تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی شهریور »»»»» تلویزیون هوشمند برند اسنوا مدلSSD-50SA580U سایز 50 106000000 0.2% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 94000000 0.04% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 61000000 0.05% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 93800000 0.04% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 103000000 0.09% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 161800000 0.08% *** یخچال فریزر دوقلو مدلNR14D4S/NF14D4S برند دیپوینت 197900000 0.03% *** یخچال فریزر دوقلو مدلLRDST170WD-FRZNF170 برند پارس 142000000 0.08% *** یخچال فریزر ساید بای ساید مدلbss k723 برند جی پلاس 174315600 0.08% *** یخچال فریزر ساید بای ساید مدلS8-2261GW برند اسنوا 259000000 0% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 22600000 0.05% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 24320000 0.02% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 31500000 0.04% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 108900000 0.02% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 79670000 0% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 137080000 0.03% *** ماشین لباسشویی مدلREN5207-S برند آبسال 8 کیلوگرم 55700000 0.02% ***

افزایش تولید لوازم خانگی منجر به کاهش قیمت‌ها نشد

یک یخچال معادل ۲۷ ماه دستمزد یک کارگر

گزارش های کفِ بازار
هرچند آمارهای منتشر شده از سوی منابع رسمی از افزایش تولید در بهار 1400 خبر می‌دهند اما این رشد تولید به کاهش و رقابتی شدن قیمت منجر نشده و افزایش قیمت که برای توصیف دقیق‌تر آن می‌توان از واژه «افسارگسیخته» استفاده کرد، خرید یک قلم کالای نو نه چندان باکیفیت را برای یک کارگر ساده با حداقل حقوق به رویا یا شاید کابوس بدل کرده و نیاز است تا سرپرست خانوار کارگری برای یک بازه زمانی چند ماهه پس‌انداز داشته باشد تا اقدام به خرید کالای نو کند.

شاید روزی نباشد که یک کارگر حداقلی‌بگیر با توجه به افزایش قیمت‌ها در بازار محاسبه ذهنی کوتاهی درباره دخل و خرج روزانه خود نداشته باشد و به همین دلیل شاهد هستیم که خیلی از کالاها از سبد خرید این قشر به مرور حذف شده‌اند و این موضوع طی چند ماه اخیر طیف بیشتری از کالاها را دربرگرفته است.

تصلا- در بازار لوازم خانگی نیز همین وضع را شاهد هستیم؛ هرچند آمارهای منتشر شده از سوی منابع رسمی از افزایش تولید در بهار ۱۴۰۰ خبر می‌دهند اما این رشد تولید به کاهش و رقابتی شدن قیمت منجر نشده و افزایش قیمت که برای توصیف دقیق‌تر آن می‌توان از واژه «افسارگسیخته» استفاده کرد، خرید یک قلم کالای نو نه چندان باکیفیت را برای یک کارگر ساده با حداقل حقوق به رویا یا شاید کابوس بدل کرده و نیاز است تا سرپرست خانوار کارگری برای یک بازه زمانی چند ماهه پس‌انداز داشته باشد تا اقدام به خرید کالای نو کند.

یک محاسبه ساده نشان می‌دهد اگر حداکثر قیمت برای یک یخچال فریزر ساید بای ساید با کیفیت خوب در بازار را، ۷۰ میلیون در نظر بگیریم، با احتساب حداقل حقوق کارگران به صورت تقریبی دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، خرید چنین یخچالی معادل حدودا ۲۷ ماه دستمزد یک کارگر ساده است.

از آنجایی که قدرت پس‌انداز به خاطر کاهش ارزش پول ملی و در نتیجه تقلیل قدرت خرید، از کارگران گرفته شده، بنابراین آنها ترجیح می‌دهند به تعمیر کالاهای قدیمی خود اقدام کنند تا هزینه بیشتری وبال گردنشان نشود.

در این گزارش با استناد به آمار و اطلاعات سعی شده تا به این موضوع پرداخته شود که یک کارگر ساده با حداقل دستمزدی که هر ماه دریافت می‌کند، با پس‌انداز چند ماه از حقوق خود، قادر به خرید کالای لوازم خانگی نو که این روزها با افزایش قیمت زیادی مواجه شده‌اند، خواهد بود.

مروری بر وضعیت بازار

فعالان کارگری از ابتدای التهابات ارزی که از سال ۹۷ شاهد اوج گرفتن آن بودیم تا به امروز؛ نسبت به کاهش قدرت خرید کارگران هشدار جدی می‌دهند و از بروز تبعات خطرناک کوچک شدن یا نابودی طبقه متوسط ابراز نگرانی می‌کنند.

همین کاهش قدرت خرید سبب شده تا اگر این روزها به اکثر بازارهای ایران سری بزنید، با فروشندگانی که مدت‌هاست فروش نداشته‌اند و مشتریانی که از سر ناچاری و در دقیقه ۹۰ برای خرید اقلام ضروری به بازار مراجعه می‌کنند، مواجه شوید.

در این میان، بازار لوازم خانگی نیز در رکودی عمیق به سر می‌برد و از گرانی سرسام‌آور در رنج است. کاهش قدرت خرید که به گفته برخی فعالان کارگری به ۶۰ درصد رسیده است، باعث شده عده زیادی از اقشار متوسط و کم‌درآمد جامعه به خرید کالای دست دوم روی بیاورند؛ امری که منجر به داغ شدن بازار سمساری‌ها شد.

اما به تازگی اخباری منتشر شده که نشان می‌دهد کاهش بسیار چشمگیر توان خرید و البته گسترش بیماری کرونا، گریبان سمساری‌ها را نیز گرفته و آنها نیز دیگر خریداری ندارند.

در نتیجه، این روزها عده‌ای ترجیح می‌دهند تا به جای خرید کالای نو که هزینه زیادی را روی دست آنها باقی می‌گذارد یا خرید کالای دست دوم، به تعمیر کالاهای قدیمی خود اقدام کنند.

در همین ارتباط، مرداد ماه سال گذشته بود که اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، از افزایش حدود ۹۰ درصدی مراجعات افراد برای تعمیر لوازم خانگی به جای تعویض خبر داده بود. اما این تمام ماجرا نیست و در این بین مشکل دیگری یعنی کمبود قطعات در بازار هم خودنمایی می‌کند.

عباس هاشمی، دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی، طی سخنانی با تاکید بر اینکه همچنان نیازمند واردات قطعات هستیم، گفت: «حقیقت این است که کشور ما در ماه‌ها و سال‌های گذشته با شدیدترین محدودیت‌های اقتصادی و تجاری روبه‌رو بوده و این عوامل محدود‌‌کننده در حوزه تولید، باعث افزایش مشکلات و بالاتر رفتن هزینه‌ها شده است.»

محمدحسین اسلامیان، نایب رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، نیز به این کمبود قطعات اشاره داشته و با تاکید بر واردات هدفمند، هشدار داده که «در صورت تداوم ممنوعیت‌ها ممکن است تولید یخچال‌های بدون قفسه در بازار زیاد شود.» شرایطی که یادآور وضعیت حاکم در بازار خودرو است.

لوازم خانگی در رتبه دوم گرانی

در ابتدا، نگاهی به وضعیت تورم و افزایش قیمت در بخش لوازم خانگی داشته باشیم تا در نهایت به رقم دستمزد کارگران و قدرت خرید آنها برای خرید اقلامی که در این بخش جای می‌گیرند، برسیم.

مرکز آمار ایران به تازگی نرخ تورم تیرماه سال جاری را منتشر کرده است که بر اساس آن، نرخ تورم سالانه برای خانوارهای کشور به ٤٤.٢ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١.٢ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.

در این بین، تورم گروه خوراکی‌ها و آشامیدنی‌ها در تیرماه امسال نسبت به تیر ماه سال گذشته (تورم نقطه به نقطه) به ۵۷.۴ درصد رسید.

تورم گروه پوشاک و کفش نیز طی این مدت به ۵۵.۴ درصد رسیده است. تورم نقطه به نقطه بخش مبلمان و لوازم خانگی نیز ۵۹.۶ درصد بوده است. رتبه اول و دوم گرانی در تیر ماه امسال با توجه به تورم نقطه به نقطه به این دو گروه کالایی تعلق گرفته است.

کارشناسان با برررسی این آمار می‌گویند شتاب رشد قیمت‌ها بیشتر شده و اخیرا مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران، با اشاره‌ای به دو برابر شدن حجم نقدینگی در مقایسه با دو سال قبل، نسبت به بروز تورم افسارگسیخته در سال جاری هشدار داده است. موضوعی که پیش از این هم از سوی کارشناسان مطرح شده بود اما راهکار و سیاست مناسبی برای خروج از این وضع از سوی سیاستگذاران اتخاذ نشد.

فروشنده و مشتری هر دو ناراضی

فروشندگان بازار می‌گویند لوازم خانگی ایرانی با وجود انحصار شکل گرفته در بازار بعد از خروج برندهای کره‌ای، چند نوبت در سال افزایش قیمت پیدا می‌کنند و آنها نیز دل خوشی از این گرانی‌ها ندارند، چون مشتریان از این بازار پر کشیده و تقاضا به نقطه انجماد رسیده است.

 مواد اولیه، قطعات و هزینه دستمزد قیمت نهایی یک محصول را مشخص می‌کنند. افزایش قیمت در حدود ۲۹۰ درصد را خصوصا در شش ماه گذشته شاهد بوده‌ایم، حتی در نهاده‌های اولیه داخلی نیز زیر ۵۰ درصد افزایش نداشته‌ایم، همچنین هزینه نیروی انسانی نیز ۳۹ درصد طبق قانون افزایش پیدا کرده است.

در نهایت قیمت تمام شده لوازم خانگی تابعی از قیمت مواد اولیه و هزینه‌های بالاسری است. به گفته فعالان این بازار در سال ۱۴۰۰ نسبت به سال گذشته به طور میانگین حدودا ۱۰ درصد افزایش قیمت داشته‌ایم. اما در برخی از موارد قیمت‌ها بیشتر افزایش پیدا کرده است مانند؛ تلویزیون.

فعالان این بازار می‌گویند هیچ کس نمی‌تواند وضعیت فردای بازار را پیش‌بینی کند و برخی کسبه بازار معتقدند انحصار ایجاد شده در بازار که دود آن به چشم مصرف‌کننده و فروشنده می‌رود، سبب شده برخی شرکت‌های تولیدکننده توجهی به کیفیت کالاهای خود نداشته و دلبخواهی و سلیقه‌ای قیمت‌ها را بالا ببرند.

برای مثال، یک مدل از یخچال فریزر دوقلو برند دوو به قیمت ۳۷ میلیون و ۴۰۰ تومان، در دهم مردادماه در بازار خرید و فروش شد. علاوه بر این، با خروج برندهای کره‌ای، قیمت کالاهای قاچاق با برچسب این برندها به شدت در بازار ایران افزایش یافته است. برای نمونه، می‌توان به یخچال و فریزرهای برند سامسونگ اشاره کرد که در حال حاضر در محدوده قیمتی ۳۵ تا ۸۰ میلیون تومان قرار دارند.

رشد تولید در غیاب قیمت‌های رقابتی

آخرین آمارها نیز از رشد تولید لوازم خانگی در بهار ۱۴۰۰ حکایت دارد. اطلاعات منتشر شده از وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از تولید ۲۹۶ هزار و ۸۰۰ دستگاه انواع ماشین لباس‌شویی توسط شرکت‌های داخلی از ابتدای امسال تا پایان خرداد ماه و رشد ۴۰ درصدی آن در هم‌سنجی با پارسال است.

در بهار سال ۹۹ کارخانجات داخلی موفق به تولید ۲۱۲ هزار دستگاه ماشین لباس‌شویی شده بودند. برپایه این آمارها، تولیدکنندگان لوازم‌خانگی سه ماهه نخست امسال را با تولید ۴۸۲ هزار و ۷۰۰ دستگاه یخچال و فریزر به پایان بردند.

آماری که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته (تولید ۳۷۳ هزار و ۷۰۰ دستگاه) رشد ۲۹.۱ درصدی نشان می‌دهد. همچنین تا پایان خرداد ماه کارخانجات داخلی با ثبت رشد ۱۹.۹ درصدی در تولید تلویزیون، ۲۶۸ هزار و ۹۰۰ دستگاه از این محصول تولید کردند.

این در حالی است که آمار بهار ۹۹ تلویزیون‌سازان ۲۴۲ هزار و ۲۰۰ دستگاه بود. پارسال بیش از ۱۵ میلیون دستگاه لوازم‌خانگی در کشور تولید شد که این میزان تولید در مقایسه با سال ۹۸ رشد ۷۸ درصدی داشته است.

هرچند فعالان صنفی می‌گویند این رشد به دنبال ارتقای داخلی‌سازی و همچنین موانع کمتری که واحدها و تولیدکنندگان در سال جاری با آن مواجه بودند، رقم خورده است، اما پرسشی که با خواندن این آمار به ذهن خطور می‌کند، این است که چرا افزایش تولید لوازم خانگی به رقابتی‌شدن قیمت‌ها منجر نشده است؟ پرسشی که پاسخ آن باز هم ذهن مخاطب را به انحصاری شدن بازار سوق می‌دهد.

اقتصاددان بر این باورند که بازار انحصاری یک بازار ناکارا و مضر برای سیستم اقتصادی است و وقتی مردم قیمت و کیفیت کالاها در یک بازار انحصاری را با مشابه خارجی مقایسه می‌کنند، متوجه می‌شوند انحصار چه تاثیر سوئی بر رفاه مردم، کیفیت و قیمت محصولات داشته است.

حداقل زمان برای خرید یک کالا

حال با توجه به این افزایش قیمت و توضیحات فوق، ببینیم یک کارگر ساده چقدر باید منتظر بماند تا بتواند اقلام زیر را که به طور نمونه از آنها نام برده‌‌ایم، خریداری کند.

اگر حداکثر قیمت برای یک یخچال فریزر ساید بای ساید با کیفیت خوب در بازار را، ۷۰ میلیون در نظر بگیریم، با احتساب حداقل حقوق کارگران به صورت تقریبی دو میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، خرید چنین یخچالی معادل حدودا ۲۷ ماه دستمزد یک کارگر ساده است. یعنی با فرض اینکه یک کارگر کل حقوق خود را پس‌انداز کند، بعد از سپری شدن دو سال و سه ماه می تواند یک یخچال ساید بای ساید بخرد! این در حالیست که این کارگر در دو سال قبل با حداقل حقوق یک میلیون و ۵۰۰ تومان باید حدود ۱۷ ماه منتظر می‌ماند.

همچنین، اگر حداقل قیمت یک یخچال فریزر ساید بای ساید در بازار را، ۱۷ میلیون تومان در نظر بگیریم، یعنی یک کارگر ساده تقریبا بعد از هفت ماه پس‌انداز می‌تواند صاحب این یخچال شود.

برای خرید یک ماشین لباس‌شویی با کیفیت خوب دستکم به ۴۰ میلیون تومان بودجه نیاز است که معادل ۱۶ ماه حقوق یک کارگر است. یک ماشین ظرفشویی ۳۰ میلیون تومانی هم تقریبا معادل ۱۲ ماه حقوق یک کارگر ساده است.

علاوه بر این، اگر اجناسی با کیفیت متوسط را در نظر بگیریم، یک کارگر حداقلی‌بگیر برای خرید یک تلویزیون سایز کوچک ۶ میلیون تومانی، یک تلویزیون ۵۰ اینچ ۱۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومانی، ماشین لباسشویی ۱۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی و ماشین ظرفشویی ۱۸ میلیون تومانی باید به ترتیب نزدیک حدودا ۳، ۶، ۶ و ۷ ماه منتظر بماند.

گفتنی است، مدت زمان لازم برای خرید هر کدام از اقلام بالا با در نظر گرفتن پس‌انداز کامل دستمزد یک کارگر ساده است که همانطور که در این گزارش اشاره شد، با توجه به افزایش قیمت سایر کالاهای ضروری، افراد ترجیج می‌دهند خیلی از اقلام را یا از سبد کالای خود حذف کنند یا به تعمیر کالاهای قدیمی اقدام کنند.

نام کالا قیمت تقریبی (تومان) مدت زمان برای خرید (ماه)
یخچال فریزر ساید بای ساید ۷۰۰۰۰۰۰۰ ۲۷
یخچال فریزر ساید بای ساید ۱۷۰۰۰۰۰۰ ۷
ماشین ظرفشویی ۳۰۰۰۰۰۰۰ ۱۲
ماشین ظرفشویی ۱۸۰۰۰۰۰۰ ۷
ماشین لباسشویی ۴۰۰۰۰۰۰۰ ۱۶
ماشین لباسشویی ۱۴۵۰۰۰۰۰ ۶
تلویزیون ۵۰ اینچ ۱۴۸۰۰۰۰۰ ۶
تلویزیون سایز کوچک ۶۰۰۰۰۰۰ ۳

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 3.3 / 5. تعداد آرا: 3

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

سوسن یحیی پور
۱۴۰۰/۰۵/۱۲
سوسن یحیی‌پور هستم؛ فارغ‌التحصیل رشته روابط بین‌الملل در مقطع کارشناسی ارشد. فعالیت خبری و مطبوعاتی خودم رو در حوزه بازرگانی و اصناف از سال 94 آغاز کردم. در حال حاضر هم در بخش تحریریه تصلا مشغول به تولید محتوا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!