانی است که از پخت مواد غذایی می‌گذرد. در بسیاری از اجاق گازهای هوشمند پیشرفته امروزی قابلیتی وجود دارد که در آن بر اساس انتخاب برنامه غذایی و انتخاب مواد غذایی که روی گاز در حال پختن هستند، مدت زمان پخت ست و تنظیم می‌شود. این قابلیت که دقت آن به دلیل استفاده از تکنولوژی‌های یادگیری ماشین به مرور زمان در اجاق گاز هوشمند افزایش می‌یابد، باعث می‌شود تا از بیش از حد پخته شدن مواد غذایی جلوگیری کند. در واقع اجاق گاز با هشدارها و آلارم‌هایی که روی گوشی تلفن همراه کاربر ارسال می‌کند، او را از روند پخت و پز آگاه می‌کند و کاربر متوجه می‌شود که زمان مناسب برای خاموش کردن اجاق گاز چه زمانی خواهد بود.

اجاق گازهای هوشمند امکان اتصال به چه تجهیزاتی را دارند

همان‌طور که در ابتدای این مطلب نیز گفته شد هدف اصلی برندهای سازنده اجاق گازهای هوشمند از تولید و ساخت این تجهیزات استفاده از آن‌ها در کنار سایر وسایل هوشمند و هر چه هوشمندتر کردن خانه‌های امروزی ما بوده است. به همین دلیل شما می‌توانید با استفاده از قابلیت‌های اتصالی که روی این دستگاه‌ها در اختیار کاربران قرار گرفته است از جمله امکان اتصال به وای فای یا بلوتوث این دستگاه‌ها را به پلاگین‌های هوشمند که می‌تواند یک هاب باشد و یا یک اپلیکیشن نصب شده روی گوشی تلفن همراه، متصل کنید. اگر در خانه شما هاب وجود نداشته باشد شما می‌توانید اجاق گاز هوشمند خود را به پلاگین‌های مخصوص که برای اتصال به وسایل و تجهیزات هوشمند طراحی شده‌اند متصل کنید.

قابلیت اتصال به وای فای روی اجاق گازهای هوشمند به کاربر این امکان را می‌دهد تا بتواند کلیه تنظیمات و عملکرد گاز را با استفاده از یک اپلیکیشن مخصوص که معمولاً توسط برند سازنده اجاق گاز هوشمند طراحی و تولید شده است، متصل کند. معمولاً اجاق گازهای هوشمند امکان اتصال به دستگاه‌های هوشمندی مثل دستیار صوتی گوگل و الکسا آمازون را دارند. نکته قابل توجه در برخی از انواع اجاق گازهای هوشمند این است که روی این دستگاه‌ها امکان یادگیری دماهای مناسب برای پخت انواع غذاها و مواد غذایی وجود دارد. این یادگیری به مرور زمان کامل‌تر می‌شود. هرچه یادگیری اجاق گاز در خصوص دمای مناسب برای پخت مواد غذایی مختلف افزایش یابد، هشدارهای بیشتری در خصوص روند پخت غذا برای کاربر ارسال می‌شود. البته این قابلیت روی همه انواع اجاق گازهای هوشمند وجود ندارد و تنها روی برخی از نمونه‌های پیشرفته آن‌ها وجود دارد.

شاید برای شما این سؤال پیش بیاید که آیا روند استفاده از گاز کنترل از راه دور برای پخت و پز سخت و دشوار است یا نه. واقعیت این است که یادگرفتن کار با دستگاه‌های که در آن‌ها از تکنولوژی‌های روز دنیا به خصوص آن دسته از تکنولوژی‌هایی که ساعت به ساعت و دقیقه به دقیقه در حال پیشرفت و گسترش هستند،  استفاده شده است، در ابتدای کار کمی سخت و دشوار باشد اما به هر حال هر چه بیشتر با این دستگاه‌ها کار کنید کار کردن با آن‌ها برای شما ساده‌تر خواهد شد. از طرفی روی همه اجاق گازهای هوشمند قابلیت‌هایی وجود دارد که روی سایر اجاق گازهای معمولی نیز تعبیه شده است و در نتیجه کار کردن با آن‌ها شبیه به همان چیزی است که از طریق اجاق گازهای معمولی امکان‌پذیر است.

انواع اجاق گاز کنترل از راه دور

اگرچه چند سال بیشتر از روی کار آمدن اجاق گازهای هوشمند و معرفی آن‌ها به بازار نمی‌گذرد اما خوشبختانه انواع مختلفی از این گازها توسط برندهای مختلف طراحی و به بازار عرضه شده‌اند. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه‌ها در ادامه انواع گازهای هوشمند را معرفی می‌کنیم و به بررسی امکانات و قابلیت‌های آن‌ها خواهیم پرداخت.

اجاق گازهای هوشمند که با سوخت گازی

یکی از بهترین انتخاب‌هایی که کاربران اجاق گازهای هوشمند می‌توانند داشته باشند، انتخاب و خرید اجاق گازهایی که از آن برای ایجاد حرارت از گاز استفاده می‌شود. از نگاه کارشناسان این دستگاه‌ها بهترین انتخاب برای آشپزخانه‌های ما ایرانیان هستند.

مزیت اجاق گازهای هوشمند گازی

اولین و مهم‌ترین ویژگی که روی این دستگاه‌ها در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، این است که روند پخت و پز مواد غذایی در این گازها بسیار سریع‌تر از پخت و پز در اجاق گازهایی است که با انرژی برق کار می‌کنند. از طرفی امکان کنترل بهتر درجه حرارت روی اجاق گازهای هوشمندی که در آن‌ها از انرژی گاز برای ایجاد حرارت استفاده می‌شود، بهتر وجود دارد. به عبارت دیگر شما می‌توانید درجه حرارت را روی اجاق گازهای هوشمند بهتر و دقیق‌تر تنظیم کنید. به خصوص اینکه در این اجاق گازها به دلیل هوشمند بودن دستگاه امکان ست کردن درجه دما و حرارت با استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص به اجاق گاز یا از طریق فرمان صوتی وجود دارد.

یکی دیگر از مواردی که در اجاق گازهای هوشمند وجود دارد این است که تغییر دمایی و رسیدن به درجه مطلوب برای پخت مواد غذایی به سرعت انجام می‌شود. در واقع زمانی که شما گاز را روشن می‌کنید به سرعت دمای گاز افزایش می‌یابد و وقتی آن را خاموش می‌کنید به سرعت دمای آن کاهش می‌یابد. این ویژگی به خصوص برای خانواده‌هایی که در آن‌ها فرزند خردسال وجود دارد یک ویژگی بسیار کاربردی به حساب می‌آید.

روی اجاق گازهای هوشمند که از انرژی گاز برای پخت و پز انواع مواد غذایی استفاده می‌شود، می‌توان از انواع مختلف ظروف از قابلمه‌های چدنی و فلزی گرفته تا ظروف شیشه‌ای و پیرکس برای پخت انواع مواد غذایی بدون نگرانی از آسیب دیدن آن‌ها استفاده کرد.

معایب اجاق گاز با سوخت گازی

البته نکته‌ای که در خصوص اجاق گازهای هوشمند که با گاز کار می‌کنند وجود دارد این است که به دلیل حفظ ایمنی آشپزخانه و همین‌طور حفظ ایمنی اجاق گاز هوشمند می‌بایست یک راه برای خرج هوا در آشپزخانه وجود داشته باشد. برای مثال باید شما از هود یا هواکش روی اجاق گاز خود استفاده کنید.

اجاق گازهای هوشمند برقی

در بازار لوازم خانگی، انواع متنوعی از اجاق گاز هوشمند ایرانی وجود دارد که با انرژی برق کار می‌کنند. به جرات می‌توان تعداد اجاق گازهای هوشمندی که با انرژی برق کار می‌کنند در بازار بسیار بیشتر از تعداد اجاق گازهای هوشمندی است که با انرژی گاز کار می‌کنند  . از همه مهم‌تر اینکه قیمت این دستگاه‌ها نسبت به سایر انواع گازهای هوشمند نیز کمتر است. به همین دلیل این گازها طرفداران زیادی دارند . علاوه بر در دسترس بودن و قیمت ارزان این دستگاه‌ها، مزیت دیگری که این دستگاه‌ها دارند این است که این گازها به دلیل استفاده از انرژی برق به عنوان دستگاه‌های دوستدار طبیعت شناخته می‌شوند.

مزیت اجاق گاز هوشمند برقی

نکته مهم در خصوص این نمونه از اجاق گاز هوشمند ایرانی و خارجی این است که نیازی به جرقه آتش برای روشن کردن این دستگاه‌ها نیست و به محض اینکه شما المنت حرارتی دستگاه را روشن می‌کنید دستگاه شروع به گرم شدن می‌کند. البته باید توجه داشته باشید که سرعت گرم شدن این نوع گازها بسیار کمتر از سرعت گرم شدن گازهای هوشمندی است که با انرژی گاز کار می‌کنند. از آنجایی که روی این دستگاه‌ها هیچ شعله‌ای وجود ندارد و فقط از انرژی برق استفاده می‌شود، در نتیجه برای خانواده‌هایی که فرزند کوچک دارند گزینه مناسبی به حساب می‌آیند.

معایب اجاق گاز برقی

البته این نمونه از گاز کنترل از راه دور در کنار مزایایی که دارند، معایبی نیز دارند که دانستن آن‌ها به شما کمک می‌کند تا بتوانید انتخاب بهتری داشته باشید. اولین عیب و ایراد مهم این دستگاه‌ها این است که زمانی که برق خانه شما قطع شود، در نتیجه امکان استفاده از این دستگاه‌ها برای شما وجود ندارد. از طرفی برای استفاده از گازهای هوشمند که با انرژی برق کار می‌کنند، نوع ظرفی که در آن پخت و پز را انجام می‌دهید نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. چون باید مراقب باشید که ظرفی که استفاده می‌کنید باعث ایجاد خش و یا آسیب دیدن بدنه گاز نشود.

اجاق گاز هوشمند ایرانی القایی

یکی از بهترین انواع اجاق گازهای هوشمندی که توسط برندهای مطرح تولید و به بازار عرضه می‌شوند، اجاق گازهایی هستند که در آن‌ها انرژی به صورت القایی در جریان است. سرعت گرم شدن این دستگاه‌ها بسیار سریع است و پخت و پز در آن‌ها با سرعت بسیار بالایی انجام می‌شود. قیمت این نمونه از اجاق گازها نسبت به نمونه‌های دیگر کمی بیشتر است اما به هر حال این دستگاه‌ها مزایای منحصر به فرد خود را دارند و شما می‌توانید با پرداخت هزینه بیشتر و انتخاب این نوع دستگاه‌ها از این مزایا استفاده نمایید.

مزایای اجاق گاز القایی

عملکرد اجاق گاز هوشمند از راه دور القایی به این صورت است که به جای اینکه در زمان روشن شدن دستگاه همه قسمت‌های گاز گرم شود، فقط قسمتی از دستگاه گرم می‌شود که ظرف محتوی مواد غذایی روی آن قرار گرفته است. به این ترتیب انرژی بیشتری به این قسمت از دستگاه می‌رسد و در نتیجه دستگاه سریع‌تر گرم می‌شود. از طرفی زمانی که شما قابلمه غذا را از روی اجاق گاز بر می‌دارید رسیدن حرارت به آن قسمت از دستگاه متوقف می‌شود و به عبارت دیگر دستگاه به صورت کاملاً خودکار خاموش می‌شود. همه این موارد از جمله مزایای مهم این نوع از اجاق گازها به حساب می‌آید.

معایب اجاق گاز القایی هوشمند

اما این دستگاه‌ها نیز مانند انواع مختلف اجاق گازهای هوشمندی که در بازار وجود دارد، معایب منحصر به فرد خود را دارند.

اولین ایراد این نوع گازها این است که نمی‌توان از هر نوع قابلمه یا ظرفی برای پخت غذا روی این دستگاه‌ها استفاده کرد. به عبارت دیگر شما باید حتماً از ظروف مخصوصی که برای پخت غذا روی این اجاق گازهای هوشمند طراحی شده‌اند استفاده کنید. معمولاً این ظروف وزن نسبتاً سبکی دارند چون ظروفی که وزن سنگین دارند به دلیل ساختار خاصی که برای گازهای هوشمند القایی در نظر گرفته شده است، باعث آسیب دیدن این نوع دستگاه‌ها می‌شوند. خریدن ظروف مخصوص برای اجاق گازهای القایی می‌تواند برای بسیاری از افراد هزینه‌بر باشد. به همین دلیل با توجه به قیمت نسبتاً زیادی که این دستگاه‌ها دارند، شاید خرید این نوع گازها برای برخی از خانواده‌ها چندان مناسب نباشد.

انواع مختلف اجاق گازهای هوشمند القایی

اجاق گازهای القایی که تولید و به بازار عرضه می‌شوند از نظر ساختار و نحوه انتقال انرژی به دو دسته تقسیم می‌شوند:

  • در یک دسته از این اجاق گازها از یکسری سیم‌پیچ برای انتقال انرژی به ظروفی که روی گاز قرار دارد استفاده می‌شود.
  • در حالی که در دسته دیگر از امواج الکترومغناطیسی برای تولید و انتقال حرارت لازم برای پخت و پز استفاده می‌شود. در ادامه این دو دسته از اجاق گازها را معرفی و مزایا و معایب آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

اجاق گاز القایی با سیم پیچ

در برخی از انواع اجاق گاز هوشمند ایرانی به خصوص آن دسته از گازهای القایی، از سیم‌پیچ برای هدایت انرژی و گرما در گاز استفاده می‌شود. این نوع گازهای القایی به دلیل ساختاری که دارند از طول عمر بالایی برخوردارند و کمتر دچار آسیب می‌شوند. همچنین کاربران می‌توانند روی آن‌ها از قابلمه‌های سنگین‌تری استفاده کنند.

علاوه بر این، مزیتی که برای این نوع دستگاه‌ها وجود دارد این است که شما برای پاک کردن گاز نیازی به استفاده از مواد پاک کننده خاص و مخصوص ندارید و می‌توانید از هر نوع ماده پاک کنندهای برای پاک کردن سطح اجاق گاز استفاده نمایید. در واقع استفاده آسان و طول عمر این نوع گازها باعث شده تا بسیاری از کارشناسان خرید این نوع گازهای هوشمند را به جای خرید انواع دیگری که در ادامه معرفی خواهند شد، ترجیح می‌دهند.

سیمی پیچی که در اجاق گازهای هوشمند دارای سیم‌پیچ تعبیه شده است به دلیل ساختار فنری شکلی که دارد به راحتی گرما را در همه بخش‌هایی که ظرف یا قابلمه غذا روی آن قرار دارد منتقل می‌کنند. در واقع گاز اصلی انتقال حرارت توسط این سیم پیچ‌ها انجام می‌شود. به همین دلیل اگر سیم‌پیچ آسیب ببیند عملکرد گاز دچار اختلال می‌شود و به اصطلاح دستگاه می‌سوزد. بنابراین باید مراقب این باشید که سیم‌پیچ دستگاه دچار آسیب نشود.

اجاق گاز هوشمند ایرانی با امواج مغناطیسی

نوع دیگری از اجاق گازهای هوشمند توسط برندهای سازنده این دستگاه‌ها طراحی و به بازار عرضه می‌شود که در آن‌ها به جای استفاده از سیستم پیچ و انتقال انرژی از امواج الکترومغناطیسی برای تولید و انتقال گرما استفاده می‌شود. این اجاق گازهای هوشمند که با نام Radiant Cooktop نیز شناخته می‌شوند، ابعاد نسبتاً کوچکی دارند و فضای کمی اشغال می‌کنند. کوچک بودن ابعاد این دستگاه‌ها باعث می‌شود تا آن دسته از افرادی که در فضای آشپزخانه خود با کمبود جا مواجه هشتند، بتوانند به راحتی از این دستگاه‌ها استفاده کنند.

معایب اجاق گازهای مغناطیسی

ایراد بزرگی که اجاق گازهای هوشمند از نوع Radiant Cooktop دارند این است که برای پاک کردن سطح این نوع اجاق گازها باید از مواد شوینده مخصوصی که به شکل خمیر هستند استفاده شود. در این نوع اجاق گازها از یک لایه سرامیک استفاده شده است که با عبور برق از عناصر گرمایشی که زیر صفحه گاز قرار دارد، باعث گرم شدن سطح گاز می‌شود. نکته مهم و قابل توجه در خصوص این نوع اجاق گازهای هوشمند این است که زمانی که از آن برای پخت غذا استفاده می‌شود، به هیچ عنوان محیط اطراف گاز گرم نمی‌شود و در نتیجه باعث هدر رفت انرژی که برای خنک کردن محیط به خصوص در فصل تابستان استفاده می‌شود، نخواهند شد. از لحاظ ظاهری، طراحی این نمونه از اجاق گازها بسیار زیبا و جذاب انجام می‌شود و رد نتیجه استفاده از آن‌ها در آشپزخانه‌ها باعث زیباتر شدن فضای آن می‌شود.

مهم‌ترین ایرادی که در اجاق گازهای هوشمند از نوع Radiant cooktop وجود دارد این است که اگر از ظروف مخصوص برای پخت و پز روی این دستگاه‌ها استفاده نکنید، سطح و بدنه اجاق گز دچار آسیب می‌شود. به عبارت دیگر برای مراقبت از این دستگاه‌ها و آسیب ندیدن آن‌ها باید حتماً از ظروف سبک روی آن‌ها استفاده نمایید.

با وجود اینکه این دستگاه‌ها نسبتاً حساس هستند و احتمال آسیب دیدن آن‌ها به دلیل استفاده نکردن از ظروف مناسب و استفاده غلط زیا است اما اگر نکات استفاده مناسب از این نمونه اجاق‌های هوشمند را رعایت کنید، به هیچ عنوان دستگاه شما آسیب نمی‌بیند و طول عمر آن نیز افزایش می‌یابد.

معرفی بهترین اجاق گازهای هوشمند در بازار

در این بخش از این مطلب قصد داریم تا چند نمونه از بهترین گاز کنترل از راه دور و هوشمند که در بازار موجود هستند را معرفی کرده و قابلیت‌ها و ویژگی‌های آن‌ها را بررسی کنیم.

اجاق گازهای هوشمند Samsung Flex Duo مدل NX68K9850SS

برند سامسونگ یکی از برندهای تولید کننده گاز کنترل از راه دور است که در فهرست اجاق گازهای خود، نوعی از اجاق گازهای هوشمند را با مدل NX68K9850SS تولید و به بازار عرضه کرده است. این اجاق گازها که از نظر ظاهری شبیه به گازهای معمولی هستند، دارای بدنه استیل ضد زنگ هستند که نسبت به خش و آسیب مقاوم هستند. این اجاق گاز هوشمند مجهز به ۶ شعله است که برای آن‌ها یکسری چراغ آبی از نوع ال‌ای‌دی در نظر گرفته شده است که برای اینکه متوجه بشوید اجاق گاز در حال کار کردن است یا نه به گاز می‌روند. روی این اجاق گاز، یک صفحه کلید برای تنظیم درجه حرارت اجاق گاز و همچنین انتخاب حالت‌های اجاق گاز برای پخت و پز مواد غذایی تعبیه شده است.

ویژگی های اجاق گاز سامسونگ

ساختار این اجاق گاز هوشمند به این صورت است که در آن یک محفظه قرار دارد که در آن یک سری دستگاه فن تعبیه شده است و همچنین یک المنت برای گرم کردن گاز. اگر شما بخواهید هم‌زمان از دو شعله این گازها استفاده کنید، می‌بایست یک تقسیم کننده هوشمند روی این محفظه قرار دهید تا بتوانید از دو فضا به صورت مجزا برای قرار دادن قابلمه و ظروفی که باید مواد غذایی در آن‌ها پخته شوند، استفاده نمایید. امکان زمان‌بندی پخت و پز روی این گازها نیز برای شما وجود دارد.

اجاق گازهای هوشمند برند سامسونگ مدل NX68K9850SS مجهز به یک فر است که استفاده از آن شبیه به فرهای معمولی است. ظرفیت فر این اجاق گاز چیزی در حدود ۶٫۵ Cu است. روی سطح اجاق گاز ۵ شعله وجود دارد که هر کدام با توجه به میزان حرارتی که تولید می‌کنند، کاربرد و استفاده خاصی دارند. برای مثال شعله سمت راست ردیف پایین دارای قدرت ۲۲ هزار BTU است که برای پخت و پز سریع و یا به جوش آوردن آب در کتری‌های با حجم و ظرفیت بزرگ کاربرد دارد. در بالای این شعله، یک شعله برای قرار دادن قابلمه‌های کوچک‌تر قرار داد. از شعله میانی این گازها می‌توان برای کباب کردن مواد غذایی استفاده کرد.

طراحی اجاق گازهای هوشمند برند سامسونگ مدل NX68K9850SS به نحوی انجام شده است که به راحتی می‌توانید کنترل آن را با استفاده از اپلیکیشن خانه هوشمند برند سامسونگ یعنی Smart Home کنترل کنید. این اجاق گازهای هوشمند قابلیت اتصال به وای فای را دارند و می‌توانید تنظیمات آن را با استفاده از اپلیکیشن‌های مخصوص اجاق گاز هوشمند چه از طریق اپلیکیشنSmart Home  برند سامسونگ و یا سایر اپلیکیشن‌های اندرویدی یا iOS تغییر دهید.

خوشبختانه روند اتصال این اجاق گاز به اپلیکیشن‌های مختلف بسیار ساده و روان است و در کسری از ثانیه می‌توانید این اتصال را میان دستگاه‌های مختلف و اجاق گاز هوشمند سامسونگ برقرار کنید. به محض اینکه اتصال میان اپلیکیشن یا دستگاه‌های دیگر و اجاق گاز برقرار شد، نام اجاق گاز سامسونگ در فهرست اپلیکیشن‌های متصل به هم نمایش داده می‌شود. به این ترتیب شما می‌توانید عملکرد اجاق گاز هوشمند خود را کنترل کنید.

معایب گاز هوشمند سامسونگ

با وجود اینکه اجاق گازهای هوشمند سامسونگ مدل NX68K9850SS دارای مزایای بسیار زیادی است اما یکی از ایرادهای بزرگی که دارد این است که زمان زیادی برای گرم شدن این دستگاه نیاز است. از طرفی امکان کنترل این دستگاه از طریق دستگاه‌های هوشمند الکسا و دستیار صوتی گوگل وجود ندارد و شما نمی‌توانید با استفاده از این اپلیکیشن‌ها عملکرد این دستگاه را کنترل کنید. از طرفی اندازه این اجاق گازها کوچک است و برای بسیاری از کاربران یک ایراد بزرگ به حساب می‌آید.

اجاق گازهای هوشمند برند ال‌جی مدل LTG4715ST سری Smart Double Oven

اگر اجاق گاز کنترل از راه دور برند سامسونگ NX68K9850SS از نظر ابعاد و اندازه مناسب نیست، شما می‌توانید اجاق گاز هوشمند برند ال‌جی مدل LTG4715ST را استفاده کنید. روی این اجاق گازها دو فر مجزا با ظرفیت ۶٫۸ تعبیه شده است که در هر دو از فناوری پخت و ز همرفتی  ProBaKe استفاده شده است. این فناوری باعث می‌شود تا غذای شما بدون توجه به تنظیمات دمایی که روی اجاق گاز انجام شده است، به صورت کامل بپزد.

مشخصات اجاق گاز هوشمند LG

از نظر ظاهری، طراحی اجاق گاز هوشمند برند ال‌جی مدل LTG4715ST تا حد زیادی شبیه به ظاهر اجاق گازهای هوشمند برند سامسونگ است که در بالا معرفی شدند. روی این اجاق گازها ۵ شعله وجود دارد. بدنه این اجاق گاز از جنس استیل ضد خش ساخته شده است. شباهت این دو اجاق گاز هوشمند فقط به ظاهر قسمت جلویی این دو دستگاه ختم می‌شود و هیچ شباهت دیگری میان این دو دستگاه وجود ندارد. فر اجاق گاز هوشمند ال‌جی دارای دو بخش است که داخل آن به رنگ آبی است. ترتیب قرارگیری شعله‌ها در این گازها شبیه به ترتیب قرارگیری شعله‌ها در اجاق گازهای هوشمند برند سامسونگ است و تفاوت چندانی با آن‌ها ندارد. از نظر عملکرد و کار آیی در این گازها از تکنولوژی ProBake استفاده شده است. فن‌های تعبیه شده در فر این نمونه از گازهای هوشمند در قسمت پایینی دستگاه تعبیه شده است. این ویژگی باعث می‌شود تا هوای گرم به راحتی در داخل فر دستگاه جریان یابد و تهویه آن نیز به درستی انجام شود.

یکی از بهترین قابلیت‌ها و امکاناتی که روی اجاق گازهای هوشمند برند ال‌جی مدل LTG4715ST در اختیار کاربران قرار گرفته است، استفاده از قابلیت تنظیم دقیق دما با استفاده از اپلیکیشن LG SMArt ThinQ است. اگر شما قبلاً از تجهیزات هوشمند برند ال‌جی استفاده کرده باشید می‌توانید به راحتی اجاق گاز هوشمند خود را نیز به این اپلیکیشن متصل کنید اما اگر تا به حال از هیچ کدام از محصولات هوشمند این برند استفاده نکرده‌اید و این اولین باری است که از یکی از محصولات هوشمند برند ال‌جی استفاده می‌کند باید ابتدا اپلیکیشن مربوط به تجهیزات هوشمند برند ال‌جی را دانلود کنید و سپس از آن استفاده کنید. گازهای هوشمند برند ال‌جی فقط با استفاده از قابلیت اتصال به وای فای کار می‌کنند و امکان استفاده از آن‌ها با استفاده از اتصال بلوتوث وجود ندارد.

معایب اجاق گاز هوشمند ال جی

اجاق گازهای هوشمند برند ال‌جی مدل LGT4715ST نیز مانند بسیاری از انواع لوازم خانگی موجود در بازار ایرادها و مشکلات منحصر به فرد خود را دارد و باید در هنگام انتخاب و خرید آن‌ها حتماً به این ایرادها توجه کرد. متأسفانه روی این اجاق گازها هیچ فضایی برای اتصال لوله گاز شهری به گاز وجود ندارد و زمانی که قرار است گاز را در آشپزخانه قرار دهید باید یک فضای اضافی برای قرار گرفتن لوله گاز در نظر بگیرید.

از طرفی این اجاق گازها به نحوی طراحی شده‌اند که امکان تنظیم کردن ارتفاع آن‌ها با ارتفاع کابینتی که قرار است روی آن قرار بگیرند تقریباً وجود ندارد. از طرفی چون برخی از تنظیمات دستگاه باید با استفاده از دکمه‌های لمسی تعبیه شده روی آن تنظیم شود به همین دلیل برخی از قابلیت‌های دستگاه را باید به صورت دستی تنظیم کرد و امکان اعمال برخی از این تنظیمات به صورت دستی وجود ندارد.

سخن پایانی

در این مطلب ما در خصوص اجاق گاز هوشمند ایرانیو خارجی، قابلیت‌های آن‌ها، امکاناتی که از طریق این دستگاه‌ها می‌توان به آن دسترسی داشت، صحبت کردیم. همچنین بهترین اجاق گازهای هوشمند که توسط دو برند مطرح سامسونگ و ال‌جی تولید و به بازار عرضه شده‌اند مطالبی را ارائه دادیم. نکته مهم و قابل توجه این است که متأسفانه هنوز برندهای ایرانی مطرح که در زمینه تولید اجاق گاز فعالیت دارند نمونه کاملی از اجاق گازهای هوشمند را به بازار عرضه نکرده‌اند و هنوز امکان خرید اجاق گاز هوشمند ایرانی به طور کامل برای کاربران فراهم نشده است.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 1.5 / 5. تعداد آرا: 2

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

سمیه شماعی زاده هستم. کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و زبانشناسی رایانشی، عاشق دنیای فناوری و اطلاعات! از حدود 5 سال پیش کار تولید محتوا رو شروع کردم و در حال حاضر عضو گروه تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!