تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی در مهرماه 1399: یخچال فریزر کمبی سفید برند مادیران 85100000 15% *** یخچال فریزر چهار درب سفید برند مادیران 178300000 25% *** یخچال فریزر کمدی سفید برند مادیران 159000000 20% *** ماشین لباسشویی 6 کیلوگرم برند مادیران 71900000 17% *** ماشین لباسشویی 7کیلوگرم برند مادیران 84600000 19% *** ماشین لباسشویی 8.5کیلوگرم برند مادیران 93200000 20% *** تلویزیون سایز 50 ULTRA برند مادیران 87000000 4% *** تلویزیون FHD سایز 43 برند مادیران 55000000 0% *** تلویزیون LED 32 برند دوو 31200000 16% *** تلویزیون LED 43 برند دوو رنگ مشکی 56100000 12% *** تلویزیون 55 LED برند دوو 85700000 12% *** تلویزیون UHD 55 بدون فریم برند دوو 86800000 12% ***

مشکلات عمده و جاری واحدهای تولیدی لوازم خانگی

راهکار رزم‌حسینی برای رفع موانع تولید لوازم خانگی

چندرسانه‌ای
واحدهای تولیدی لوازم خانگی با مشکلات عدیده‌ای از عدم تخصیص ارز گرفته تا دخالت‌ دستگاه‌های دولتی در قیمت‌گذاری رو به رو هستند که این موضوع خود به موانع تولید لوازم خانگی منجر شده است. 5 ماه بدون وزیر بودن وزارت صمت مشکلات این حوزه را تشدید کرده است. در حال حاضر برنامه وزیر جدید صمت؛ علیرضا رزم حسینی برای صنعت لوازم خانگی چیست؟

تصلا– تولیدکنندگان لوازم خانگی نسبت به کمبود نقدینگی و توقف خطوط تولیدی هشدار می‌دهند و خواستار افزایش سهم صنعت از تسهیلات بانک مرکزی از ۳۰ به ۵۰ درصد هستند، این موضوع سبب کاهش موانع تولید لوازم خانگی و عرضه در بازار می شود. در حال حاضر با توجه به افزایش هزینه‌های مترتب بر تولید، نرخ ارز و قیمت‌های مواد اولیه داخلی ضرورت دارد متناسب با افزایش میزان نیاز نقدینگی واحدها جهت تولید، ضمن تجدید ارزیابی دارایی واحدها تا سقف اعتباری آنها نیز افزایش یابد.

عدم تخصیص به موقع و كافی ارز

یکی دیگر از موانع تولید لوازم خانگی که تولیدکنندگان با آن دست و پنجه نرم می کنند، عدم تخصیص به موقع و كافی ارز توسط بانک مرکزی برای اجزا و قطعات وارداتی (شامل ۳۰ درصد ارزبری قطعات محصولات) و همچنین شفاف نبودن فرایند تخصیص ارز حاصل از صادرات و تأخیر نامتعارف بانک مرکزی در تخصیص این نوع ارز موجب بلاتکلیفی واحدهای صنعتی، کاهش تولید و به تبع آن کمبود محصول و افزایش قیمت محصولات در سطح بازار و در نهایت افزایش قاچاق خواهد شد.

در این زمینه لازم است با توجه به تعمیق ساخت داخل مواد اولیه و اجزای قطعات در صنعت لوازم خانگی بانک مرکزی با اولویت بالا نسبت به تامین ارز مورد نیاز این صنعت اقدام کند.

مشکلات تامین مواد اولیه

عدم تأمین کافی مواد اولیه داخلی مورد نیاز صنایع پایین دستی (شامل ورق فولادی، مواد پتروشیمی، مس و آلومینیم) و فروش نقدی در بورس به مشکلات تولیدکنندگان لوازم خانگی دامن زده است و از دیگر موانع تولید لوازم خانگی است.

در این زمینه ضروری است وزارت صمت در زمینه فروش اعتباری و مدت‌دار مواد اولیه همانند فولاد، مس، آلومنیوم و مواد پتروشیمی به صنایع پایین‌دستی اقدام کند.

تغییرات نرخ ارز و به تبع آن تغییرات قیمت مواد اولیه داخلی به صورت مداوم گرانی و آشفتگی قیمت‌ها در این بازار را به دنبال داشته است.

با توجه به افزایش هزینه‌های مترتب بر تولید، نرخ ارز و قیمت‌های مواد اولیه داخلی ضرورت دارد متناسب با افزایش میزان نیاز نقدینگی واحدها جهت تولید، ضمن تجدید ارزیابی دارایی واحدها سقف اعتباری آنها نیز افزایش یابد.

دخالت نهادهای قیمت‌گذار

از دیگر موانع تولید لوازم خانگی می توان به دخالت‌های سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و روش غیراصولی قیمت‌گذاری محصولات سدی بر سر راه رونق تولید لوازم خانگی شده است. آزادسازی قیمت محصولات و واگذاری آن به رقابت بازار پیشنهاد تولیدکنندگان در این زمینه است.

ممانعت‌های محیط زیستی برای واحدهای تولیدی

یکی دیگر از موانع تولید لوازم خانگی، ممانعت سازمان حفاظت محیط زیست از توسعه واحدهای صنعتی موجود و فعال در شهرک‌های صنعتی تا شعاع ۱۲۰ کیلومتری تهران با وجود فراهم بودن زیرساخت‌های توسعه‌ای در این شهرک‌ها برای واحدهای صنعتی مستقر، یکی دیگر از مشکلات تولیدکنندگان لوازم خانگی است.

به گفته مسئولان انجمن صنایع لوازم خانگی سازمان حفاظت محیط زیست به بهانه‌های زیست محیطی با هرگونه توسعه و پویایی واحدها حتى درخواست جایگزینی نوع تولید با کالای پاک، مخالفت کرده و آن را به ماده ۱۲ ارجاع می‌دهد که روند این گونه مخالفت‌‎ها منجر به میرایی یک واحد تولیدی می‌شود تا پویایی آن.

در این زمینه لازم است توسعه واحدهای تولیدی در حال فعالیت منوط به عدم ایجاد آلودگی مورد موافقت قرار گیرد و هر گونه محدودیت، صرفا برای واحدهای ایجادی اعمال شود نه واحدهای پویای در حال فعالیت.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 1 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید
لینک کپی شد!