تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی آبان ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 57700000 57% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 34200000 55% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76990000 54% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 98500000 64% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

اگر ارزی نیست چرا اجازه ثبت سفارش داده می‌شود؟

سرگردانی تولیدکنندگان لوازم خانگی برای تامین ارز

گزارش های کفِ بازار
تولیدکنندگان لوازم خانگی از معطلی مواد اولیه در گمرکات و تاخیر در اختصاص ارز گلایه‌مندند. بیش از سه ماه است که تولیدکنندگان در نوبت تخصیص ارز برای خرید مواد اولیه معطلند و مواد اولیه خریداری شده نیاز خط تولید، سه ماه سه ماه در گمرکاک خاک می‌خورد و کسی پاسخگو نیست. تولیدکنندگان لوازم خانگی معتقدند […]

تولیدکنندگان لوازم خانگی از معطلی مواد اولیه در گمرکات و تاخیر در اختصاص ارز گلایه‌مندند. بیش از سه ماه است که تولیدکنندگان در نوبت تخصیص ارز برای خرید مواد اولیه معطلند و مواد اولیه خریداری شده نیاز خط تولید، سه ماه سه ماه در گمرکاک خاک می‌خورد و کسی پاسخگو نیست. تولیدکنندگان لوازم خانگی معتقدند وزارت صمت و بانک مرکزی باید پاسخگوی گرانی لوازم خانگی باشند.

تصلا-تولیدکنندگان لوازم خانگی معتقدند” ما سه ماه است در صف تخصیص ارز هستیم اگر بانک مرکزی ارز در اختیار ندارد چرا اجازه ثبت سفارش را می دهند ما با اعتبار خود خریدهای خارجی را انجام می‌دهیم اما این کالا دو تا سه ماه در گمرکات خاک می خورد.

بازار لوازم خانگی متأثر از تغییرات قیمت ارز و بلاتکلیفی قیمت‌ها در سایر بازارها از جمله مواد اولیه همچنان با افزایش قیمت‌ها در انواع محصولات لوازم خانگی روبه روست. البته روند افزایش قیمت‌ها در محصولات داخلی بیش از اجناس وارداتی است و همین امر عاملی می‌شود تا مردم با توجه به درآمدهای خود به سراغ اجناس وارداتی قاچاق رفته و توانایی خرید لوازم خانگی داخل ایران را نداشته باشند.

افزایش قیمت لوازم خانگی داخلی طی ماه های اخیر مدام توسط تولیدکنندگان در حال انجام است به نحوی که شرکت‌ها هر دو هفته یا سه هفته یکبار قیمت های جدیدی را راهی بازار می کند همین موضوع عاملی شده تا آن دسته از مردم که خریدهای ضروری دارند به جهت نگرانی از تغییرات قیمتی خریدهای خود را انجام دهند. برخی از فروشندگان لوازم خانگی معتقدند مردم خود به نوعی به دپوکننده لوازم خانگی شده‌ند چرا که روند افزایشی قیمت‌ها عاملی شده تا آنها کالا را خریداری کرده اما نسبت به نصب آن اقدام نکنند.

علاوه بر این فروشندگان لوازم خانگی می‌گویند عرضه کالا در سطح بازار کاهش پیدا کرده و مدام شرکت‌ها برای ارائه لیست جدید قیمتی عرضه‌ای را به بازار انجام نمی‌دهند در این شرایط هرکس به سراغ جنس می‌آید ما می‌گویم این مدل را نداشته و باید صبر کنید تا با قیمت جدید وارد بازار شود.

این روزها عدم عرضه کالا به جهت تغییرات قیمتی داستان‌های جدیدی را در بازار لوازم خانگی به وجود آورده است نمایندگی‌ها مدام باید به مشتری وعده هفته‌های آینده را برای تحویل جنس بدهند و از طرف دیگر تولیدکنندگان نیز معتقدند ما مواد اولیه کافی در اختیار نداریم.

سه ماه در صف تخصیص ارز هستیم

یکی از تولیدکنندگان لوازم خانگی در همین ارتباط می‌گوید: ما سه ماه است در صف تخصیص ارز هستیم اگر بانک مرکزی ارز در اختیار ندارد چرا اجازه ثبت سفارش را می‌دهند ما با اعتبار خود خریدهای خارجی را انجام می‌دهیم اما این کالا دو تا سه ماه طول می‌کشد تا در ایران تخصیص ارز پیدا کند.

وی با انتقاد از اینکه اعتبار تولیدکنندگان با طرف خارجی در حال کاهش است، می‌گوید: قرار بود ثبت سفارش‌ها ۱۰ تا ۱۵ روز انجام شود اما مگر می شود مواد اولیه دو تا سه ماه در گمرکات بماند چرا کسی پاسخگوی تولیدکنندگان لوازم خانگی نیست.

این تولیدکننده با اعلام اینکه مدام از افزایش قیمت‌ها صحبت می‌شود اما کسی به دلایل آن می‌پردازد، تصریح کرد: ما مواد اولیه لازم نداریم و نمی توانیم کالا را با قیمتی مناسب راهی بازار کنیم. وقتی مواد اولیه در اختیار نداریم، ناچار به افزایش قیمت‌ها هستیم.

وی با طرح این پرسش که اگر ارزی نیست چرا مجوز ثبت سفارش‌ها را انجام دهیم، گفت: تکلیف تولیدکنندگان را مشخص کنید بانک مرکزی هیچ همکاری با تولیدکنندگان ندارد ما چندین ماه معطل دریافت ارزیم از آن طرف مواد اولیه هم متأثر از قیمت دلار در روز روند صعودی دارد. در این شرایط واحدهای تولیدی به سختی مشغول تولید هستند و نمی‌دانند جواب کارگران خود را بدهند. چرا تولیدکننده باید تاوان با هماهنگی دستگاه‌های دولتی را بدهد.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مریم بابایی
۱۳۹۹/۰۷/۱۵
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!