تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

آموزش تعمیر زنگ‌زدگی و پوسیدگی درب یخچال

تعمیر درب یخچال فریزر را چگونه انجام دهیم؟

راهنمای تعمیر و نگهداری
از آنجایی که سالم بودن درب یخچال و فریزر در عملکرد بهینه این دستگاه‌ها نقش مهمی ایفا می‌کند، در این مطلب نحوه تعمیر درب‌ یخچال فریزر به خصوص آن دسته از درب‌هایی را که به دلیل گذشت زمان پوسیده، فرسوده و یا زنگ‌زده شده‌اند را آموزش می‌دهیم.

تصلا – درب یخچال و فریزر بخش مهمی برای یخچال و فریزر محسوب می‌شود. اگر در یخچال درست بسته نشود و به اصطلاح درست چفت نشود یخچال و فریزر به درستی کار نمی‌کنند. بسته نبودن درب یخچال و فریزر باعث می‌شود که هوای سرد از یخچال یا فریزر خارج شده و هوای گرم وارد آن شود و این موضوع باعث بروز مشکلاتی از جمله مصرف بیش از حد انرژی و خراب شدن دستگاه می‌شود. تعمیر درب یخچال فریزر در خانه به راحتی امکان پذیر است.

یخچال فریزر

خرابی درب یخچال می‌تواند ناشی از خراب شدن برخی از قسمت‌های آن مثل واشر، دیسپنسر یا کیت فلاپر، کیت دندانه، لولا و یاتاقان درب و یا زنگ زدگی و افتادگی درب آن باشد. یا بدنه درب یخچال دچار مشکلاتی مثل فرورفتگی یا گودی درب یخچال، پوسیدگی بدنه و زنگ زدن آن شده باشد. در ادامه به آموزش رفع خرابی در هر یک از این اجزا و نحوه تعمیر صحیح این بخش‌ها می‌پردازیم.

بیشتر بخوانید: همه آنچه در خصوص تعمیر یخچال در خانه باید بدانید

تعمیر درب یخچال و قطعات مربوط به آن

برای تعمیر درب فریزر و یا یخچال باید چندین مورد را درنظر داشته باشید که عبارتند از:

خرابی واشر یا گسگت درب یخچال و فریزر

خرابی واشر یا گسگت درب یخچال و فریزر

برای تعمیر یخچال باید قطعات آن را بشناسید. در درب یخچال‌ها و فریزرها یک واشر یا لاستیک تعبیه شده است که با نام گسگت شناخته می‌شود. کار این واشر چفت کردن درب یخچال یا فریزر است.

این واشر یا لاستیک بعد از مدتی به مرور زمان و یا حتی به دلیل عدم استفاده از آن خشک می‌شود و همین خشک شدن باعث ایجاد پوسیدگی و در نهایت درست بسته نشدن درب یخچال می‌شود.

اگر گسگت درب یخچال دچار مشکلی باشد، همان‌طور که گفته شد هوای سرد از آن خارج می‌شود و هوای گرم وارد یخچال یا فریزر می‌شود. همچنین در مناطقی که رطوبت هوا زیاد باشد، ورود هوای مرطوب به یخچال باعث خراب شدن دیفراست که در واقع همان سیستم رطوبت زدایی یخچال است، می‌شود.

گاهی لازم است برای یافتن، علت نچسبیدن لاستیک درب یخچال ، گسگت بررسی شود. برای بررسی واشر یا گسگت درب یخچال و اینکه آیا به درستی درب یخچال چفت می‌شود یا نه یک تکه کاغذ را بین واشر در و بدنه یخچال قرار دهید و درب را ببندید. بعد از بستن درب یخچال کاغذ را از بالا به پایین و از پایین به بالا بکشید.

اگر کاغذ به راحتی حرکت کرد به این معنی است که گسگت درب یخچال دچار مشکل است و خاصیت خود را از دسته داده است. واشر یا گسگت یخچال معمولا قابلیت تعمیر ندارد و در صورت خراب شدن باید تعویض شود.

بیشتر بخوانید: آموزش عیب یابی و تعمیر یخچال ویترینی

خرابی درب دیسپنسر یا کیت فلاپر و درب قسمت یخ ساز یخچال

تصویر یخ ساز یخچال و فریزر

برخی از یخچال‌ها و فریزرها دارای یخ ساز هستند. در برخی از این یخچال‌ها روی درب یخچال یک دهانه یا دریچه برای برداشتن یخ وجود دارد. این دریچه با نام دریچه دیسپنسر شناخته می‌شود.

وقتی می‌خواهید از یخچال یخ بردارید باید این دهانه باز شود تا یخ از قسمت یخ‌ساز به بیرون منتقل شود و درون لیوان یا ظرف شما بیفتد. در دیسپنسر یک فنر و لاستیک فومی یا وینیلی تعبیه شده است که باعث می‌شود هوا از این دریچه وارد یخچال یا فریزر نشود. رطوبت ایجاد شده در دریچه دیسپنسر به معنی این است که از این قسمت هوا وارد یخچال می‌شود؛ بنابراین دریچه فلاپر دچار مشکل است.

در دریچه‌ی فلاپر یک لولا تعبیه شده است که توسط یک سیم‌پیچ باز می‌شود و بوسیله یک فنر بسته می‌شود. همچنین در این قسمت یک دمپر نیز تعبیه شده است که کاربرد آن کمک به آرام بسته شدن دریچه فلاپر یخچال است.

در واقع اگر دریچه سریع بسته شود، احتمال گیر کردن یخ در آن وجود دارد. برای بررسی خرابی و معیوبی این قسمت باید قاب دیسپنسر را از جای آن جدا کنید و بررسی کنید. بعد از اینکه قاب را خارج کردید، لولای درب، آب‌بندی و مکانیسم میله که لولای دریچه در آن قرار گرفته، فنر، سیم پیچ و اتصالات دمپر را بررسی کنید. دریچه فلاپر باید به آرامی و راحت بسته شود و هیچ مانعی در هنگام بسته شدن آن وجود نداشته باشد.

در صورتی که هر کدام از این قطعات دچار مشکل بود حتما آن را در صورت امکان تعمیر کرده و یا در نهایت آن‌ها را تعویض کنید.

بیشتر بخوانید: گاز یخچال چیست و چه زمانی باید گاز یخچال شارژ شود؟  

خرابی کیت دندانه بستن درب یخچال

زنی در حال بازکردن درب یخچال

در برخی از یخچال‌های ساید بای ساید در قسمت لولای درب یخچال یک کیت تعبیه شده است که به کیت دندانه بستن درب معروف است. این کیت به بسته شدن بهتر درب یخچال کمک می‌کند. دندانه‌های تعبیه شده در این قسمت از جنس پلاستیک فشرده شده سخت و یا نایلون هستند.

دندانه‌ها دارای شانه‌های شیب‌داری هستند که روی هم چفت می‌شوند. چفت شدن درب یخچال به دلیل وجود همین دندانه‌ها در کیت دندانه است که یکی زیر درب و دیگری در قسمت بالای لولای درب قرار دارد.

مکانیسم این دندانه‌ها به این صورت است که وقتی درب باز می‌شود، دندانه درب روی دندانه لولا به سمت بالا می‌چرخد و درب را کمی به سمت بالا حرکت می‌دهد.

دندانه دیگر درب را در وضعیت باز نگه می‌دارد. وقتی درب بسته می‌شود، وزن درب یخچال یا فریزر به محور بین دندانه‌ها نیرویی وارد می‌کند تا دندانده‌های کیت دندانه دقیقا داخل هم قرار گرفته و با هم جفت شوند.

خرابی این کیت زمانی رخ می‌دهد که یکی از دندانه‌ها شکسته باشد. در تعمیر یخچال‌ ساید بای ساید باید این کیت تعویض شود. شکستگی دندانه‌ها در درب این نوع یخچال و فریزرهای ساید بای ساید باعث می‌شود درب یخچال به خوبی بسته نشود و در نتیجه هوای گرم و در مناطق بسیار مرطوب رطوبت وارد یخچال شود و مشکلات عدیده‌ای برای عملکرد یخچال و موتور آن به همراه داشته باشد. معمولا اگر خرابی در کیت دندانه ایجاد شود امکان تعمیر آن وجود ندارد و باید این قطعه تعویض شود.

بیشتر بخوانید: راهنمای تعمیر یخچال فریزر ال جی  

تعمیر لولای درب یخچال

تعمیر لولای درب یخچال

لولای درب یخچال قطعه‌ای است که درب روی آن می‌چرخد. لولاها در درب یخچال شبیه به یاتاقان عمل می‌کنند. همین خاصیت لولاهای درب یخچال باعث می‌شود درب‌ها روی لولای تعبیه شده به راحتی حرکت کنند و بچرخند. معمولا در یخچال‌هایی که طول عمر بالای ۱۰ سال دارند، لولای یخچال دچار مشکل می‌شود. سخت باز شدن درب یخچال می تواد آزار دهنده باشد.

ساییدگی، خشک شدن و زنگ زدگی لولای درب‌ها باعث می‌شود درب یخچال به درستی باز نشود و از طرفی کاملا چفت نشود. خرابی لولای درب یخچال در برخی از موارد باعث افتادگی درب یخچال و در نتیجه درست بسته نشدن آن می‌شود.

اگر هنگام باز کردن درب یخچال صدای نویز یا صدای کشیدگی و خراشیدگی می‌شنوید به احتمال قوی لولای درب یخچال دچار زنگ‌‌زدگی شده است. برای برطرف کردن این مشکل اگر لولا پوسیده یا زنگ زده شده است، بهتر است آن را تعویض کنید. اما اگر لولا خشک شده است، بهتر است آن را با روغن مخصوص یا روغن خوراکی روغن‌کاری کنید.

برای رفع زنگ زدگی لولای درب یخچال می‌توانید از سرکه سفید هم استفاده کنید. کافی است سرکه سفید را با یک برس به لولاهای زنگ زده بکشید. البته همانطور که گفته شد اگر این زنگ‌زدگی باعث پوسیده شدن لولای درب یخچال شود، باید حتما لولا را تعویض کنید.

رفع فرورفتگی و گودی در بدنه درب یخچال و فریزر

در برخی از موارد جابجا کردن یخچال و ضربه خوردن آن باعث می‌شود در درب یخچال  و حتی بدنه آن گودی و فرورفتگی ایجاد شود. در بسیاری از موارد بروز این مشکل با تعمیر کردن درب یخچال برطرف نمی‌شود چون اگر درب یخچال از داخل باز شود و گودی آن برطرف شود، زیبایی داخلی آن از بین می‌رود. در این حالت شما دو انتخاب دارید. یا از درب یخچال در همان حالت استفاده کنید البته به شرطی که این فررفتگی باعث ایجاد و بروز مشکل در بسته شدن و چفت شدن درب یخچال و فریزر نشود یا آن را تعویض کنید.

با این حال اگر می‌خواهید فرورفتگی و گودی به وجود آمده در بدنه یخچال را خودتان برطرف کنید باید ابتدا درب یخچال را باز کنید. محتویات داخل آن را کامل خارج کنید و در نهایت از یک آچار یا ابزار دم باریک برای صاف کردن و اصلاح کردن فرورفتگی و برآمدگی‌های بدنه درب یخچال استفاده کنید. مراقب باشید رنگ بدنه یخچال دچار آسیب‌دیدگی نشود. بعد از اتمام کار ترکیب پلی ونیل کلراید و پلی پروپیلن را در لولای درب یخچال بریزید.

هنگام نصب درب تعمیر شده باید به چند نکته توجه کنید. اول اینکه تراز بودن درب یخچال باید به درستی رعایت و تنظیم شود. چون در صورت بروز هرگونه اشتباهی، باید با دریل و ابزارهای دیگر مخلوطی را که در هنگام قرار دادن درب سرجای خودش روی لولاهای یخچال ریخته‌اید را از آن جدا کنید که به شدت زیبایی آن را نابود می‌کند.

نکته‌ای که در هنگام استفاده از مخلوط پلی ونیل کلراید و پلی پروپیلن باید در نظر داشته باشید این است که پس از ریختن مخلوط باید صبر کنید تا به خوبی خشک شود و در نهایت در یخچال را به صورت صحیح نصب کنید.

بیشتر بخوانید: تعویض فیلتر یخچال را چگونه انجام دهیم؟ 

رفع پوسیدگی درب یخچال و فریزر

تعمیر پوسیدگی یخچال

گاهی اوقات به دلیل استفاده و شرایط نگهداری نادرست درب یخچال و بدنه آن دچار پوسیدگی می‌شود. پوسیدگی یخچال بیشتر در شهرهایی که رطوبت هوا در آن‌ها زیاد است، رخ می‌دهد. وجود پوسیدگی‌ها در یخچال باعث می‌شود ظاهر یخچال بسیار زشت و زننده شود.

برای رفع پوسیدگی دو کار می‌توانید انجام دهید. اول اینکه درب یخچال را تعویض کنید که در بسیاری از موارد با وجود اینکه هزینه آن به مراتب بیشتر از تعمیر است به دلیل پوسیدگی زیاد درب یخچال چاره‌ای جز انجام این کار ندارید. دومین کاری که می‌توانید انجام دهید تعمیر پوسیدگی بدنه یخچال است.

در این حالت شما باید قسمت‌هایی از بدنه درب یخچال که دچار پوسیدگی و زنگ‌زدگی است را با روش‌هایی که در ادامه گفته می‌شود، برطرف کنید. اگر هیچ کدام از این روش‌ها کارساز نبود باید از متخصصانی که مهارت رفع پوسیدگی بدنه درب یخچال را دارند کمک بگیرید.

استفاده از جوش شیرین برای پوسیدگی‌های جزئی و زنگ‌زدگی بدنه درب یخچال و فریزر

در این روش ابتدا درب یخچال را کاملا تمیز کنید و آن را با آب و پودر لباسشویی کاملا بشویید. سپس درب یخچال و فریزر را خشک کنید. قسمت پوسیده یا زنگ‌زده را به جوش شیرین آغشته کنید. نیازی نیست جوش شیرین را در آب حل کنید. کافی است پودر جوش شیرین را روی محل زنگ زدگی بریزید. سپس محل را به آهستگی ساییده و زنگ‌زدگی‌ها را به آرامی پاک کرده و خشک کنید. این روش برای زنگ‌زدگی‌های کوچک بسیار مفید و کاربردی است. از مزیت‌های این روش می‌توان به استفاده از وسایل بسیار کم هزینه اشاره کرد. معایب این شیوه مدت زمان طولانی یک ساعته و استفاده از دست و فشار برای پاک کردن لکه‌هاست.

استفاده از سرکه سفید برای رفع زنگ‌زدگی درب یخچال و فریزر

از بین بردن زنگ درب یخچال

برای رفع زنگ‌زدگی و پوسیدگی بدنه یخچال قبل از هرکاری درب یخچال را کاملا تمیز کنید. سپس روی یک پارچه مقداری سرکه سفید ریخته و دستمال را روی قسمت پوسیده یا زنگ‌زده بکشید. چند ساعت صبر کنید تا در همین حالت بماند.

نیازی نیست بدنه درب را بسابید. بعد از گذشت چند ساعت بدنه را با پارچه نم‌دار تمیز کنید. نکته‌ای که باید توجه کنید این است که در هر بار تمیز کردن درب یخچال باید حتما آن را خشک کنید. وجود رطوبت و آب اضافی روی بدنه یکی از عوامل مهم در ایجاد پوسیدگی و زنگ زدگی درب یخچال است.

استفاده از ترکیب نمک و آبلیمو برای از بین بردن زنگ درب یخچال

برای رفع پوسیدگی و زنگ‌زدگی درب یخچال به وسیله ترکیب نمک و آبلیمو ابتدا مقداری نمک را با آبلیمو ترکیب کنید و سپس روی محل پوسیدگی و زنگ‌زدگی بزنید. چند ساعت صبر کنید. اگر از لیمو ترش تازه استفاده می‌کنید می‌توانید قسمت پوسیده شده و زنگ زده را با پوست لیموی تازه بسابید. قدرت پوست لیمو برای از بین بردن زنگ ‌زدگی‌ها بی‌نظیر است و می‌تواند بدون آسیب رساندن به فلز، زنگ‌زدگی را کاملاً از بین ببرد.

استفاده از سیب زمینی و مایع ظرفشویی برای رفع زنگ‌زدگی و پوسیدگی درب یخچال

در این روش ابتدا سیب زمینی را به دو تکه تقسیم کنید. روی سطح سیب زمینی را مایع ظرفشویی بریزید و سپس آن را روی محل زنگ زدگی و پوسیدگی برای چند ساعت قرار دهید. سپس این قسمت را با پارچه تمیز کرده و کاملا خشک کنید.

نکته‌ای که باید در استفاده از روش‌هایی که در بالا ذکر شد، در نظر داشته باشید این است که تنها در صورتی می‌توانید برای رفع زنگ‌زدگی درب یخچال از هر کدام از این روش‌ها استفاده کنید که زنگ‌زدگی و پوسیدگی جزئی باشد.

در غیر این صورت هیچ کدام از این روش‌ها نتیجه خاصی در رفع پوسیدگی و زنگ‌‌زدگی نخواهند داشت. همچنین می‌توانید از مواد شیمیایی ضدزنگ و پوسیدگی استفاده کنید اما هر کدام از این مواد اثرات مخرب خود را به همراه خواهند داشت؛ پس بهتر است حتی‌الامکان از این مواد استفاده نکنید.

اگر زنگ‌زدگی و پوسیدگی در حدی است که می‌توانید بعد از انجام هر کدام از این روش‌ها با رنگ کردن درب یخچال آن‌ را زیباتر کنید می‌توانید بعد از رفع پوسیدگی و زنگ زدگی آن قسمت از درب یخچال را که دچار این مشکل شده رنگ کنید.

رنگ آمیزی را می‌توانید با استفاده از برس و قلم مو انجام دهید. یا اینکه از اسپری رنگ استفاده کنید. اگر از قلم مو برای رنگ کردن بدنه یخچال استفاده می‌کنید، برای برطرف شدن رد قلم روی بدنه بعد از خشک شدن رنگ یک لایه رنگ با اسپری روی آن بپاشید. حتما قبل از رنگ زدن درب یخچال آن را بشویید و کاملا خشک کنید.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 2.3 / 5. تعداد آرا: 3

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

سمیه شماعی زاده هستم. کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و زبانشناسی رایانشی، عاشق دنیای فناوری و اطلاعات! از حدود 5 سال پیش کار تولید محتوا رو شروع کردم و در حال حاضر عضو گروه تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

  تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | ساخت داخل در صنعت لوازم خانگی به کجا رسید؟
  سپتامبر 8, 2020

  […] به اینکه در بخش لوازم خانگی عمق ساخت داخل روی تولیدات یخچال فریز، ماشین لباسشویی، ماشین ظرفشویی و جارو برقی تمرکز […]

  تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | راهنمای تعمیر یخچال فریزر ال جی
  سپتامبر 20, 2020

  […] و از بین رفتن انعطاف و کارایی لاستیک باعث می‌شود درب یخچال به خوبی بسته نشود و باعث سرد نشدن دمای داخل یخچال […]

لینک کپی شد!