تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی آبان ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 57700000 57% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 34200000 55% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76990000 54% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 98500000 64% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

رفتار مصرف‌کننده‌های لوازم خانگی تغییر کرده است

گارانتی‌ کالا چرا پرطرفدار شده است؟

گزارش های کفِ بازار
پس از اینکه شرکت‌های خارجی بازار لوازم خانگی را ترک کردند و تورم سرسام‌آور بر این بازار حاکم شد، بسیاری از مردم به دلیل عدم اطمینان به لوازم خانگی داخلی برای خرید روی کارت گارانتی‌ کالا تاکید دارند، زیرا بسیاری از آنها می‌گویند کالای ایرانی بعد از یکسال به روغن‌سوزی می‌افتد.

تصلا– پس از اینکه پای دو برند کره‌ای از بازار لوازم خانگی ایران کوتاه شد، در یک سال گذشته عملا رفتار مصرف‌کننده‌های لوازم خانگی تغییر کرده و گارانتی‌ کالا از اهمیت بالایی برخوردار شده است.

اگر سری به بازار امین حضور بزنید، کاملا همه چیز آشکار می‌شود، اول اینکه از شلوغی و تب و تاب تابستان‌های داغ گذشته دیگر خبری نیست که خانواده‌ها برای خرید جهیزیه و عوض کردن لوازم آشپزخانه برای ست کردن با دکوراسیون جدید خانه وارد دنیای محصولات لوازم خانگی می‌شدند و از آنجایی که چند وقتی است واردات لوازم خانگی متوقف شده، کسب و کار برخی شرکت‌های زیرزمینی که گارانتی‌ کالا قلابی می‌فروشند، سکه شده است.

افزایش ناخالصی‌های بازار با گارانتی‌ کالا

وقتی از مغازه‌دارهای امین حضور از قاچاق لوازم خانگی پرس و جو می کنیم، همه آن را تایید می‌کنند اما منکرفروش آن در مغازه خود هستند و برخی از آنها می‌گویند اگر برندی از لوازم خانگی دارند از ته‌مانده‌های انبار است و گارانتی آنها هم اصلی و مربوط به همان شرکت مادر واردکننده است، اما واقعیت این است که ناخالصی‌های بازار به قدری زیاد شده که تشخیص سره از ناسره بسیار سخت است.

به همین دلیل به مغازه یکی از قدیمی‌های بازار سر زدیم تا کمی بیشتر نسبت به وضعیت بازار لوازم خانگی و گارانتی‌های که ارائه می‌شود، مطلع شویم.

گارانتی‌ کالا برندهای خارجی جعلی است

آخرین ته‌مانده‌های برندهای معروف کره‌ای که در انبارها دپو مانده بود، در یک سال گذشته که هیچ محصول جدید از این دو برند وارد نشده به فروش رسیده و عملا گارانتی که الان برای این محصولات ارائه می‌شود کاملا جعلی است.

این فروشنده قدیمی بازار لوازم خانگی خیابان جمهوری هم با تایید این موضوع گفت: بسیاری از همان شرکت‌های واردکننده‌ای محصولات کره‌ای هم به سختی باور کردند که آنها به طور کامل بازار ایران را ترک کردند، به همین دلیل محصول چندانی در انبار نداشتند و حتی ثبت سفارش‌های که در ابتدای سال ۹۸ انجام داده بودند، به سختی به کشور وارد کردند؛ از این رو با قطع یقین اعلام می‌کنم که بخش عمده‌ای از گارانتی‌ محصولات کره‌ای در بازار وجود دارد، جعلی است؛ زیرا بسیاری از یخچال، تلویزیون و … کره‌ای که در بازار موجود است، قاچاق است و اگر به بازار بانه و سایر شهرهای مرزی سری بزنید، محصولات خارجی و حتی بوش بیشتر است که از آن مسیر به شهرهای دیگر کشور نیز وارد شده‌اند.

رئیس سازمان صمت: گارانتی‌ کالا ،اگر شناسه دارد، معتبر است

یدالله صادقی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایران

یدالله صادقی، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت ایران در گفتگو با تصلا با اشاره به اینکه یکی از مشکلات گذشته بازار لوازم خانگی قاچاق کالا بود که با شناسه‌دار کردن کالاها این مشکل کاهش یافته است، گفت: در حال حاضر تولیدکننده‌ها مکلف شده‌اند که یک شناسه برای هر محصول خود ارائه کنند که وضعیت عرضه را مشخص می‌‌کند و در نظارت‌های سازمانی اگر لوازم خانگی حتی تولید داخل شناسه نداشته باشد، مانند یک کالای قاچاق با آن برخورد می‌شود و اگر فروشنده ادعا کند محصول خارجی مربوط به واردات قبل است، اسناد و مدارک لازم برای اثبات واردات قانونی ارائه دهد در غیر این صورت به عنوان کالای قاچاق توقیف می‌شود، بنابراین گارانتی کالاهای که دارای شناسه هستند، به دلیل اینکه از سوی شرکت مادر صادر شده، اعتبار لازم را دارند.

افزایش تمایل مردم به گارانتی

بازار لوازم خانگی تولید داخل به دلیل اینکه فاصله قیمتی زیادی با لوازم خارجی دارد، از شرایط نسبتا متفاوتی برخوردار است و در یک سال اخیر تقاضا برای آنها بالا رفته است، اما مشتریان به کالای ایرانی اعتماد کمتری دارند به همین دلیل داشتن گارانتی برای آنها اهمیت فراوانی دارند.

یکی از فروشنده‌های خیابان امین حضور درباره تقاضای مردم برای گارانتی لوازم خانگی، گفت: قبلا که مردم بیشتر برند خارجی می‌خریدند، اهمیت چندانی به گارانتی نمی‌دادند؛ چون مطمئن بودند یخچال و تلویزیون آنها بیش از ۳ سال ایمن می‌تواند کار کند، اما در حال حاضر که مجبور هستند، برند ایرانی بخرند این اطمینان را ندارند بر همین اساس روی ضمانت‌نامه و گارانتی تاکید زیادی دارند.

تقاضای مردم برای دو گارانتی گلدیران و مادیران

اما مسئاله اینجاست که مردم نسبت به نوع گارانتی‌ها شناخت زیادی ندارد و بیشتر مردمی که برای خرید لوازم مراجعه می‌کنند، گارانتی گلدیران و گارانتی مادیران می‌خواهند. چراکه این دو برند از قدیمی‌های بازار هستند و بسیاری از مشتری‌ها قبلا کالاهایی خریده‌اند که توسط این برندها گارانتی شده است.
وقتی از فروشنده‌های امین حضور درباره کیفیت گارانتی محصولات بازار سوال می‌کنید، اسم چند برند همچون سام سرویس، گلدایران بیشتر تکرار می‌شود.

برخی از آنها می‌گویند اطلاعات ما درباره گارانتی محصولات لوازم خانگی به همین چند مورد ختم می‌شود. مشتریان وقتی مراجعه می‌کنند می‌گویند فلان گارانتی را می‌خواهیم زیرا قبلا برای یخچال یا تلویزیون‌مان همین گارانتی را داشتیم و در زمان خرابی خدمات مناسب و سریعی به ما ارائه دادند.

مشتریانی که اعتقادی به گارانتی محصولات ندارند

اما هستند مشتریانی که هیچ اعتقادی به گارانتی ندارند، چراکه معتقدند شرکت‌هایی که کارت گارانتی ارائه می‌دهند، آنقدر برای تعویض یا تعمیر یک دستگاه شرط و شروط گذاشته‌اند که در زمانی خرابی یخچال و تلویزیون به بهانه‌های واهی از زیر مسئولیت شانه خالی می‌کنند.

این مساله ناشی ضعف نظارت بر این شرکت است و متولیان امر که به این شرکت‌ها مجوز فعالیت می‌دهند به صورت پیوسته بر آنها نظارت نمی‌کنند تا در صورتی که تخلفی از آنها سر زد، فعالیت آنها را تعلیق کنند.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

حامد شایگان
۱۳۹۹/۰۶/۲۲
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!