تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی لوازم خانگی آذر ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 64500000 75% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 35300000 60% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76500000 53% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 119000000 98% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64500000 28% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

تولیدکنندگان فولاد قیمت محصولات تولید خود را با نرخ جهانی تطبیق می‌دهند

تشدید گرانی لوازم خانگی با افزایش قیمت فولاد

نظر و دیدگاه ها
تولیدکنندگان لوازم خانگی، افزایش قیمت فولاد را اصلی‌ترین دلیل جهش قیمت لوازم خانگی می‌دانند. در حال حاضر تولیدکنندگان لوازم خانگی باید برخی مواد اولیه از جمله ورق فولادی، مس، آلومینیوم و مواد پتروشیمی را از طریق بورس تأمین کنند و همین موضوع به چالشی برای تولیدکنندگان تبدیل شده است. این روند باعث شده مواد اولیه از کانال بورس و سامانه بهین‌یاب وارد بازار آزاد شود و با رشد چندباره قیمت به دست تولیدکننده برسد؛ روندی که نتیجه جز گرانی کالا برای مصرف‌کننده ندارد.

تصلا-عرضه مواد اولیه تولید در بورس اگرچه به نظر اقدامی مثبت به نظر می‌رسد اما به گفته تولیدکنندگان به دلیل خرید نقدی در بورس با شرایط اقتصادی کشور سازگار نیست. از طرف دیگر نفوذ دلال‌ها و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها باعث شده مواد اولیه با رشد چند برابری قیمت به دست تولیدکننده برسد. در این میان افزایش قیمت فولاد چشمگیر است.

اعمال نفوذ و ناهماهنگی در سامانه بهین‌یاب وزارت صمت نیز باعث به وجود آمدن مشکلاتی در اختصاص سهمیه‌های مواد اولیه به تولیدکنندگان شده است. نهایتا گرانی مواد اولیه تولید باعث شده تولیدکنندگان برای برقرار ماندن قیمت محصولات را افزایش دهند و رکود بازار لوازم خانگی به دلیل پایین آمدن قدرت خرید مصرف‌کننده روز به روز بیشتر شود.

به گفته عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، تولیدکنندگان فولاد قیمت محصولات تولید خود را با نرخ جهانی تطبیق می‌دهند و این روش قیمت‌گذاری به تولیدکنندگان پایین‌دست نیز منتقل خواهد شد که منجر به تشدید گرانی در زنجیره محصولاتی مانند لوازم خانگی و خودرو می‌شود.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می گوید در شرایط کنونی اگر تولیدکنندگان پایین‌دست و سازندگان مسکن، به جای خرید فولاد داخلی، از فولاد وارداتی با نرخ ارز آزاد در تولیدات خود استفاده کنند، برای آنها اقتصادی‌تر خواهد شد.

فولاد واردانی ارزان‌تر تمام می‌شود

علی اکبر کریمی نماینده مردم کرمان

علی اکبر کریمی نماینده مردم کرمان، اراک و کمیجان در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از نابسامانی بازار فولاد و افزایش قیمت فولاد  گفت: هرچند تولیدکنندگان فولاد باید محصولات تولیدی خود را در بورس عرضه کنند، اما از آنجا که در عمل از این امر خودداری می‌کنند، کالاهایی مانند ورق فولادی، فولادهای آلیاژی و… گران‌تر از نرخ وارداتی این محصول به دست تولیدکنندگان صنایع پایین‌دستی می‌رسد.

کریمی افزود: در برخی موارد به دلیل نابسامانی بازار فولاد، اگر تولیدکنندگان پایین‌دست و سازندگان مسکن، به جای خرید فولاد داخلی، فولاد مورد نیاز خود را از مسیر واردات با نرخ ارز آزاد تامین کنند، برای آنها ارزان‌تر و به صرفه‌تر خواهد شد.

تامین فولاد با قیمت مناسب برای تولیدکنندگان داخلی

ورق‌های فولادی

وی با بیان اینکه از آنجایی که فولاد براساس نرخ ارز قیمت‌گذاری می‌شود، نابسامانی‌ها و رشد قیمتی کنونی ایجاد شده است، اضافه کرد: این روند قیمت‌گذاری مناسب و منطقی نیست زیرا ماده اولیه تولید فولاد یعنی سنگ آهن داخلی است از سوی دیگر تولید فولاد ارزبری ندارد و هزینه‌های آب، برق و گاز ریالی است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه هرچند باید به تامین فولاد با قیمت مناسب برای تولیدکنندگان داخلی توجه کرد اما باید به جلوگیری از قاچاق با بهانه ارزان بودن این محصول در داخل کشور نیز توجه شود، ادامه داد: از آنجایی که فولاد محصولی صادراتی است باید میان قیمت این محصول با ارز نیمایی یا بازار آزاد تناسبی وجود داشته باشد تا از قاچاق این کالا به خارج از کشور جلوگیری شود اما حاشیه قیمتی فولاد باید منطقی باشد.

کریمی تاکید کرد: فولاد باید به گونه‌ای در بورس قیمت‌گذاری شود که از بهای جهانی کمتر باشد، با این روش از یک سو نیاز تولیدکنندگان داخلی با قیمت مناسب تامین خواهد شد و از سوی دیگر از قاچاق به خارج از کشور جلوگیری می‌شود.

وی درباره راهکارهای ساماندهی بازار فولاد، تصریح کرد: سقف و کف قیمت فولاد در بورس باید به گونه‌ای تعیین شود که از یک سو حاشیه سود منطقی(متناسب با قیمت جهانی) دیده شود و از سوی دیگر نیاز تولیدکنندگان تامین شود.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مریم بابایی
۱۳۹۹/۰۷/۱۴
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!