تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی در مهرماه 1399: یخچال فریزر کمبی سفید برند مادیران 85100000 15% *** یخچال فریزر چهار درب سفید برند مادیران 178300000 25% *** یخچال فریزر کمدی سفید برند مادیران 159000000 20% *** ماشین لباسشویی 6 کیلوگرم برند مادیران 71900000 17% *** ماشین لباسشویی 7کیلوگرم برند مادیران 84600000 19% *** ماشین لباسشویی 8.5کیلوگرم برند مادیران 93200000 20% *** تلویزیون سایز 50 ULTRA برند مادیران 87000000 4% *** تلویزیون FHD سایز 43 برند مادیران 55000000 0% *** تلویزیون LED 32 برند دوو 31200000 16% *** تلویزیون LED 43 برند دوو رنگ مشکی 56100000 12% *** تلویزیون 55 LED برند دوو 85700000 12% *** تلویزیون UHD 55 بدون فریم برند دوو 86800000 12% ***

برندهای تولیدکننده مبلمان و تخت‌خواب‌‌های هوشمند کدامند؟

امکانات شگفت‌انگیز مبلمان هوشمند

سرزمین هوشمند
شاید برای شما هم مانند بسیاری دیگر عبارت مبلمان هوشمند کمی عجیب و غریب به نظر برسد. واقعیت این است که تصور هوشمندی برای ابزارهای دیجیتال مثل ساعت، گوشی تلفن همراه، تلویزیون و یا حتی وسایل برقی خانه ساده‌تر از این است که فکر کنیم روی یک مبل یا صندلی هوشمند نشسته‌ایم و در حال انجام کارهای روزانه خود و یا تماشای تلویزیون هستیم. اما به هر حال به لطف پیشرفت تکنولوژی هوشمندسازی مبلمان خانه نیز اتفاق افتاده است و شما می‌توانید در کنار دستگاه‌های دیجیتال هوشمند از آن‌ها استفاده کنید.

تصلا – مبلمان هوشمند و هوشمندسازی مبلمان خانه از آن دسته نوآوری‌هایی است که باعث شده بخشی از زندگی کاربران این نوع تجهیزات تا حدی دستخوش تغییرات بزرگی شود.

در ابتدای روی کار آمدن فناوری و تکنولوژی اینترنت اشیاء، این تکنولوژی بیشتر در انجام کارهای بزرگ مثل انجام انواع پروژه‌های شهرسازی، ایجاد و ساخت جاده‌های هوشمند، علائم هوشمند ترافیکی و یا پروژه‌های مرتبط با حوزه سلامت و بهداشت استفاده می‌شد. اما با پیشرفت این تکنولوژی پای آن به حوزه‌های دیگر نیز باز شد.

امروزه همه تولیدکنندگان چه تولیدکننده خودرو باشند یا تولیدکننده لوازم بسیار ساده خانه به فکر هوشمندسازی هر وسیله‌ای هستند که در حال تولید آن هستند.

اینترنت اشیاء نه تنها یک تکنولوژی قابل استفاده روی ابزار و تجهیزات برقی مثل لوازم‌خانگی است بلکه می‌توان از آن در وسایلی مثل مبلمان خانه نیز استفاده کرد.

تصویر میانی اینترنت اشیا و مبلمان

روی کار آمدن اینترنت اشیاء و به دنبال آن هوشمندسازی خانه‌ها باعث شده نه تنها نسخه هوشمند وسایل و لوازم‌خانگی دیجیتال تولید و به بازار عرضه شود بلکه مبلمان خانه نیز دستخوش تغییرات ناشی از این هوشمندسازی شود.

نکته قابل تأمل این است که شاید در نگاه اول وجود این نوع تجهیزات در خانه‌های امروزی و مدرن ما چندان ضروری نباشد اما به محض اینکه پای این وسایل مثل مبلمان هوشمند به زندگی ما باز شد، حتی نمی‌توانیم تصور کنیم که قبل از داشتن این وسایل چگونه زندگی می‌کرد‌ه‌ایم.

اهمیت استفاده از تجهیزات هوشمند در خانه‌های ما به قدری افزایش یافته است که روز به روز به تمایل و میل ما برای داشتن لوازم هوشمند دیگر برای رفع نیازهای روزمره‌مان بیشتر می‌شود.

روند هوشمندسازی تجهیزات خانه به خصوص مبلمانی که در خانه‌های امروزی وجود دارد با سرعت سرسام‌آوری در حال پیشرفت است به نحوی که هر هفته و یا شاید هر دو روز یک‌بار یک خبر جدید از تولید نوع جدیدی از مبلمان‌های هوشمند در دنیای تکنولوژی منتشر می‌شود.

ساخت خانه‌های هوشمند با استفاده از فناوری اینترنت اشیاء توجه بسیاری از مردم را به خود جلب کرده است.

این خانه‌های هوشمند به نوعی نمونه‌ای از پیاده‌سازی شبکه اینترنت اشیاء در خانه‌ها است که به عقیده فعالان این حوزه باعث شده  بسیاری از کارهای روزانه ما انسان‌ها ساده‌تر و آسان‌تر صورت گیرد. یکی از تجهیزاتی که امروزه به یکی از اجزای اصلی در خانه‌های هوشمند تبدیل شده است، مبلمان هوشمند است. منظور از مبلمان هوشمند، فقط صندلی، میز یا تختخواب نیست.

در هوشمندسازی مبلمان خانه بسیاری از وسایل از جمله کمدها، قفسه‌ها و حتی کابینت‌های آشپزخانه نیز می‌توانند هوشمندسازی شوند.

مبلمان هوشمند نیز مانند بسیاری دیگر از وسایل هوشمند از جمله تجهیزاتی هستند که در آن‌ها قابلیت‌ اتصال به اینترنت و امکان قرار گرفتن در شبکه اینترنت اشیاء ایجاد شده است. این قابلیت باعث شده این وسایل نه تنها بتوانند همان عملکرد ابتدایی و سنتی خود را به نمایش بگذارند بلکه این امکان را به کاربر می‌دهند تا بتواند از آن‌ها به صورت هوشمند و به عنوان بخشی از اینترنت اشیاء در خانه‌های هوشمند استفاده کند.

تأثیر استفاده از مبلمان هوشمند در خانه‌های مدرن و امروزی

حتماً شما هم زمان‌هایی را تجربه کرده‌اید که در آن‌ زمان‌ها آرزو کرده‌اید ای کاش زندگی ساده‌تر و آسان‌تر بود.

خوشبختانه تکنولوژی آن‌چنان با سرعت در حال تغییر و تحول است که بسیاری از آرزوهای ما برای داشتن وسایل و تجهیزات هوشمند که رخ دادن آن حتی در داستان‌های تخیلی هم دور از ذهن بود در دنیای واقعی ظهور پیدا کنند. مثلاً اینکه با نگاه به آینه اتاق بلافاصله تقویم روز برای شما نمایش داده شود و شما بتوانید به فهرست کارها و برنامه‌های روزانه خود از طریق آن دسترسی داشته باشید.

البته ممکن است بسیاری از کارها در زندگی‌های امروزی به صورت خودکار و بدون نیاز به انجام کارهای اضافه انجام ‌شوند و تا حدودی ما را از شر انجام کارهای خسته‌کننده خلاص کرده باشند اما اینکه آیا واقعاً ظهور و بروز چنین تکنولوژی‌هایی زندگی ما انسان‌ها را ساده‌تر و آسان‌تر کرده یا پیچیده‌تر و سخت‌تر سؤالی است که پاسخ دادن به آن چندان ساده و آسان نیست و در این مطلب نیز نمی‌خواهیم به آن بپردازیم.

در زندگی روزمره از وسایل متنوع و مختلفی استفاده می‌کنیم که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند. اما پیشرفت تکنولوژی باعث شده  این وسایل علاوه بر کاربرد اصلی و ابتدایی که دارند، دارای قابلیت‌هایی باشند که به برای انجام بسیاری از کارهای دیگر نیز مورد استفاده قرار گیرند.

مثلاً کاربرد اصلی یک صندلی فراهم کردن جای نشستن برای کاربر است اما همین صندلی می‌تواند به عنوان کنترل تلویزیون برای خاموش و روشن کردن یا کم و زیاد کردن صدای آن و حتی تغییر کانال‌های تلویزیون مورد استفاده قرار می‌گیرد.

همان‌طور که می‌دانید اینترنت اشیاء در واقع یک شبکه یا مجموعه‌ای از ابزار دیجیتال با قابلیت اتصال به اینترنت است که به نحوی با یکدیگر و کاربر انسانی در تعامل هستند. با استفاده از این تکنولوژی شما می‌توانید همه وسایل و تجهیزاتی را که در طول روز از آن‌ها استفاده می‌کنید را مجهز به قطعات الکترونیکی کنید که با استفاده از آن‌ها این وسایل قابلیت اتصال به اینترنت را داشته باشند.

به کارگیری این روش تجهیزاتی مثل آینه‌ها، مبلمان، قفسه‌ها، کمد لباس‌ها و حتی کابیت‌ها و میزهای آشپزخانه نیز می‌توانند به نوعی هوشمندسازی شوند. فناوری اینترنت اشیاء و پیاده‌سازی آن کمی پیچیده است؛ چون در آن از تکنولوژی‌ها و فناوری‌های بسیار پیشرفته‌ای استفاده می‌شود.

برای اینکه بهتر با ایده هوشمندسازی مبلمان خانه و استفاده از این تجهیزات در خانه‌های هوشمند آشنا شود بهتر است با چند نمونه از آن‌ها آشنا شوید.

اولین پیشتازان در تولید مبلمان هوشمند

بسیاری از شرکت‌های تولید مبلمان از حدود یک دهه پیش برای تولید مبلمان هوشمند با شرکت‌های معتبر فعال در حوزه هوشمندسازی و ارائه این خدمات همکاری‌های خود را آغاز کرده‌اند.

برای مثال شرکت SK Telcome یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های مخابراتی و اپراتورهای تلفن همراه در کره جنوبی است که حدود ۵ سال پیش همکاری خود با شرکت هیوندای لیوارت یا Hyundai Livart، غول تولید مبلمان در این کشور برای قابلیت اتصال به اینترنت را آغاز کردند.

ایده اصلی این همکاری بر اساس طرح تولید مبلمان با قابلیت اتصال به اینترنت برای قرار گرفتن در شبکه اینترنت اشیاء بوده است.

دو شرکت کره‌ای Sk Telecome و Hyundai Livart در همان ابتدای همکاری خود مبلمان هوشمندی را تولید کردند که مجهز به صفحه‌نمایش لمسی بود که کاربر می‌توانست از آن برای جستجو در اینترنت، مشاهده صفحات وب و گوش دادن به برنامه‌های تلویزیونی استفاده کند. از دیگر تولیدات این دو شرکت می‌توان به آینه‌های هوشمند و سیستم امنیتی و حفاظتی خانه اشاره کرد.

برند آی کیا یکی از برترین تولیدکنندگان مبلمان و وسایل خانه و آشپزخانه است نیز چند سالی است خط تولید مبلمان هوشمند و به طور ویژه دکوراسیون هوشمند خانه خود را راه‌اندازی کرده است. محصولات این برند بیشتر از آن نوع تجهیزاتی هستند که توسط خود کاربر سرهم می‌شوند و به صورت تکه‌تکه برای کاربر ارسال می‌شوند.

برند آی کیا نیز در همان ابتدای راه‌اندازی خط تولید مبلمان هوشمند خود، مبلمانی را تولید کرد که مجهز به شارژ هات‌اسپات بوده که کاربر می‌توانست از آن برای شارژ دستگاه‌های خود به صورت وایرلس یا بی‌سیم استفاده کند.

اولین مبلمان‌های هوشمند برند آی کیا به کاربر این امکان را می‌داد که برای شارژ گوشی تلفن همراه خود گوشی را روی مبل قرار دهد تا عملیات شارژ گوشی به صورت خودکار آغاز شود.

این تکنولوژی در آن زمان برای شارژ اولین سری از گوشی موبایل برند سامسونگ مثل گوشی‌های Galaxy S6 و Galaxy S7 که برای اولین بار قابلیت شارژ بی‌سیم در آن‌ها ارائه شده بود، مناسب بودند. البته امروزه اکثر گوشی‌های موجود در بازار تلفن همراه مجهز تکنولوژی شارژ بی‌سیم هستند.

معرفی چند نمونه از مبلمان هوشمند

کاناپه هوشمند

کاناپه هوشمند در اصل یک وسیله‌ کنترلی برای مدیریت و نظارت بر تجهیزات هوشمندی است که در یک خانه هوشمند در کنار هم و به عنوان بخشی از اینترنت اشیاء با یکدیگر در تعامل هستند.

اما این وسیله به‌جای اینکه به شکل یک دستگاه دیجیتالی با انواع  دکمه‌ها و صفحه‌های نمایش کنترلی ساخته شود، شبیه به یک کاناپه ساخته شده است تا هم کاربرد مناسبی داشته باشد و هم بتوان از آن به راحتی در دکوراسیون خانه‌های هوشمند استفاده کرد.

یکی از اپلیکیشن‌هایی که برای مدیریت و کنترل عملکرد کاناپه‌های هوشمند به دنیای هوشمندسازی تجهیزات و وسایل خانه معرفی شده است، اپلیکیشن Miliboo Connect Furniture است که با استفاده از آن کاربر می‌تواند کاناپه هوشمند خود را به هر وسیله هوشمند دیگر در خانه متصل کند و از طریق این کاناپه عملکرد دستگاهی را که به آن متصل شده در دست بگیرد.

مثلاً فرض کنید شما کاناپه خود را به تجهیزات هوشمند دیگری که در خانه دارید، مثل لامپ‌های هوشمند، تلویزیون، درب بازکن هوشمند و از این دست لوازم متصل کرده‌اید. با نشستن روی کاناپه و صدور فرمان‌های صوتی می‌توانید تلویزیون خود را روشن کنید یا درب خانه را باز کنید.

شما می‌توانید در کنار این کاناپه‌های هوشمند از تجهیزات و واسطه‌ها و دستیارهای هوشمندی مثل Google Home و یا الکسا آمازون استفاده کنید.

آیا تا به حال به این فکر کرده بودید که از یک کاناپه بتوانید به عنوان یک دستگاه شارژر برای شارژ وسایل مختلف خود استفاده کنید؟

در اکثر کاناپه‌های هوشمند از تکنولوژی شارژ بی‌سیم برای شارژ تجهیزاتی که قابلیت شارژ بی‌سیم دارند، استفاده شده است. با استفاده از این تکنولوژی کاربر می‌تواند دستگاه خود مثل تلفن همراه هوشمند خود را روی دسته کاناپه قرار دهد و آن را شارژ کند. این قابلیت کمک می‌کند گوشی تلفن همراه شما همیشه حتی در زمان شارژ شدن نیز در کنارتان باشد و هرگز از شما جدا نشود.

تصویر کاناپه هوشمند

در دنیا کاناپه‌های هوشمند زیادی تولید شده است که از این میان می‌توان به چند نمونه مثل اولین کاناپه هوشمندی که با همکاری یک برند ایتالیایی و سوئیسی ساخته شد و به بازار مبلمان هوشمند معرفی شد، اشاره کرد.

این کاناپه هوشمند مجهز به چندین حسگر و سنسور بود که به کاربر این امکان را می‌داد که از آن در حالت‌های مختلف استفاده کند. مثلاً کاربر می‌توانست از این کاناپه در حالت‌های یک نفره، دو نفره و یا حتی برای تعداد افراد بیشتر نیز استفاده کند.

این کاناپه اولین کاناپه هوشمندی بود که قابلیت اتصال به دستگاه‌های دیگر را نیز داشت. مثلاً شما می‌توانستید از آن برای مدیریت عملکرد تلویزیون خود استفاده کنید.

میز هوشمند

ایده تولید میزهای هوشمندی که قابلیت پخش صدا و موسیقی را داشته باشد و یا مجهز به قابلیت‌های منحصر به فردی که کمتر از یک میز انتظار می‌رود، باشند، از آنجایی شروع شد که بسیاری از تولیدکنندگان به خصوص تولیدکنندگان تجهیزات هوشمند به این نتیجه رسیدند که هر وسیله‌ای باید به نحوی تولید شود که علاوه بر قابلیت اصلی و ابتدایی آن قابلیت‌های دیگری نیز در اختیار ما قرار دهد.

میزهای هوشمند در واقع ظاهری شبیه به میزهای معمولی دارند اما می‌توانند مجهز به امکانات مختلفی باشند. مثلاً برخی از میزهای هوشمند مثل میز Sound Table مجهز به اسپیکر هستند. این میزها را می‌توانید در هر جایی از خانه از اتاق پذیرایی گرفته تا اتاق کار و یا اتاق خواب قرار دهید و به راحتی از بسیاری از قابلیت‌های آن‌ها که از طریق اتصال بلوتوث یا وای فای در دسترس هستند، استفاده کنید.

میزهای هوشمند مجهز به اسپیکر می‌توانند به عنوان پخش‌کننده موسیقی و اسپیکر قابل اتصال به گوشی یا پخش صوت کاربرد داشته باشند

معمولاً اکثر غریب به اتفاق میزهای هوشمند مجهز به یک اپلیکیشن کنترلی هستند که می‌توانید آن را روی گوشی تلفن همراه خود نصب کنید و از طریق آن میز هوشمند را کنترل کنید.

کارهایی که با استفاده از این اپلیکیشن‌ها می‌توانید انجام دهید عبارتند از افزودن موسیقی به لیست موسیقی‌ها، کم و زیاد کردن صدای موسیقی، گوش دادن به برنامه‌های رادیویی و کارهایی از این دست. مثلاً می‌توانید زمان‌هایی که نیاز به شنیدن موسیقی ملایم برای تمدد اعصاب دارید، یک موسیقی ملایم و آرامش‌بخش از طریق اسپیکرهای این میزهای هوشمند گوش دهید.

برخی از این میزهای هوشمند به شما امکان اطلاع از وضعیت آب و هوا و یا ترافیک روزانه را نیز می‌دهند.

خوشبختانه برندهای مختلف تولیدکننده مبلمان، میزهای هوشمند متنوعی را تولید کرده‌اند که از این میان می‌توان به میزهایی مثل میز Sound Table اشاره کرد. این میز مجهز به یک اسپیکر است که می‌تواند از طریق اتصال بلوتوث به دستگاه پخش موسیقی یا گوشی تلفن همراه شما متصل شود و برای شما موسیقی پخش کند.

همچنین میز هوشمند Sound Table مجهز به یک هاب و یک پریز برق است. این قابلیت به کاربر این امکان را می‌دهد تا از آن به عنوان یک دستگاه شارژر بی‌سیم برای شارژ گوشی‌های هوشمند، تبلت‌ها و دستگاه‌های دیگر دیجیتالی استفاده کرد. این میز امکان پخش برنامه‌های رادیویی و همچنین ارائه آخرین وضعیت آب و هوایی را نیز دارد.

میز هوشمند دیگری که مقاومت در برابر خرید آن برای افرادی که به خصوص به بازی‌های کامپیوتری علاقه زیادی دارند، تقریباً غیرممکن است، میز هوشمند Love Hulten است.

با استفاده از این میز هوشمند می‌توانید به انواع بازی‌های کامپیوتری دسترسی داشته باشید. قابلیت ویژه میز هوشمند Love Hulten وجود دکمه‌ها وجوی‌استیک یا همان دسته‌های بازی است که در آن تعبیه شده است و کاربر به راحتی می‌تواند از آن‌ها برای انجام انواع بازی‌های کامپیوتری استفاده کند.

تصویر میز هوشمند smart Table

اگر به دنبال میزهای هوشمند مدرن با ظاهری قدیمی هستید، میز هوشمند Smart Table با ظاهری شبیه به میزهای طرح اسکاندیناوی یک انتخاب مناسب است.

در طراحی این میز سعی شده از ایده‌های مینیمال‌گرایی استفاده شود. کاربرد این میز بیشتر برای قرار دادن عکس‌های خانوادگی و یا وسایل تزیینی در گوشه اتاق، هال و یا در کنار مبلمان است. اما این تنها قابلیت میز Smart Table نیست. این میز مجهز به یکسری لامپ‌های LED است که از آن می‌توانید به عنوان روشنایی اتاق استفاده کنید.

از همه مهم‌تر اینکه میز Smart Table مجهز به قابلیت شارژ بی‌سیم از نوع Qi، اسپیکرهای بلوتوثی و قابلیت اتصال به سایر دستگاه‌های دیگر است؛به همین دلیل عملکرد آن می‌تواند از طریق دستگاه‌های واسط در اینترنت اشیاء کنترل شود. از این میز می‌توانید برای شارژ انواع گوشی‌های تلفن همراه، ساعت‌های هوشمند و سایر دستگاه‌هایی که قابلیت شارژ بی‌سیم برای آن‌ها در نظر گرفته شده‌ است، استفاده کنید.

اما اگر از آن دسته آدم‌های خوش‌مشرب اهل برگزاری میهمانی‌های دوستانه هستید، باید یک خبر خوش به شما بدهیم و آن هم اینکه میز Smart Table می‌تواند در میهمانی‌های شما مانند یک دستگاه رقص نور عمل کند.

علاوه بر همه این قابلیت‌های جذاب و البته کاربردی شما می‌توانید وسایل و اشیاء قیمتی خود را در کشو این میز به راحتی و بدون نگرانی قرار دهید و در آن را قفل کنید چون قفل این میز هوشمند است و به این راحتی‌ها باز نمی‌شود.

تصویر میز هوشمند Surbo

میز هوشمند Sobro Smart هم نمونه دیگری از میزهای هوشمند است که تقریباً یک میز همه فن حریف است. از این میز می‌توانید به عنوان دستگاه شارژر وایرلس یا بی‌سیم، چراغ‌خواب هوشمند و حتی یک یخچال هوشمند استفاده کنید.

قابلیت اتصال به وای فای در این میز هوشمند باعث شده قابلیت اتصال به دستیارهای صوتی مثل الکسا و Google Home را داشته باشد. علاوه بر این از میز هوشمند Sobro Smart می‌توانید برای داشتن خوابی عمیق و داشتن عادت‌های سالم خوابیدن کمک بگیرید.

در پشت این میز یکسری لامپ LED قرار داده شده است که می‌توانند صحنه طلوع خورشید را برای کاربر شبیه‌‎سازی کنند و به این ترتیب به کاربر کمک کنند تا هنگام بیدار شدن از خواب احساس بهتری داشته باشد.

گاوصندوق هوشمند

زندگی مدرن امروزی نیاز ما به داشتن تجهیزات امنیتی هوشمند مثل گاوصندوق‌های هوشمند را بیشتر کرده است.

یکی از انواع تجهیزات امنیتی هوشمند قابل استفاده در خانه‌های مدرن و هوشمند امروزی، گاوصندوق‌هایی هستند که کنترل و مدیریت عملکرد آن‌ها به صورت کاملاً هوشمند و از طریق اپلیکیشن‌های مخصوص قابل انجام شدن است. از این تجهیزات می‌توانید برای نگهداری اشیاء با ارزش و گران‌قیمت خود استفاده کنید.

معمولاً ظاهر گاوصندوق‌های هوشمند شبیه به اشیای معمولی که در همه خانه‌های یافت می‌شوند، طراحی می‌شود.

همه گاوصندوق‌های هوشمند مجهز به قفل امنیتی هوشمند هستند که از چند طریق مثل به کارگیری تکنولوژی تشخیص چهره قابل باز شدن هستند.

به عبارت دیگر قفل این گاوصندوق‌های هوشمند فقط برای کسی که چهره‌اش با داده‌های ذخیره شده در این گاوصندوق‌ها مطابقت داشته باشد، باز می‌شود. علاوه بر این برخی از گاوصندوق‌های هوشمند مجهز به سیستم اتصال به بلوتوث و RFID هستند.

یکی از بهترین گاوصندوق‌های هوشمندی که به بازار تجهیزات امنیتی هوشمند معرفی شده است، گاوصندوق هوشمند SmartSafes  است. این گاوصندوق مجهز به قابلیت اتصال به بلوتوث و RFID است. قفل این گاوصندوق قابلیت تشخیص چهره کاربر را نیز دارد.

برای گاوصندوق هوشمند SmartSafes یک اپلیکیشن قابل نصب روی گوشی تلفن همراه طراحی شده است که کاربر می‌تواند با استفاده از این اپلیکیشن قفل گاوصندوق را باز کند. این اپلیکیشن را می‌توانید هم روی سیستم‌عامل اندروید و هم روی سیستم‌عامل iOS اجرا کنید.

برای اینکه بتوانید فقط خودتان از اپلیکیشن گاوصندوق SmartSafes روی گوشی تلفن همراه‌تان استفاده کنید، می‌توانید قابلیت اسکنر اثر انگشت آن را فعال کنید. علاوه بر این می‌توانید از کارت‌های RFID نیز برای باز کردن قفل این گاوصندوق استفاده کنید.

این وسیله را می‌توانید به عنوان یکی از اجزای فعال در شبکه اینترنت اشیاء در خانه هوشمند خود استفاده کنید. به نظر می‌رسد عملکرد این گاوصندوق هوشمند را بتوانید از طریق واسط‌های دریافت کننده پیام‌های صوتی در خانه‌های هوشمند مثل الکسا و یا Google Home کنترل کنید.

چراغ خواب هوشمند

چراغ‌خواب‌های هوشمند معمولاً یکی از زیباترین و خاص‌ترین انواع چراغ‌های هوشمند هستند که می‌توانید آن‌ها را در اتاق خواب‌تان به عنوان یکی از وسایل هوشمند قابل استفاده در اینترنت اشیاء استفاده کنید. این چراغ‌خواب‌های هوشمند نه تنها قابلیت روشن کردن محیط را دارند، بلکه ویژگی‌های کاربردی دیگری نیز دارد.

برای مثال شما می‌توانید از این چراغ‌خواب‌ها برای شارژ کردن سایر دستگاه‌های خود چه از طریق کابل USB و یا شارژ بی‌سیم استفاده کنید.

یکی دیگر از قابلیت‌های اکثر چراغ‌خواب‌های هوشمندی که در دنیا طراحی شده قابلیت بیدار کردن کاربر به صورت خودکار و بدون نیاز به آلارم یا هشدار است. این قابلیت به نحوی طراحی می‌شود که با الگو و چرخه خواب کاربر تطابق داشته باشد.

برخی از این چراغ‌های خواب مجهز به کشوهایی با قفل هوشمند هستند که از آن‌ها می‌توانید برای نگهداری اشیاء و وسایل با ارزش خود استفاده کنید. علاوه بر این قابلیت‌هایی مثل پخش موسیقی و یا پخش برنامه‌های رادیویی نیز از جمله توانایی‌های این چراغ‌خواب‌های هوشمند به حساب می‌آید.

معمولاً چراغ‌خواب‌های هوشمند را می‌توانید از طریق اپلیکیشن‌های تحت موبایل نیز کنترل کنید و در برخی از موارد عملکرد آن‌ها را با  استفاده از دستگاه‌های واسط از طریق فرمان‌های صوتی نیز کنترل و مدیریت کنید.

چراغ‌خواب هوشمند Curvilux یکی از جدیدترین نمونه‌های موجود از چراغ‌خواب‌های هوشمند است که اکثر قابلیت‌هایی که برای یک چراغ‌خواب هوشمند می‌تواند در نظر گرفته شود را دارد.

تابلو‌های تزئینی هوشمند

تابلو‌های تزئینی هوشمند

شاید عجیب به نظر برسد که هوشمندسازی لوازم خانه تا جایی پیش رفته که حتی تابلوهای آویخته به دیوار نیز می‌توانند هوشمند باشند. اخیراً بسیاری از برندهای تولیدکننده لوازم تزئینی اقدام به تولید تابلوهای تزئینی با قابلیت اتصال به وای فای کرده‌اند. این تابلوها می‌توانند تصاویر مختلفی را بسته به فضا و دیواری که به آن آویزان شده‌اند، نمایش دهند.

برخی از این تابلوهای هوشمند قادر به تولید تصاویر جذاب و خاص بر اساس فضای اتاق و متناسب با دکوراسیون اتاق هستند. در این تابلوهای هوشمند از یک باتری استفاده می‌شود که قابلیت شارژ خودکار خود را دارد. برای این تابلوها یک اپلیکیشن قابل نصب روی گوشی‌های تلفن همراه طراحی می‌شود که عملکرد آن از طریق این اپلیکیشن کنترل می‌شود.

یکی از جدیدترین تابلوهای هوشمند با قابلیت اتصال به اینترنت، تابلوی هوشمند Acanvas است که قابلیت نمایش انواع تصاویر و نقاشی‌ها از نقاشان مشهور در ژانرهای مختلف را دارد. این تابلوی هوشمند هنوز به بازار نیامده اما قرار است به زودی به بازار لوازم‌خانگی و مبلمان‌های هوشمند معرفی شود.

کالاهای خواب هوشمند

وقتی در روند هوشمندسازی خانه حتی میزهای خانه نیز هوشمند می‌شوند، بنابراین هوشمند شدن تختخواب‌ها، پتوها، پشتی‌ها و تشک‌ها اتفاق چندان دور از ذهنی نباید باشد. به عقیده بسیاری هوشمندسازی تختخواب‌ها به خصوص بالشت، تشک و پتو از ضروری‌ترین کارهایی است که فعالان حوزه هوشمندسازی وسایل خانه باید خیلی پیش‌تر از این به فکر آن می‌افتادند.

البته چیزی که بیشتر در زمینه هوشمندسازی کالای خواب به آن توجه شده است، هوشمندسازی انواع پتو، بالشت و تشک است.

چون هرچقدر هم تختخواب شما هوشمند باشد، تا وقتی که لوازمی که به عنوان کالای خواب شناخته می‌شوند، مناسب نباشند خواب شما همچنان با مشکل مواجه خواهد بود.

تصویر کالای خواب هوشمند

امروزه بسیاری از تولیدکنندگان کالاهای خواب هوشمندی را تولید می‌کند که نه تنها می‌توانند دمای بدن شما را در طول مدت زمانی که خواب هستید، متعادل نگه دارند بلکه قادر به کنترل علائم حیاتی شما مثل ضربان قلب، فشار خون و دمای بدن‌‎تان در طول مدت زمانی است که خوابیده‌اید. این کالاهای خواب همچنین به حفظ حالت مناسب بدن کاربر در هنگام خواب کمک می‌کنند.

شاید به عقیده بعضی‌ها این وسایل بیشتر جنبه تزئینی و تبلیغاتی داشته باشند اما واقعیت این است که نظر بیشتر کاربران چیزی برخلاف این عقیده را ثابت می‌کند. کالاهای هوشمند خواب تا حد قابل توجهی می‌توانند به ارتقای کیفیت خواب کاربران کمک کنند.

برای اکثر کالاهای خواب هوشمند اپلیکیشن‌هایی وجود دارد که کاربر با استفاده از آن‌ها می‌تواند به الگوی خواب خود دسترسی داشته باشد. مثلاً کاربران کالاهای خواب Sleep Number می‌توانند از یک اپلیکیشن با نام SleepIQ استفاده کنند که به کاربران کمک می‌کند اطلاعات دقیقی از زمان‌های خواب و وضعیت بدن خود در آن ساعت‌ها در اختیار داشته باشند.

به این ترتیب کاربر می‌تواند در خصوص مشکلات خود و عواملی که ممکن است باعث آشفتگی چرخه خواب او شده باشند، اطلاعات دقیقی داشته باشد. با استفاده از این اپلیکیشن شما می‌توانید همه فعالیت‌های روزانه خود را بررسی کنید و ببینید هر کدام از این فعالیت‌ها به چه نحوی خواب شما را تحت تأثیر خود قرار داده‌اند.

نمونه‌های زیادی از کالاهای خواب هوشمند در دنیا تولید می‌شوند که هر کدام ویژگی‌ها و قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند. مثلاً تشک هوشمند Eight sleep یکی از انواع آن‌هاست. این تشک هوشمند قادر است دمای خود را بر اساس دمای محیط و در بهترین شرایط برای یک خواب راحت و آسوده تنظیم کند. به این ترتیب با این تشک به هیچ عنوان به دلیل گرما یا سرما از خواب بیدار نمی‌شوید.

تنظیم دما در این تشک هوشمند از طریق آبی است که در آن در جریان است. این تشک قادر به یادگیری الگوی خواب کاربر است؛ به این ترتیب می‌تواند حالت خود را مطابق با وضعیت قرار گرفتن بدن کاربر در هنگام خواب تنظیم کند.

اگر قرار است دو نفر از این تشک استفاده کنند می‌توانند دمای هر طرف تشک را بسته به سلیقه خود تنظیم کنند. این تشک می‌تواند کاربر را به آرامی از خواب بیدار کند. با همه این قابلیت‌ها، قیمت بالای این تشک هوشمند باعث شده بسیاری از کاربران از خرید آن منصرف شوند.

تشک ReST Bed نیز یکی از انواع کالاهای خواب هوشمند است که مجهز به سیستم خودکار و دستی تنظیم درجه حرارت تشک بسته به دمای محیط است. جنس رویه این تشک از الیاف بسیار نرم ضدحساسیت ساخته شده است.

این تشک می‌تواند فشار خون کاربر را از روی ۲هزار نقطه روی بدن اندازه‌گیری کند. نکته جالب در خصوص این تشک هوشمند این است که قابلیت اتصال به وای‌فای را دارد و می‌توانید آن را با سایر ابزارهای هوشمند موجود در خانه همسان‌سازی کنید.

تصویر میز روتختی هوشمند

تنها تشک‌ها و بالش‌های هوشمند نیستند که می‌توانند تختخواب شما را به یک وسیله هوشمند تبدیل کنند. اخیراً برند BedChill اقدام به تولید میز هوشمندی کرده است که با استفاده از آن می‌توانید اتاق خواب‌تان را به اتاق نشیمن  تبدیل کنید.

این میز که به عنوان یک میز روتختی معرفی شده است، می‌تواند در ارتفاعی بالاتر از تخت شما قرار بگیرد تا هم بتوانید از آن به عنوان یک میز برای کار با لپ‌تاپ یا خواندن و نوشتن  و هم برای قرار دادن وسایل مختلف روی آن استفاده کنید.

این میز هوشمند قابلیت اتصال به دستگاه‌های دیگر از طریق بلوتوث را دارد بنابراین می‌توانید از صبح تا شب در تختخواب خود بمانید و از طریق این میز هوشمند از سایر دستگاه‌های هوشمند خانه مثل تلویزیون، دستگاه پخش موسیقی و  از این دست استفاده کنید.

در این میز ۴ پورت یا درگاه USB تعبیه شده است که برای اتصال دستگاه‌های دیگر به این میز کاربرد دارند. البته این میز هوشمند هنوز به تولید انبوه نرسیده است و مشخص نیست چه زمانی به بازار عرضه خواهد شد.

همان‌طور که گفته شد طراحی و تولید مبلمان هوشمند فقط به تولید میز، صندلی و یا تختخواب هوشمند خلاصه نمی‌شود. در بسیاری از خانه‌های هوشمند قفسه‌ها و کابینت‌های آشپزخانه نیز به طرز شگفت‌انگیزی هوشمند شده‌اند.

در خانه‌هایی که کابینت‌های آن‌ها هوشمندسازی شده است شما می‌توانید بدون باز کردن در قفسه از محتویات داخل آن با خبر شوید. شاید این قابلیت برای شما چندان خاص و جذاب نباشد اما اگر بدانید که همین کابینت‌های هوشمند به شما برای تهیه لیست خرید و اقلامی که باید خریداری کنید، کمک می‌کنند، هم باز نظر خود را تغییر نخواهید داد؟

بسیاری از سازندگان کابینت‌های هوشمند به این فکر افتاده‌اند که کابینت‌های هوشمندی بسازند که کاربر زمانی که در آشپزخانه مشغول انجام کارهایی مثل آشپزی و از این دست است، بدون نیاز به در دست گرفتن گوشی تلفن همراه خود، با مخاطب خود صحبت کند و این کابینت‌ها حکم فرستنده و دریافت‌کننده صدا را داشته باشند.

در خانه‌های هوشمند، کمدهای تعبیه شده در اتاق‌ها هم هوشمند هستند. اخیراً برند LG از کمد هوشمندی رونمایی کرده است که نه تنها بوی بد لباس‌هایی که در آن قرار می‌گیرند را از بین می‌برد بلکه چروک لباس‌ها را نیز از بین می‌برد. از همه مهم‌تر اینکه لباس‌های کثیف شما بدون استفاده از هیچ ماده شیمیایی در این کمد هوشمند، تمیز خواهند شد.

دنیای تکنولوژی و هوشمندسازی تجهیزات روز به روز در حال پیشرفت است و شاید بسیاری از تجهیزاتی که در این مطلب معرفی شدند تا یک ماه آینده با دستگاه‌ها و تجهیزات جدیدی جایگزین شوند که قابلیت‌های این تجهیزات و مبلمان نسبت به قابلیت‌های ارائه شده در آن‌ها بسیار پیش پا افتاده باشد. برای اطلاع از جدیدترین تغییرات در دنیای تکنولوژی به خصوص اینترنت اشیاء و تجهیزات هوشمند با ما همراه باشید.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید
لینک کپی شد!