تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی مهرماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 54900000 50% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 32200000 46% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 75000000 50% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 95000000 58% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 42658424 70% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** جاروبرقی برند اسنوا 20500000 64% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 103620000 50% ***

رانت در توزیع ورق‌های فولادی ادامه دارد

۴۰۰ مشتری ناشناس فولاد در مچینگ چه کسانی هستند؟

نیمکت داغ تِصلا
مدت‌هاست تولیدکنندگان لوازم خانگی از مشکلات تامین ورق‌های فولادی به عنوان ماده اولیه تولید در این صنعت می‌گویند. ورق‌های فولادی که با مکانیسم تعریف شده از سوی وزارت صمت سر از بازار آزاد در می‌آورد و با قیمتی چند برابری به دست تولیدکننده می‌رسد و نهایتا منجر به افزایش قیمت برای مصرف‌کننده می‌‍شود. در حال حاضر مسئولان این صنعت از 400 مشتری ناشناس ورق‌های فولادی سخن گفتند که هیچ و نام و نشانی از آنها نیست.  

مدت‌هاست تولیدکنندگان لوازم خانگی از مشکلات تامین ورق‌های فولادی به عنوان ماده اولیه تولید در این صنعت می‌گویند. ورق‌های فولادی که با مکانیسم تعریف شده از سوی وزارت صمت سر از بازار آزاد در می‌آورد و با قیمتی چند برابری به دست تولیدکننده می‌رسد و نهایتا منجر به افزایش قیمت برای مصرف‌کننده می‌‍شود. در حال حاضر مسئولان این صنعت از ۴۰۰  مشتری ناشناس ورق‌های فولادی سخن گفتند که هیچ و نام و نشانی از آنها نیست.

تصلا-سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی با اشاره به لزوم کل عرضه‌های ورق در تالار بورس کالا از ۴۰۰ مشتری ناشناس فولاد مبارکه در مچینگ سخن گفت.
حمیدرضا غزنوی سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی به عنوان صنعت پایین‌دستی شرکت فولاد مبارکه در خصوص عمده مشکلات اعضای این انجمن برای تامین مواد اولیه تولید لوازم خانگی گفت: ایراداتی روی کار شرکت فولاد مبارکه برای تامین مواد اولیه وجود دارد، نخست آنکه فولاد مبارکه به سایر کارخانه‌های فولادسازی اسلب می‌دهد اما این کارخانه‌ها ورق فولاد تولیدی خودشان را در بورس کالا عرضه نمی‌کنند و نظارتی بر عملکرد و فروش این شرکت‌ها نیست.

غزنوی افزود: در حال حاضر فقط فولاد مبارکه در بورس، ورق عرضه می‌کند و چون عرضه‌کننده یکی بوده و نیاز بازار را پوشش نمی‌دهد، خریداران برای خرید رقابت می‌کنند و قیمت‌ها افزایش می یابد.

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی اظهار داشت: بنابراین لازم است تا شرکت‌هایی که از فولاد مبارکه اسلب تهیه و ورق تولید می‌کنند، اگر تاکنون محصولی در بورس عرضه نکردند از سوی وزارت صمت مورد بازخواست قرار گیرند. بهترین راهکار نیز آن است تا از طریق سامانه بهین‌یاب یا روشی دیگر، جلوی فروش فولاد مبارکه به این شرکت‌ها گرفته شود تا شاهد عرضه خارج از بورس ورق نباشیم.

غزنوی بر لزوم نظارت وزارت صمت بر میزان عرضه شرکت‌ها در بورس تاکید کرد و گفت: این شرکت‌ها ورق یا اسلب را با قیمت پایین از فولاد مبارکه می‌گیرند و با بالاترین قیمت در بازار آزاد به تولیدکنندگان می‌فروشند. به همین خاطر عرضه و تقاضا در بخش فولاد به هم ریخته است.

خریداران ورق در مچینگ فروشندگان بازار آزاد می‌شوند

سخنگوی انجمن تولیدکنندگان لوازم خانگی ادامه داد: مشکل دوم ما این است که بسیاری از مشتریانی که مستقیم و از طریق مچینگ از فولاد مبارکه جنس می‌خرند هیچ نام و نشانی ندارند و ۴۰۰ مشتری فولاد مبارکه اطلاعاتی در سامانه بهین‌‍یاب ندارند و این یک فاجعه است.

غزنوی گفت: در معاملات مچینگ، شرکت فولاد مبارکه به اختیار خودش تعیین می‌کند تا ورق را چه کسی خریداری کند؛ در این زمینه ما آماری داریم که برخی شرکت‌ها حجم‌های بالایی ورق گرفته‌اند و تولید نکرده‌اند و باید نهادهای نظارتی و وزارت صمت بررسی کنند که خریداران ورق در مچینگ این ورق‌ها را چه کرده‌اند؟ البته پاسخ روشن است و ورق‌ها در بازار آزاد فروخته شده است.

غزنوی با تاکید بر لزوم عرضه منظم ورق از سوی همه تولیدکنندگان در بورس در ‌پایان گفت: موضوع مهم دیگر آن است که باید بین ورق‌های کیفی و غیرکیفی تفاوت قائل شویم. برای مثال ورق‌های کیفی فولاد مبارکه فقط به خودروسازها و بعد به لوازم خانگی اختصاص پیدا کند و در این بین بشکه‌ساز چرا باید به ورق کیفی نیاز پیدا کند؟ مشخص است که هدف برخی از این شرکت‌ها فروش این ورق‌ها در بازار آزاد است.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید
لینک کپی شد!