تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

تلنگر مقام معظم رهبری به تولیدکنندگان لوازم خانگی

افزایش خودسرانه قیمت‌ها؛ سوءاستفاده برندهای داخلی از حمایت‌های حاکمیتی

اخبار تصلا
«افزایش قیمت لوازم خانگی»؛ این پرتکرارترین خبر مربوط به دومین صنعت بزرگ غیرنفتی کشور از زمان ممنوع‌شدن واردات کالاهای مشابه به کشور است. با توجه به شرایط حاکم بر بازار به نظر می‌رسد این بار نیز پای یکی از تولیدکنندگان خاص بیش از بقیه در افزایش قیمت لوازم خانگی در میان است. تولیدکننده‌ای که اتفاقاً بیشترین تلاش را برای تمدید قانون ممنوعیت واردات در پیش گرفت و حالا بدون دریافت مجوز از وزارت صمت، افزایش قیمت محصولات تولیدی خود را از سر گرفته است. این اتفاقات نشان می‌دهد برخی تولیدکنندگان در درک حمایت‌های بالادستی دچار کج‌فهمی شده‌اند.

تصویر صنعت لوازم الکترونیک: «افزایش قیمت لوازم خانگی»؛ این پرتکرارترین خبر مربوط به دومین صنعت بزرگ غیرنفتی کشور از زمان ممنوع‌شدن واردات کالاهای مشابه به کشور است. رهبر معظم انقلاب که برای کاهش فشار تحریم‌ها بر تولیدکنندگان داخلی پیش از این حمایت تمام‌قد خود از فعالان صنعتی را نشان داده بودند، طی هفته جاری در دیدار با تولیدکنندگان صراحتاً بالارفتن بی‌رویه نرخ لوازم خانگی را مورد نقد قرار دادند و نسبت به نحوه برخورد با این حمایت‌ها ابراز گلایه کردند. انتقاداتی که از سوی برخی تحلیل‌گران مقدمه‌ای برای حرکت به سمت آزادسازی واردات در صورت ادامه روند کنونی بازار تلقی شده است.

افزایش خودسرانه قیمت‌ها؛ پای تولیدکننده‌ای خاص در میان است؟

ابتدای هفته جاری بود که اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی، از افزایش هشت تا ۱۲ درصدی قیمت لوازم خانگی خبر داد؛ این در حالی است که بررسی قیمت‌های موجود در بازار نرخ از رشد ۱۵ درصدی قیمت کالاهایی نظیر یخچال و فریزر طی این هفته حکایت دارد.

سخنگوی انجمن صنفی کارفرمایی لوازم خانگی، نیز در توجیه افزایش چندباره قیمت‌ها در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران به رشد ۶۱ درصدی بهای ورق سرد، رشد ۸۱ درصدی نرخ ورق گرم و بالارفتن ۴۳۶ درصدی هزینه حمل مواد وارداتی تأکید کرد.
با توجه به شرایط حاکم بر بازار به نظر می‌رسد این بار نیز پای یکی از تولیدکنندگان خاص در افزایش قیمت لوازم خانگی درمیان است. تولیدکننده‌ای که اتفاقاً بیشترین تلاش را برای تمدید قانون ممنوعیت واردات در پیش گرفت و حالا بدون دریافت مجوز از وزارت صمت، افزایش قیمت محصولات تولیدی خود را از سر گرفته است.

خبر مرتبط: لوازم خانگی به قیمت های سابق بازمی‌گردد

ممنوعیت واردات؛ فراغ بال سودجویان برای افزایش قیمت‌ها

در حالی تعدادی از شرکت‌ها افزایش هزینه‌های تولید، از جمله هزینه حمل‌ مواد وارداتی را عامل اصلی گرانی لوازم خانگی معرفی می‌کنند که خودکفایی و جلوگیری از خروج ارز از کشور دلیل اصلی بستن مرزها به روی برندهای خارجی قلمداد می‌شود.
اما به نظر می‌رسد ممنوع‌شدن واردات نه‌تنها منجر به بهبود کیفیت و قیمت تولیدات داخلی نشده، بلکه گویا فراغ بالی برای برخی از فعالان داخلی این صنعت به وجود آورده که هر محصولی را با هر کیفیت و قیمتی به دست مصرف‌کننده برسانند.

حتی طی روزهای اخیر ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که در آن مشاهده می‌شود برند ماشین لباس‌شوئی خریداری‌شده با آرم حک‌شده روی کارتن بسته‌بندی هم‌خوانی ندارد.

این اتفاقات نشان می‌دهد برخی تولیدکنندگان در درک حمایت‌های بالادستی دچار کج‌فهمی شده‌اند؛ طبیعتاً زمانی که منابع کشور آن هم به شکل یارانه‌ای در اختیار یک صنعت قرار می‌گیرد، حمایت از مصرف‌کننده نهایی از اهداف اصلی آن به شمار می‌رود، اما پس از خروج ال.جی و سامسونگ از بازار لوازم خانگی ایران، چیزی جز زیان و افزایش قیمت متوجه بخش تقاضا نشده است.

تقلب از روی دست خودروسازان برای بالابردن نرخ‌ها

البته در این مورد نمی‌توان وزارت صمت را بی‌تقصیر دانست. همین دو ماه پیش بود که خودروسازان بدون کسب مجوز از این وزارتخانه اقدام به بالابردن قیمت محصولات خود کردند؛ گرچه با دستور رئیس جمهوری و وزیر صمت پس از یک روز قیمت‌ خودروها به حالت قبل بازگشت، اما یک ماه هم نگذشت که بار دیگر خودروسازان با شدتی بیشتر از قبل و با مجوز وزارت صمت اقدام به بالابردن نرخ محصولات خود کردند. حال اینکه قیمت خودرو در بازار آزاد روند غیرقابل کنترلی به خود گرفت روی دیگر این ماجرا بود.

طبیعتاً انحصارطلبان سایر صنایع، از جمله صنعت لوازم خانگی با مشاهده چنین وضعیتی، ترفند دو خودروساز را در پیش می‌گیرند. آن‌ها حتی با علم به اینکه ممکن است وزارت صمت قیمت‌های جدید را ملغی کرده و به حالت قبل بازگردانده، این اقدام غیرقانونی را انجام می‌دهند تا بدین شکل فشارها را افزایش داده و در مدت کمی همراه با مجوز، اقدام به بالابردن قیمت‌ها کنند.

به همین صورت مشاهده می‌شود در حالی که تورم عمومی اقتصاد در محدوده ۴۰ تا ۴۵ درصد است، قیمت لوازم خانگی ایرانی تا دو برابر افزایش پیدا می‌کند.

خبر مرتبط: قیمت لوازم خانگی تعدیل شد؟/ ۸ شرکت افزایش قیمت داده بودند

مردم بدهکار تولیدکنندگان لوازم خانگی هستند؟

تولید لوازم خانگی

هر گاه هم تولیدکنندگان این صنعت مورد نقد قرار می‌گیرند، به رکوردشکنی خود در بالابردن تیراژ تولید لوازم خانگی و ثبت تولید ۱۵ میلیون قلم کالا طی سال ۱۳۹۹ اشاره می‌کنند. گرچه رسیدن به چنین رکوردی، آن هم در کشاکش تحریم و کرونا که بسیاری از صنایع از تولید و توسعه بازماندند دستاوردی بزرگ و قابل تقدیر به حساب می‌آید، اما به نظر می‌رسد برخی تولیدکنندگان قصد کرده‌اند پاداش این رشد تیراژ تولید را با بالابردن قیمت‌ها از مشتریان خود دریافت کنند.

از سوی دیگر، باید توجه داشت که یخچال و فریزر یا تلویزیون هم در دسته لوازم خانگی قرار می‌گیرد و گوشت‌کوب و سینک ظرف‌شوئی هم جزو همین گروه کالایی به شمار می‌آید. نمی‌توان تیراژ تولید کالاهایی که نیاز به تکنولوژی و تجهیزات خاصی ندارند را بالا برد و خود را پرچم‌دار رشد و توسعه صنعتی معرفی کرد.
حتی اگر با تولید یخچال، تلویزیون، ماشین لباس‌شوئی و ظرف‌شوئی این اتفاق رخ دهد، باید دید که آیا این تولیدات قابل رقابت با محصولات مشابه خارجی هستند یا صرفاً تولید شده‌اند که انبار شرکت‌ها خالی نماند.

همچنین کدام صنایع به اندازه صنعت لوازم خانگی و خودروسازی تا این حد از حمایت‌های بی‌چون و چرای حاکمیتی در ابعاد مختلف مالی، بانکی، قانونی و … برخودارند که حال برخی برندها با تولید چند قلم کالا، اقتصاد و مردم ایران را بدهکار خود می‌دانند؟

شاید اگر کیفیت، قیمت و حتی تیراژ تولید نسبت به حمایت‌های انجام‌شده در مقام مقایسه قرار دهیم، بسیاری از فعالان صنعت لوازم خانگی متهم به کم‌کاری هم شوند.

چه بسا به نظر می‌رسد پس از حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب مبنی بر تمدید ممنوعیت واردات، برخی از تولیدکنندگان در بالابردن قیمت محصولات خود و به انحصار درآوردن بازار چنان سراسیمه شده‌اند که دیگر خود را مکلف به دریافت مجوز وزارت صمت و طی کردن مراحل قانونی نمی‌دانند.

در حضور کره‌ای‌ها هم قیمت لوازم خانگی ایرانی افزایش می‌یافت؟

روزهایی که برندهای خارجی عنان بازار لوازم خانگی ایران را در اختیار داشتند چندان دور نیست که نتوان آن را به خاطر آورد. اگر تولیدکنندگان ارتباطی بین خالی‌شدن بازار از برندهای خارجی (قانونی) و شکل‌گیری رفتارهای انحصارطلبانه نمی‌بینند، بهتر است آن روزها را به یاد آورند که برای جذب مشتری حتی گاهی به کاهش قیمت محصولات خود روی می‌آوردند.

البته در مقاطعی برندهایی نظیر ارج، آزمایش، پارس‌خزر، ایران ناسیونال و … فعالیت ال.جی و سامسونگ را تحت تأثیر خود قرار داده بودند، اما اصرار دولت بر دخالت مستقیم در بازار و نگاه صفر و صدی به موضوع واردات باعث شده این برندهای ایرانی نیز زیرسایه فعالیت کره‌ای قرار بگیرند و حتی چند تولیدکننده خوش‌نام که در بازارهای صادراتی حرفی برای گفتن داشتند از بازار کنار بروند.

دولت تنظیم‌گر یا تصدی‌گر؟

طبیعتاً این سخن به معنای دل‌بستگی به برندهای خارجی یا محصولات کره‌ای نیست؛ باید توجه داشت که دولت بیش از چهار دهه است که به‌عنوان تصدی‌گر در بازار به ایفای نقش می‌پردازد و بارها نتایج منجر به شکست آن را تجربه کرده، حال برای یک بار هم که شده به‌عنوان تنظیم‌گر به ایفای نقش بپردازد تا بازار بدین شکل راه خود را پیدا کند.

شاید با آزادسازی واردات، بار دیگر از دل رقابت با تولیدکنندگان معتبر خارجی، برندهایی نظیر ارج و آزمایش بیرون بیایند. چطور می‌توان از برندهایی که با این حجم حمایت توان پاسخ‌گویی به نیاز بازار داخلی را ندارند انتظار داشت که به بازارهای صادراتی ورود داشته باشند؟ تولیدکننده‌ای که امروز به دلیل هزینه‌ حمل موارد وارداتی ۱۵ درصد قیمت محصول نهایی خود را افزایش می‌دهد، آیا در بازارهای صادراتی هم می‌تواند هزینه انتقال کالا را بهانه بالابردن بهای کالا قرار دهد؟

لوازم خانگی
واردات لوازم خانگی آزاد می‌شود؟

خوشبختانه بیانات مقام معظم رهبری در جمع صنعت‌گران مهر تائیدی بر گزارش‌های رسانه‌ای گذاشت تا مشخص شود رسانه‌ها نه از سر بدخواهی، که اتفاقاً به دلیل دلسوزی و حمایت از منافع ملی اقدامات تولیدکنندگان داخلی را زیر ذره‌بین قرار می‌دهند.

در همین راستا ایشان روز یک‌شنبه در انتقاد به وضعیت موجود در بازار لوازم خانگی تأکید کردند: «من گلایه می‌کنم از دوستانی که مسئولان کالاهای خانگی و لوازم خانگی هستند. ما از این‌ها حمایت کردیم، اسم آوردیم؛ شنیدم بعضی از اقلام دو برابر ارتقای قیمت پیدا کرده، چرا؟ نبایستی این‌جور برخورد بشود با حمایت‌ها. خب اگر این‌جور ما کیفیت را بالا نبریم، چطور انتظار داریم که بازارهای خارجی را فتح کنیم؟»

مقام معظم رهبری همچنان خاطرنشان کردند: «اگر با وجود فضای حمایتی از تولید داخل، به جای ارتقای کیفیت، قیمت‌ها افزایش یابد، مسئله بدی است؛ زیرا نتیجه همه حمایت‌های دولتی، بانکی و جلوگیری از رقابت‌های خارجی، عملاً منجر به بالا رفتن قیمت شده است.»

گرچه برخی تحلیل‌گران این روند را مقدمه‌ای برای حرکت به سمت آزادسازی واردات لوازم خانگی تلقی می‌کنند، اما لازم است با احتیاط بیشتری از فرارسیدن زمان لغو قانون ممنوعیت واردات سخن به میان آورد.
حال انتظار می‌رود این سخنان رهبر معظم انقلاب تلنگری بزرگ به فعالان حاضر در صنعت لوازم خانگی ایران بزند و آن‌ها علاوه بر انتشار بیانیه و انجام مصاحبه در راستای اطاعت از منویات ایشان، درعمل هم اراده خود را برای شکوفایی تولید داخلی در راستای حمایت از مصرف‌کننده نهایی به نمایش بگذارند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 3.7 / 5. تعداد آرا: 3

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

IMG_20190225_204748_094
امیر داداشی
۱۴۰۰/۱۱/۱۲
امیر داداشی؛ فارغ‌التحصیل رشته علوم ارتباطات در مقطع کارشناسی ارشد هستم. فعالیت رسانه‌ای و مطبوعاتی در حوزه اقتصاد و صنعت را از سال 92 شروع کردم. طی این مدت با روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری مختلف همکاری داشتم. در حال حاضر هم عضو تیم تحریریه تصلا هستم و اخبار حوزه صنعت لوازم خانگی و الکترونیک را به طور ویژه رصد و پیگیری می‌کنم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!