تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی آبان ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 57700000 57% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 34200000 55% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76990000 54% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 98500000 64% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

پازوکی: بخشی از کالاهای خارجی از منازل مردم وارد بازار می‌شود

لوازم خانگی خارجی چگونه وارد بازار می‌شود؟

گزارش های کفِ بازار
با وجود اینکه چندین ماه از ممنوعیت واردات لوازم خانگی می‌گذرد اما هنوز این اجناس در بازار خرید و فروش می‌شود. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی بخشی از این کالاهای خارجی از منازل مردم وارد بازار می‌شود، به طوری که ممکن است در سال‌های اخیر و با افزایش نرخ ارز عده‌ای جهیزیه خریده و در خانه نگه داشته باشند، اما با افزایش قیمت فاحش این کالاها، آنها را به روز در بازار می‌فروشند و با پول آن کل جهیزیه را تهیه می‌کنند.

با وجود اینکه چندین ماه از ممنوعیت واردات لوازم خانگی می‌گذرد اما هنوز این اجناس در بازار خرید و فروش می‌شود. به گفته رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی بخشی از این کالاهای خارجی از منازل مردم وارد بازار می‌شود، به طوری که ممکن است در سال‌های اخیر و با افزایش نرخ ارز عده‌ای جهیزیه خریده و در خانه نگه داشته باشند، اما با افزایش قیمت فاحش این کالاها، آنها را به روز در بازار می‌فروشند و با پول آن کل جهیزیه را تهیه می‌کنند.

تصلا– اکبر پازوکی، رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی در پاسخ به اینکه چگونه بعد از سه سال ممنوعیت واردات لوازم خانگی به ایران، همچنان کالای خارجی در بازار وجود دارد نیز گفت: بخشی از این کالاهای خارجی از منازل مردم وارد بازار می‌شود، به طوری که ممکن است در سالهای اخیر و با افزایش نرخ ارز عده‌ای جهیزیه خریده و در خانه نگه داشته باشند، اما با افزایش قیمت فاحش این کالاها، آنها را به روز در بازار می‌فروشند و با پول آن کل جهیزیه را تهیه می‌کنند. بنابراین ملاک تشخیص کالای قاچاق در بازار نوع گارانتی آن است. نمی‌توان گفت حجم این نوع کالا خارجی در بازار کم یا زیاد است، چراکه با افزایش نرخ ارز افراد زیادی کالا تهیه و در منزل نگهداری می‌کند.

وی افزود: قبلا هم این موضوع مطرح شده بود که یکی از شرکت های داخلی ۸۰۰ هزار ماشین ظرفشویی تولید کرده اما ۲۰۰ هزار دستگاه نصب شده است. نمی‌توان گفت ۶۰۰ هزار دستگاه ماشین ظرفشویی احتکار شده و احتمالاً مردم آنها را خریده و در منزل نگهداری کردند.

خردادماه امسال افزایش قیمت لوازم خانگی خبرساز شده و در نهایت سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان اعلام کرد در قیمت‌های لوازم خانگی بازنگری شده تلویزیون حداکثر ۲۰ درصد و سایر لوازم خانگی حداکثر ۲۵ درصد مجاز به افزایش قیمت نسبت به بهمن سال گذشته هستند و همه تولیدکنندگان و عرضه کنندگان لوازم خانگی ملزم شدند قیمت‌های خود را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند. با این حال با افزایش نرخ ارز در هفته‌های گذشته دوباره گزارش‌هایی از افزایش قیمت در این بازار شنیده شده است.

تولیدکنندگان هنوز قیمت جدید در سامانه ۱۲۴ اعلام نکردند

اکبر پازوکی در پاسخ به اینکه با افزایش نرخ ارز قیمت لوازم خانگی چقدر افزایش یافته، اظهار کرد: تولیدکنندگان هنوز قیمت جدید در سامانه ۱۲۴ اعلام نکردند و نمی‌دانیم که قیمت‌های خود را افزایش دادند یا نه. اساس رسیدگی به شکایات در رابطه با گرانفروشی هم در اتحادیه لوازم خانگی سامانه ۱۲۴ است.

وی با تاکید بر اینکه اتحادیه افزایش قیمت در بازار را قبول ندارد تصریح کرد: مگر اینکه شرکت‌ها لیست قیمت را با تاییدیه سامانه ۱۲۴ به اتحادیه ارائه دهند. فروشندگان مرجع قیمت‌گذاری نیستند و تولیدکنندگان باید مراحل تولید و هزینه‌های خود را به سازمان حمایت ارائه دهند تا این سازمان با لحاظ سود قانونی قیمت را مصوب کند. اما در حال حاضر تولیدکنندگان می‌گویند چون مواد اولیه را به قیمت روز می‌خرند قیمت‌ها افزایش پیدا می‌کند. بنابراین باید درد تولیدکنندگان چاره شود تا افزایش قیمت صورت نگیرد.

رئیس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی افزود: من افزایش قیمت لوازم خانگی ایران را رد نمی‌کنم و نمی‌گویم درست است. به طور کلی اگر خریداری از شرکت یا یک فروشگاه شکایتی مبنی بر گران‌فروشی داشته باشد، اتحادیه لیست قیمت در سامانه ۱۲۴ را بررسی می‌کند. اگر قیمت درست نباشد، تخلف و مابه‌التفاوت قیمت برای قاضی فرستاده می‌شود.

با استفاده از نوع گارانتی کالای قاچاق را تشخیص دهید

وی همچنین درباره فروش لوازم خانگی قاچاق در بازار تصریح کرد: خریداران می‌توانند در سایت اتحادیه لوازم خانگی تهران گارانتی‌های مورد تایید سازمان حمایت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران را بررسی کنند. بنابراین اگر کالای خارجی در بازار با ضمانت‌نامه قید شده در سایت اتحادیه به فروش برسد این کالا قاچاق نیست، اما اگر ضمانت غیر از موارد ذکر شده در سایت باشد کالا قاچاق است.

راه حل بازار لوازم خانگی تامین مواد اولیه تولید است

به گفته این مقام صنفی راه حل مشکل افزایش قیمت در بازار لوازم خانگی بها دادن به تولید کننده و تامین مواد اولیه است تا کالا به قدر کافی در کشور تولید شود و در بازار کمبود نباشد. چراکه در حال حاضر کالاهای خارجی وارد نمی‌شود و کمبود آن باید با کالای داخلی تامین شود.

طبق اعلام وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) هدف این وزارتخانه تولید ۱۱.۶ میلیون دستگاه لوازم خانگی در سال جاری است، اما تقاضا در این بازار حدود ۱۲.۵ میلیون دستگاه و بخش اعظم آن در بخش لوازم خانگی کوچک است. از طرف دیگر واردات کالاهای این بخش هم از سال ۱۳۹۷ و در پی محدودیت‌های ارزی ممنوع شد و در سال گذشته افزایش قاچاق کالا در پی ممنوعیت واردات و افزایش چشمگیر قیمت‌ها باعث شد که بالاخره آئین‌نامه اجرایی شناسه‌های کالا و رهگیری کالا در بخش لوازم خانگی اجرا شود. در این راستا از ۱۵ دی ماه سال گذشته اعلام شد که اگر گروه‌های کالایی تعیین شده در بخش لوازم خانگی در سطح بازار دارای شناسه کالا نباشند، قاچاق تلقی می‌شوند.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مریم بابایی
۱۳۹۹/۰۷/۱۶
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!