تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی آبان ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 57700000 57% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 34200000 55% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76990000 54% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 98500000 64% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

سازمان حمایت مجوز افزایش 25 درصدی لوازم خانگی را داده است

افزایش غیرقانونی قیمت لوازم خانگی

گزارش های کفِ بازار
سازمان حمایت تنها مجوز افزایش 25 درصدی قیمت لوازم خانگی نسبت به سال گذشته را به تولیدکنندگان داده است، اما بررسی‌ها نشان می‌دهد قیمت لوازم خانگی از سال گذشته تاکنون در چندین نوبت افزایش داشته است که در مجموع بسیار بیشتر از 25 درصد سازمان حمایت است.

تصلا– در حالی معاون صنایع وزارت صمت می‌گوید تولیدکنندگان لوازم خانگی تنها مجوز افزایش ۲۵ درصدی قیمت لوازم خانگی را دارند و با متخلفان برخورد می‌شود، که بازار لوازم خانگی در سال جدید شاهد افزایش چندین باره قیمت تولیدات داخلی بوده و نظارت و برخوردی با متخلفان صورت نگرفته است.

تولیدکنندگان لوازم خانگی موظفند قیمت تولیدات خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند این در حالی است که نه تنها هیچ نظارتی برقیمت‌های اعلامی در این سامانه صورت نمی‌گیرد بلکه قیمت‌های کف بازار نیز تفاوت فاحشی با قیمت‌های این سامانه دارند.

تولیدکنندگان لوازم خانگی کمبود مواد اولیه تولید، گرانی ارز و سایر هزینه‌های تولید دلایلی است که  باعث افزایش ۲۵ درصدی قیمت لوازم خانگی در سال جاری شده است. این در حالی است که کاهش قدرت خرید مصرف‌کننده نیز باعث شده رکود بازار لوازم خانگی روز به روز بیشتر شود.

از طرف دیگر طرح‌های دولت برای حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان از جمله اختصاص ارز و تولید لوازم خانگی ارزان نیز تاکنون نتوانسته است نتیجه‌ای در بر داشته باشد.

در همین زمینه معاون امور صنایع وزارت صمت بار دیگر گفت: امسال سازمان حمایت ۲۵ درصد در مقایسه با سال ۹۸ اجازه افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی را داده و بنگاه‌ها باید این قیمت‌ها را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند.

مشکل تقاضا در بنگاه ها
فروشگاه لوازم خانگی

مهدی صادقی نیارکی در گفت و گو با خبرنگار صدا و سیما با بیان اینکه در حال حاضر اکثر بنگاه‌های کوچک و متوسط مشکل تقاضا ندارند، اظهار داشت: در سال‌های گذشته قبل از اینکه بحث خوشه‌ها برای کاهش قیمت تمام شده و نیز تأمین مواد اولیه به صورت یکپارچه اتفاق بیفتد تقاضا برای کالاهای ساخت داخل مهم‌ترین دغدغه تولید‌کنندگان بود، اما از سال گذشته تاکنون این مشکل حل شده و کالاهای ساخت داخل به خوبی تولید و به بازار عرضه می‌شود و تقاضا نیز برای آن وجود دارد.

معاون امور صنایع وزارت صمت در خصوص سهمیه مواد اولیه ورق، بیان کرد: ظرفیت تولید ورق حدود ۸.۵ میلیون تن است، اما پروانه‌های صادره در سال‌های گذشته بیش از این عدد است و اگر می‌خواستیم بر اساس پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده سهمیه مواد اولیه اختصاص دهیم اینقدر موجودی مواد اولیه نداشتیم ضمن اینکه مدلی که معاونت معدنی وزارتخانه سال‌ها قبل ارائه کرده بود بر اساس خرید و تولید این بنگاه‌ها تأمین می‌شود تا عدالت در توزیع مواد اولیه اتفاق بیفتد.

وی افزود: از حدود یک ماه و نیم قبل و با دستورالعملی روند تأمین مواد اولیه به معاونت صنایع وزارت صمت واگذار شد و ما با دستورالعملی که به استان‌ها ابلاغ کردیم مقرر شد میانگین آمار تولید و خرید بنگاه‌ها در سال‌های ۹۷ و ۹۸ مبنای اختصاص سهمیه مواد اولیه قرار گیرد یعنی هر کدام از این آمار کمتر بود به عنوان سهمیه سال جاری در نظر گرفته می‌شود و برای واحدهایی که راکد و غیر فعال بودند نیز با تأیید کارگروه استانی تا ۳۰ درصد ظرفیت اسمی برای آن‌ها سهمیه تخصیص می‌یابد.

صادقی نیارکی با اعلام اینکه حدود ۹۵ درصد از بنگاه‌های ما صنایع کوچک و متوسط هستند، افزود: ۲۷ درصد از ازش افزوده بخش صنعت به صورت مستقیم و حدود ۴۰ درصد از این ارزش افزوده به صورت غیرمستقیم مربوط به صنایع کوچک است.

معاون امور صنایع وزارت صمت با بیان اینکه این وزارتخانه در حوزه صنایع کوچک و متوسط (SME) چندین پروژه تعریف کرده است، گفت: احیای واحدهای راکد مهمترین موضوع در این خصوص است که از حدود ۹ هزار بنگاه راکد مستقر در شهرک‌های صنعتی برای فعالسازی ۱۵۰۰ واحد در سال ۱۳۹۹ هدفگذاری شده است و طبق آخرین آمار ۴۶۸ واحد از این واحدها به مدار تولید بوده است.

صادقی نیارکی موضوع تأمین مواد اولیه (داخلی و وارداتی) به عنوان رکن اصلی فعالیت SME را دومین هدف وزارت صمت دانست و اضافه کرد: ساماندهی زنجیره فولاد و پتروشیمی توسط این وزارتخانه دنبال می‌شود.

ثبت لیست قیمت در سامانه ۱۲۴
فروشگاه لوازم خانگی

صادقی نیارکی گفت: در چهار ماهه نخست امسال در سه قلم اصلی لوازم خانگی مانند یخچال فریزر، تلویزیون و ماشین لباسشویی با افزایش تولید مواجه بودیم.

وی افزود: کف ساخت داخل در لوازم خانگی بزرگ بیش از ۶۵ درصد و در برخی لوازم خانگی مانند کولر آبی تا ۱۰۰ درصد محقق شده است.

معاون صنایع وزارت صمت درباره قیمت لوازم خانگی نیز گفت: این قیمت‌ها تابع عوامل مختلف مانند نهاد‌های تولید است زمانی که نرخ ارز تغییر می‌یابد و یا قیمت ورق گالوانیزه و پلیمر بر مبنای قیمت گذاری در بورس بر اساس قیمت جهانی و رقابتی که در آن شکل می‌گیرد به صورت ضریبی از نرخ تسعیر ارز نیمایی تعیین می‌شود این خود به خود منجر به افزایش قیمت محصول می‌شود، اما امسال سازمان حمایت ۲۵ درصد در مقایسه با سال ۹۸ اجازه افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی را داده و بنگاه‌ها باید این قیمت‌ها را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند که قطعاً بالاتر از این قیمت اعلامی اگر افزایش قیمتی در حوزه کف عرضه و توزیع وجود داشته باشد با آن برخورد می‌شود.

براساس مصوبه ستاد تنظیم بازار هم سازمان حمایت با واحدهایی که بدون هماهنگی اقدام به افزایش قیمت‌ها کرده‌اند، برخورد می‌کند. همچنین، نیاز ورق تولید برای لوازم خانگی و خودروسازان و… باید در قالب قراردادهای بلندمدت به‌قیمت کشف‌شده در بورس تأمین شود.

اما به نظر می‌رسد این مصوبات و تذکرات تنها در حد حرف و روی کاغذ است و اراده‌ای برای سرو سامان دادن به آشفته بازار لوازم خانگی وجود ندارد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مریم بابایی
۱۳۹۹/۰۵/۲۵
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

    تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | یکه‌تازی دلالان در بازار لوازم خانگی
    آگوست 19, 2020

    […] سازمان حمایت تنها مجوز افزایش ۲۵ درصدی قیمت لوازم خانگی نسبت به سال گذشته را به تولیدکنندگان داده است، اما […]

لینک کپی شد!