تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

مدیرعامل مادیران:

هزینه تولید بالا رفته، دولت مانع تغییر قیمت نشود

اخبار تصلا
بابک ثقفی، مدیرعامل مادیران با اشاره به اینکه امسال سال ویژه ای برای تولیدکنندگان بود، اظهار داشت: از ابتدای سال تولیدکننده با افزایش هزینه‌های مالی قابل توجهی روبروشد به نحوی که خود واحد تولیدی ما ظرف چند روز شاهد رشد 50 درصدی هزینه ها بود که همین امر اثرات قابل توجهی را بر روند تولید ما گذاشت.

بابک ثقفی، مدیرعامل مادیران با اشاره به اینکه امسال سال ویژه ای برای تولیدکنندگان بود، اظهار داشت: از ابتدای سال تولیدکننده با افزایش هزینه تولید لوازم خانگی قابل توجهی روبروشد به نحوی که خود واحد تولیدی ما ظرف چند روز شاهد رشد ۵۰ درصدی هزینه ها بود که همین امر اثرات قابل توجهی را بر روند تولید ما گذاشت.

وی با اعلام اینکه علاوه بر افزایش هزینه های تولید کاهش قدرت خرید مردم نیز به وجود آمده است، گفت: متأسفانه در این شرایط دولت به جای حمایت از تولیدکننده مدام مانع تغییرات قیمتی کالا می شود این درحالیست که مواد اولیه تولید از کشور چین آمده و هزینه های زیادی را به تولیدکننده تحمیل می‌کند.

این تولیدکننده با تاکید بر اینکه چین از شرایط تحریمی کشور استفاده کرده و افزایش هزینه ها را برای مواد اولیه اعمال کرده است، گفت: تولیدکننده امروز باید هزینه های سنگینی را برای خرید مواد اولیه بدهد از آن طرف دولت می گوید نباید افزایش قیمت ها را اعمال کنید این تولیدکننده است که امروز تحت فشار قرار دارد. مشکلات تولید به اعتقاد من عاملی شده تا تولید کننده توان رقابتی خود را از دست بدهد.

ثقفی افزود: با افزایش هزینه های تولید و نوسانات نرخ ارز معضل قاچاق نیز برحجم مشکلات تولیدکننده اضافه کرده است. جالب اینجاست در نوسانات نرخ ارز ما باید خرید های خود را با ارز نیمایی انجام می دادیم درحالی که در مقطعی ارز بازار آزاد ارزانتر از ارز نیمایی بود. اما تولیدکننده باید خرید نیمایی انجام می داد چرا که در غیر این صورت قاچاقچی محسوب می شد.

خبر مرتبط: سند راهبردی صنعت لوازم خانگی؛ حلال مشکل افزایش قیمت یا حامی آن؟

افزایش هزینه تولید لوازم خانگی و ورود کالای قاچاق

وی در  ارتباط با هزینه تولید لوازم خانگی ادامه گفت: کالاهای قاچاق در زمان خیلی کم تا دم مرز می آیند و به راحتی در بازار توزیع می شوند. این درحالیست که تولیدکننده برای خرید مواد اولیه ۴ تا ۵ ماه منتظر بوده تا آنها را تهیه کند. نکته مهم اینجاست پول را هم می دهیم اما حدود ۵ ماه طول می کشد تا مواد اولیه در اختیار ما قرار گیرد و یک تا دو ماه نیز زمان برای تولید محصول نیاز داریم و در واقع ۷ ماه زمان صرف می شود تا کالا وارد بازارشود.

این تولیدکننده به تثبیت قیمتها که سیاست دولت در بازارلوازم خانگی است اشاره کرد و افزود: اقتصاد دستوری به هیچ عنوان نتایج مثبتی نخواهد داشت امروز تولیدکننده با مشقت بسیار مشغول فعالیت است اما دولت به جای حمایت آن فقط سنگ اندازی می کند. به اعتقاد من لااقل دولت باید در تامین مواد اولیه داخلی حمایت لازم را از تولیدکننده داشته باشد.

به گفته ثقفی در برخی از موارد مواد اولیه داخلی مورد نیاز ما کیفیت لازم را نداشته وما مجبور به واردات هستیم. به عنوان نمونه در یخچالهای ورق رنگی ما مجبور به واردات هستیم چرا که ورق های داخلی آن کیفیت لازم را جهت تولید محصول برای ما ندارند و همچنین این ورق ها خود رنگ نبوده و هزینه و تجهیزات زیادی برای رنگ آنها نیاز است که تولید کننده ترجیح می دهد ورق رنگ شده را از خارج وارد کند. البته این را هم باید تاکید کنم که تامین مواد اولیه از محل واردات علاوه بر هزینه های بالا در بخش حمل و نقل نیز تولیدکننده را با چالشهای جدی روبرو می سازد اما برای جلوگیری از توقف تولید مجبور به این کار هستیم.

ثقفی با اعلام این پیشنهاد که حتی تولیدکنندگان حاضرند با مشارکت دولت سرمایه گذاری های لازم را در ورقهای خود رنگ انجام دهند، گفت: پیاده سازی این موضوع متوجه وزارت صنعت است به نحوی که وزارت صنعت باید به عنوان سیاستگذار اصلی تولیدکنندگان را با خود همراه و بسترهای لازم را برای سرمایه گذاری جهت تولید مواد اولیه فراهم سازد. به اعتقاد من در صورت تحقق این موضوع ضمن ممانعت از خروج ارز از هزینه بالای تولیدکننده جهت حمل و نقل مواد وارداتی نیز جلوگیری می شود.

وی در رابطه با دستور اخیر رهبری مبنی بر ممنوعیت واردات کالاهای لوازم خانگی کره ای نیز اظهار داشت: این تصمیم بسیار به موقع بود و می تواند یاری گر تولیدکننده باشد اما باید این نکته را تاکید کنیم که دولت باید با همراهی تولیدکننده از این فرصت استفاده کند و یک مکانیزم کنترلی طراحی و اجرا کند . هنوز کالاهای کره ای در بازار‌آن هم به صورت قاچاق توزیع می شود که باید در این رابطه سیاست گذاری مناسبی اعمال شود.

این تولیدکننده تصریح کرد: پیش از ممنوعیت ۷۵ درصد بازار تلویزیون در اختیار شرکتهای کره ای بود که خوشبختانه در طول این ۴ سال این میزان به ۳۵ تا ۴۰ درصدرسیده است. پیش از ممنوعیت کالاهای کره ای انها با معرفی یک محصول با قیمت بسیار کم توجه مصرف کننده را جلب کرده و سایر مدل ها را با قیمت بالاتر به فروش می رساندند و نفس را از تولیدکننده داخلی گرفته بودند و با هزینه های سنگینی که صرف تبلیغات می‌کردند حتی اجازه رقابت به ما نمی دادند اما خوشبختانه درحال حاضر تولیدکننده می تواند با ارائه محصولات باکیفیت و قیمت مناسب سهمی از بازار داشته باشد.

خبر مرتبط: عاقبت پیگیری افزایش قیمت لوازم خانگی چه شد؟ منتظر ارزانی باشیم؟

ثقفی با بیان اینکه باید شرکت های خارجی را الزام به سرمایه گذاری در ایران کرد، گفت: به نظر می رسد باید تمرکز بر واردات کالاهایی باشد که میزان تولید آنها در داخل کشور کم است. در این شرایط خلا بازار مدیریت شده و مشکلاتی برای آسیب رساندن به تولیدکننده داخلی بوجود نیاید. علاوه بر این می توان با جذب سرمایه گذاری، شرکت ها را به تولید کالاهای زیرساخت از جمله کمپرسور یا پنل تلویزیون ترقیب کرد تا ضمن تأمین نیاز داخل این کالاها از ایران کشورهای دیگر صادر شود.

در سال ۱۳۸۵ ، ایکس‌ویژن به پشتوانه و با تکیه بر کارخانه مادیران که یکی از بزرگترین کارخانجات در ایران است شروع به تولید محصولات الکترونیکی کرد. ایکس‌ویژن با بهره‌مندی از خطوط تولید به‌روز و کارخانه مجهز به مساحت ۷۶ هزار متر مربع که شامل ۱۶ ساختمان بوده و همچنین نیروی انسانی متخصص و مجرب محصولاتی با کیفیت و مطابق با استانداردها و پیشرفتهای جهانی تولید می‌کند.

کارخانه لوازم خانگی مادیران در زمینی به مساحت ۹۰ هزار متر مربع و ساختمانی به مساحت ۴۸ هزار متر مربع ،در منطقه ویژه اقتصادی پیام با سرمایه گذاری بالغ بر ۱۳۰۰ میلیارد تومان راه اندازی شده است و بزرگترین کارخانه فعال در این صنعت در استان البرز به شمار می آید. این کارخانه ظرفیت تولید سالانه ۵۰۰ هزار دستگاه یخچال فریزر، ماشین لباسشویی و کولرگازی را دارد. شرکت لوازم خانگی مادیران، انواع محصولات لوازم خانگی از جمله یخچال فریزر، ماشین های لباسشویی و انواع کولر گازی را با به روزترین تکنولوژی تولید و عرضه میکند.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مریم بابایی
۱۴۰۰/۰۸/۰۸
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!