تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

تولیدکنندگان لوازم خانگی به افزایش 25 درصدی قیمت‌ها قانع نبودند

افزایش قیمت لوازم خانگی؛ از ۲۵ درصد مسئولان تا ۲۰۰ درصد بازار

اخبار تصلا
سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده در حالی نهایتا اجازه افزایش 25 درصدی قیمت لوازم خانگی نسبت به سال گذشته را داده است که از ابتدای امسال تاکنون قیمت تولیدات مختلف لوازم خانگی چندین بار افزایش داشته است. بررسی‌های تصلا نشان می‌دهد این افزایش قیمت محصولات در برخی مدل‌ها و اقلام لوازم خانگی بیش از 100 درصد و در برندهای خارجی بیش از 200 درصد بوده است.

تصلا– افزایش قیمت محصولات لوازم خانگى از ابتداى سال همراه با جهش ارزى بالا رفت و قیمت بعضى از اجناس تا ۲۰۰ درصد هم افزایش داشت. بدین ترتیب عنوان «آشفته بازار لوازم خانگی» بر سر زبان‌ها افتاد. خردادماه بود که در بازاری که همواره آغوشش برای هرگونه افزایش قیمتی باز است، اعلام شد قیمت‌ها به طور رسمی می‌تواند تا ۲۵ درصد افزایش یابد.

اما مشاهدات و بررسی‌ها از بازار نشان می‌دهد ۲۵ درصد تنها کف افزایش قیمت‌ها حتی در مورد تولیدات داخلی است.

نگاهی به لیست قیمت‌ها در یکی دو ماه گذشته نشان می‌دهد این افزایش قیمت هرچند قانونی و با شرط ۲۵ درصدی از سوی همه تولیدکنندگان اعمال شد، ولی برخی از تولیدکنندگان گوی سبقت را از تولیدکننده‌های دیگر ربودند و قیمت‌‎های نجومی ارائه دادند؛ قیمت‌هایی که از نظر مسئولان نظارتی قانونی نیست اما عزمی هم برای برخورد با آن وجود ندارد.

از طرف دیگر لوازم خانگی جدا از قیمت‌گذاری تولیدکننده در فرآیند رسیدن به بازار و در پروسه قیمت‌گذاری دلالان نیز مجددا افزایش قیمت داشته است و افزایش غیرقانونی قیمت‎‌ها در چندین نوبت به مصرف‌کننده تحمیل شده است.

از طرف دیگر قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴ به عنوان سامانه استعلام قیمت‌ها هم به روز نیست و با قیمت‌های بازار تفاوت فاحشی دارد و تنها قیمت برخی مدل‌ها و اقلام لوازم خانگی برندهای مختلف در این سامانه بارگذاری شده است.

در ادامه به بررسی میزان افزایش قیمت چند مدل از برندهای داخلی و خارجی و میزان افزایش‌ قیمت‌ها می‌پردازیم. لازم به توضیح است تمامی قیمت‌های اقلام انتخابی مورد بررسی  از سایت ترب استخراج شده است.

بیشتر بخوانید: استعلام قیمت لوازم خانگی در سامانه ۱۲۴

«ال جی» پیشتاز در افزایش قیمت محصولات

افزایش قیمت محصولات ال جی

هرچند باید حساب «ال جی» را به دلیل وارداتی بودن از دیگر برندها که در داخل تولید می‌شوند، جدا کنیم، اما گزارش‌های میدانی از فروشگاه‌های لوازم خانگی در سطح شهر و همچنین فروشگاه‌های رسمی اینترنتی خبر از افزایش ۲۰۰ درصدی در لوازم خانگی تولیدی برند «ال جی» می‌دهد. نمونه این افزایش قیمت محصولات را می‌توان در محصولی نظیر یخچال ساید بای ساید ۳۲ فوت ال جی مدل SXB550WB دید. این کالا در ۱۹ مرداد در حالی ۸۸ میلیون قیمت خورده که در ۵ اردیبهشت ۲۸ میلیون تومان به فروش رسیده است.

لیست افزایش قیمت محصولات ال‌جی

نام محصول قیمت در خرداد و تیر (تومان) قیمت در مرداد ماه (تومان) میزان افزایش قیمت (تومان)
یخچال فریزر چهار درب ال جی مدلMDN76W ۷۹٫۲۷۶٫۰۰۰

(۲۱ خرداد)

۱۳۳٫۰۰۰٫۰۰۰

(۲۱ مرداد ماه)

۵۳٫۷۲۴٫۰۰۰
یخچال فریزر ساید ال جی مدل SXB550NS ۵۴٫۰۰۰٫۰۰۰

(۳۱ خرداد)

۸۷٫۴۰۰٫۰۰۰

(۲۸ مرداد)

۳۳٫۴۰۰٫۰۰۰
ماشین ظرفشویی ال جی مدل XD77 ۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰

(اول تیرماه)

۲۹٫۰۰۰٫۰۰۰

(۲۷ مردادماه)

۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰
تلویزیون ۴۹ اینچ ال جی مدل LK5730 ۴٫۷۰۰٫۰۰۰

(اول تیرماه)

۸٫۷۰۰٫۰۰۰

(۲۷ مردادماه)

۴٫۰۰۰٫۰۰۰

افزایش قیمت ۴۰ درصدی یخچال فریزر چهار درب ال جی در فاصله دو ماه

قیمت یخچال فریزر چهار درب ال جی مدلMDN76W در «سایت ترب» در حالی در ۲۱ خرداد ۷۹ میلیون و ۲۷۶ هزار تومان قیمت خورده که دقیقا دو ماه بعد در تاریخ ۲۱ مرداد ۱۳۳ میلیون تومان به فروش می رسد؛ یعنی ۵۳ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان افزایش قیمت داشته است و افزایشی ۴۰ درصدی را نشان می دهد.

بیشتر بخوانید: قیمت گذاری لوازم خانگی دستوری نیست/هدف‌گذاری صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری

 قیمت یخچال فریزر چهار درب ال‌جی در ۲۱ خرداد ۹۹(سایت ترب)

قیمت یخچال فریزر چهار درب ال‌جی در۲۱ مرداد۹۹ (سایت ترب)

 

افزایش قیمت ۳۳ میلیونی ساید ال‌جی در فاصله کمتر از سه ماه

همچنین محصول دیگر یخچال فریزر ساید ال جی مدل SXB550NS در حالی در آستانه ورود به تابستان ۵۴ میلیون تومان قیمت خورد که با افزایشی ۳۳ میلیون و ۴۰۰ هزار تومانی در ۳ شهریور ماه ۸۷ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان به فروش می‌رسد. این افزایش قیمت محصولات باز هم بسیار بیشتر از افزایش قانونی ۲۵ درصدی است.

بیشتر بخوانید: افزایش ۱۰ تا ۱۵درصدی قیمت لوازم خانگی کره ای/ ساید بای ساید ۱۰ میلیون گران شد!

قیمت یخچال ساید ال‌جی در ۳۱خرداد۹۹(سایت ترب)

قیمت یخچال ساید ال‌جی در ۳ شهریور ۹۹(سایت ترب)

«اسنوا» در سکوی گرانی

افزیش قیمت محصولات اسنوا

«اسنوا» به عنوان یکی از برندهای زیرمجموعه گروه «انتخاب» صدرنشین گرانی بعد از برندهای خارجی بازار است.  براساس مجوز سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کننده این تولیدکننده مجاز به افزایش ۲۵ درصدی قیمت‌ها نسبت به سال گذشته بوده است.

اما پیگیری‌های ما از بازار لوازم خانگی نشان می‌دهد، یخچال ساید بای ساید اسنوا سری گالری استیل مدل S8-3350 در حالی ۱۹ مرداد ۴۵ میلیون قیمت خورده که در آستانه ورود به تابستان ۲۸ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان فروخته شد و طی ۵۰ روز افزایشی ۱۷ میلیون تومانی داشته است.

همچنین «یخچال و فریزر ساید بای ساید اسنوا» مدل S8-3350SS در تاریخ ۶ مرداد قیمتی ۵۰ میلیونی را تجربه می‌کند؛ در حالی که در ۲۹ تیر ۲۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد. قیمت این محصولات افزایشی دو برابری را نشان می‌دهد.

البته این افزایش قیمت محصولات تنها در گروه «اسنوا» به چشم نمی‌خورد و گروه «انتخاب» پایه گرانی افسارگسیخته را در برند «دوو» نیز لحاظ کرده است. به طور نمونه یخچال و فریزر ساید بای ساید ۲ درب دووالکترونیک مدل D4S-0037SS در ۲۳ مرداد، ۴۷ میلیون تومان قیمت خورده است و همین کالا در ۲۲ خرداد یعنی دو ماه پیش ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان فروخته می‌شد.

میزان افزایش قیمت محصولات اسنوا در فاصله کمتر از دوماه

نام محصول قیمت در خرداد و تیر (تومان) قیمت در مردادماه (تومان) میزان افزایش قیمت (تومان) درصد افزایش قیمت
یخچال ساید بای ساید اسنوا سری گالری استیل مدل S8-3350 ۲۸٫۵۰۰٫۰۰۰

(۲۷ خرداد)

۴۵٫۰۰۰٫۰۰۰

(۱۹ مردادماه)

۱۷٫۰۰۰٫۰۰۰

(بیش از ۵۰ درصد)

۶۰ درصد
ماشین لباسشویی Wash in Wash اسنوا SWM 842 ۶٫۹۰۰٫۰۰۰

(اول تیرماه)

۱۴٫۱۰۰٫۰۰۰

(۲۰ مردادماه)

۷٫۰۰۰٫۰۰۰ بیش از ۱۰۰درصد
اجاق گاز اسنوا ۵ شعله سری والنتینو مدل SGC5-6112 ۴٫۰۰۰٫۰۰۰

(اول تیرماه)

۷٫۷۰۰٫۰۰۰

(۲۰ مردادماه)

۳٫۷۰۰٫۰۰۰

 

۹۰درصد
یخچال ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2320GW ۲۳٫۰۰۰٫۰۰۰

(اول تیرماه)

۳۷٫۷۰۰٫۰۰۰

(۲۰ مردادماه)

۱۴٫۷۰۰٫۰۰۰ ۶۵ درصد

مقایسه قیمت بازار اجاق گاز اسنوا با آخرین قیمت در سامانه ۱۲۴

مدل قیمت در سامانه ۱۲۴

(۹۹٫۳٫۲۶)

قیمت بازار(سایت ترب)

(۹۹٫۴٫۲۵)

قیمت بازار(سایت ترب)

(۹۹٫۶٫۲)

اجاق گاز اسنوا ۵ شعله سری والنتینو مدل SGC5-6112 ۰۰۰/۶۰۰/۶ ۷٫۹۰٫۰۰۰ ۷٫۷۲۰٫۷۵۰

۲۰ میلیون افزایش قیمت در کمتر از ۵۰ روز در یک یخچال فریزر

یخچال ساید بای ساید دوو ۳۴ فوت مدل D2S-0037MW در حالی ۷ تیرماه ۳۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان قیمت خورده که ۲۲ مرداد ۵۳ میلیون تومان به فروش می‌رسد. یعنی در کمتر از ۵۰ روز افزایشی ۲۰ میلیون و ۵۰۰ هزار تومانی را ثبت کرده است که بیش از ۲۵ درصد و غیرقانونی است.

افزایش قیمت یخچال ساید «دوو» در ۷ تیرماه ۹۹(سایت ترب)

قیمت یخچال ساید «دوو» در ۲۲ مرداد ۹۹(سایت ترب)

«جی پلاس» مطرح اما گران

محصولات جی پلاس

شرکت گلدیران که به پشتوانه چند دهه نمایندگی برند «ال جی» محصولات برند «جی پلاس» را تولید می‌کند نیز افزایشی صعودی را در قیمت محصولات خود درج کرده است.

نمونه این محصولات، «ساید بای ساید جی پلاس» مدل GSS-J905S است که در ۲۸ مرداد، ۲۴ میلیون عرضه می‌شود در حالی که در ۲۸ تیر ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فروخته می شد.

نمونه دیگر «یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس» مدل GSS-J905T است که در ۲۱ مرداد به قیمت ۲۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به مشتریان فروخته می‌شود اما کمتر از یک ماه پیش و در تاریخ ۲۹ تیر ۱۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان به مصرف‌کننده عرضه می‌شد.

 درصد افزایش قیمت محصولات جی‌پلاس

نام محصول قیمت در تیرماه (تومان) قیمت در مرداد ماه (تومان) میزان افزایش قیمت (تومان) درصد افزایش قیمت
یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-J905T ۱۳٫۲۶۹٫۰۰۰

(۲۸ تیرماه)

۲۳٫۵۰۰٫۰۰۰

(۲۱ مردادماه)

۱۰٫۲۳۱٫۰۰۰ ۸۰درصد
ماشین لباسشویی جی پلاس ۸ کیلویی مدل GWM-J8250W ۶٫۶۰۰٫۰۰۰

(۱۵ تیرماه)

۱۰٫۰۰۰٫۰۰۰

(۲۳ مردادماه)

۳٫۴۰۰٫۰۰۰ ۵۲ درصد
کولرگازی جی پلاس مدل GAC-TM24JN1 ۱۱٫۴۰۰٫۰۰۰

(۱۲ تیرماه)

۱۵٫۰۰۰٫۰۰۰

(۲۵ مردادماه)

۳٫۶۰۰٫۰۰۰ ۳۲ درصد
ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-J905S ۱۲٫۹۰۰٫۰۰۰ ۲۴٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۱٫۱۰۰٫۰۰۰ ۸۷ درصد
سايد باي سايد جي پلاس مدل GSS-J705W ۱۲٫۵۸۶٫۰۰۰ ۱۹٫۰۰۰٫۰۰۰ ۶٫۵۰۰٫۰۰۰ ۵۲ درصد

مقایسه قیمت بازار یخچال جی پلاس با آخرین قیمت درسامانه ۱۲۴

مدل قیمت در سامانه ۱۲۴
تاریخ ۹۹٫۴٫۳
قیمت بازار(سایت ترب)
۹۹٫۴٫۲۲
قیمت بازار(سایت ترب)

۹۹٫۵٫۲۲

سايد باي سايد جي پلاس مدل GSS-J705W ۱۴۲,۵۰۰,۰۰۰

 

۱۴٫۶۰۰٫۰۰۰ ۱۹٫۰۰۰٫۰۰۰

افزایش دو برابری قیمت ساید بای ساید «جی پلاس»

ساید بای ساید جی پلاس مدل  GSS-J905Sرا امروز به قیمت ۲۴ میلیون می‌توانید از بازار تهیه کنید؛ در حالی که همین محصول در ۲۹ تیرماه ۱۲ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان قیمت خورده بود. این اختلاف قیمت افزایشی حدودا دو برابری را نمایان می‌سازد.

 قیمت یخچال ساید بای ساید «جی پلاس» در تاریخ ۲۹ تیرماه(سایت ترب)

 قیمت یخچال ساید بای ساید «جی پلاس»

قیمت یخچال ساید بای ساید «جی‌پلاس» در تاریخ ۱۵ مرداد (سایت ترب)

نمودار قیمت یخچال ساید بای ساید «جی پلاس»

افزایش قیمت محصولات «امرسان»

شرکت «امرسان» که از سال ۱۳۶۰ تاسیس شد تا سال‌های گذشته سهم کمی از بازار داشت، اما با توقف واردات لوازم خانگی یکی از برندهایی بود که توانست جای پای خود را محکم کند. امروز اما یکی از فتح‌کنندگان قله گرانی، این برند است. این تولیدکننده امروز محصولاتی اعم از یخچال فریزر، اجاق گاز، ماشین لباسشویی و… تولید می‌کند. بد نیست نگاهی به اختلاف قیمت زیاد محصولات آن داشته باشیم.

مقایسه میزان افزایش قیمت محصولات امرسان

افزایش قیمت یخچال امرسان

نام محصول قیمت در تیرماه (تومان) قیمت در مردادماه (تومان) میزان افزایش قیمت (تومان) درصد افزایش قیمت
یخچال ساید بای ساید امرسان ۳۲ فوت مدل NRF3292D ۱۴٫۰۰۰٫۰۰۰

(۱۰ تیرماه)

۲۸٫۴۰۰٫۰۰۰

(۲۵ مردادماه)

۱۴٫۴۰۰٫۰۰۰ ۱۰۳ درصد

 

يخچال فريزر دوقلو ۳۰ فوت امرسان مدل FN15D & RH15D

 

۹٫۰۰۰٫۰۰۰

(اول تیرماه)

۱۲٫۵۵۰٫۰۰۰

(۲۵ مردادماه)

۳٫۵۵۰٫۰۰۰ ۴۰ درصد
یخچال و فریزر ۱۶ فوت امرسان مدل کلاسیک TF16T329CLA ۷٫۰۰۰٫۰۰۰

(اول تیر)

۱۶٫۰۰۰٫۰۰۰

(۲۷ مرداد)

۹٫۰۰۰٫۰۰۰ ۱۲۹ درصد

افزایش ۱۵ میلیونی قیمت یخچال امرسان در عرض کمتر از ۲ ماه

یخچال ساید بای ساید امرسان ۳۲ فوت مدل NRF3292D روز ۱۲ تیرماه امسال ۱۴ میلیون و ۸۹۸ هزار تومان قیمت خورده بود که این قیمت در ۲ شهریور به ۲۹ میلیون و ۳۱۶ هزار تومان می رسد که افزایشی ۱۵ میلیونی را ثبت کرده است.

افزایش قیمت یخچال امرسان در تاریخ ۱۲ تیرماه(سایت ترب)

افزایش قیمت یخچال امرسان

قیمت یخچال امرسال در تاریخ ۲ شهریور(سایت ترب)

نمودار افزایش قیمت یخچال امرسان

 

 مقایسه قیمت بازار یخچال امرسان با آخرین قیمت درسامانه ۱۲۴

مدل قیمت در سامانه ۱۲۴

۹۹٫۰۳٫۳۱

قیمت در بازار (سایت ترب)

۹۹٫۰۴٫۰۳

قیمت در بازار(سایت ترب)

۹۹٫۶٫۲

يخچال فريزر دوو استايل سايد باي سايد هوشمند چرمي مدل NRF329D ۱۶٫۲۵۴٫۴۲۷ ۱۸٫۰۰۰٫۰۰۰ ۳۰٫۰۰۰٫۰۰۰

 مسئولان همچنان از افزایش ۲۵درصدی لوازم خانگی می‌گویند

معاون امور صنایع وزارت صمت اما در حالی از افزایش قیمت ۲۵ درصدی برندهای لوازم خانگی سخن به میان می‌آورد که گویی به بازار مراجعه نکرده است و از افزایش قیمت‌ها عقب مانده است. مهدی صادقی نیارکی می‌گوید: «امسال سازمان حمایت ۲۵ درصد در مقایسه با سال ۹۸ اجازه افزایش قیمت محصولات لوازم خانگی را داده و بنگاه‌ها باید این قیمت‌ها را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند.» این در حالی است که سامانه ۱۲۴ ساز دیگری می زند و قیمت‌ها در این سامانه نه کامل است و نه به روز است.

قیمت‌های غیرواقعی در سامانه ۱۲۴

سامانه ۱۲۴ با هدف شفاف‌سازی قیمت‌ها و راهنمایی خریداران برای اطلاع از قیمت لوازم خانگی و سایر کالاها در حالی فعالیت می کند که قیمت‌ها در این سامانه با بازار اختلاف فاحشی دارند.

همچنین محدود بودن تعداد برند‌ها و مدل‌های برخی کالا‌های لوازم خانگی در عمل خریداران را با محدودیت مواجه ساخته است. به عنوان مثال برای مشاهده قیمت تلویزیون ایرانی فقط اندازه تلویزیون ۴۳ و ۵۵ اینج درج شده است، با این وجود افرادی که قصد خرید تلویزیون با اندازه نمایشگر غیر از این دو را دارند، نمی‌توانند از این امکان سامانه ۱۲۴ استفاده کنند.

چالش دیگری که سامانه ۱۲۴ با آن مواجه است، درج محدوده قیمت برخی از کالا‌هاست. یکی از اشکالات این سامانه، این است که محدوده قیمت برخی کالا‌ها (اغلب کالا‌های گران‌قیمت مانند یخچال یا لباسشویی) در این سامانه ثبت می‌شود؛ به عنوان مثال یک دستگاه لباسشویی ۷ کیلویی بین ۵ تا ۱۱ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

این موضوع به همین جا ختم نمی‌شود و این دو مشکل منجر به بروز مشکل بزرگ‌تری شده است، به این شکل که انواع لباسشویی ۷ کیلویی ایرانی حدود ۶ میلیون تومان اختلاف قیمت دارند و در این میان خریدار متوجه نمی‌شود برند لباسشویی مورد نظر وی چه قیمی دارد.

به نظر می‌آید سامانه ۱۲۴ همانند ویترینی نمایشی عمل می‌کند تا راهنمایی برای خریداران. در این میان تنها نهاد ناظر بر قیمت‌گذاری لوازم خانگی، سازمان حمایت از حقوق مصرف‌کنندگان است که آن هم با سامانه ناکارآمد ۱۲۴ کاری از پیش نمی‌برد.

بازار در انحصار تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی

خط تولید لوازم خانگی

در آشفته بازار لوازم خانگی هیچ ساختاری برای کنترل خروجی تولیدکنندگان وجود ندارد و آنها می‌توانند تولیدات خود را به راحتی در کارخانه ذخیره و از افزایش قیمت محصولات ناشی از کمبود کالا در بازار سوءاستفاده کنند.

این انحصار همان برگ برنده‌ای است که تولیدکنندگان به راحتی می‌توانند از آن سود ببرند و فروشندگان مستقیم آنها ترجیح می‌دهند؛ سود ناشی از اختلاف قیمت بازار و کارخانه به جیب خودشان برود. با این روند، احتمالا قرعه‌کشی یخچال و تلویزیون در راه است.

طی چند ماه اخیر قیمت لوازم خانگی پرواز درآمد و در افزایش از دلار پیشی گرفته است. قیمت لوازم خانگی از ابتدای سال با روند افزایشی روبه رو بود و به دنبال نوسانات ارز، بازار از حالت عادی خارج و به گفته فروشندگان در برخی کالاها با افزایش حدود ۲۰۰ درصدی مواجه شد.

در این میان برخی برندها به دلیل افزایش هزینه‌های تولید و قیمت لوازم خانگی پرواز درآمد و در افزایش از دلار پیشی گرفته است. به خصوص گرانی دلار تنها راه پیش پای خود را در هزینه کردن از جیب مصرف‌کننده دیدند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مینا حسینی
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!