تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی آبان ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 57700000 57% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 34200000 55% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76990000 54% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 98500000 64% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

فقدان موجودی و تنوع کم کالاها در سایت گروه انتخاب

گلایه بازنشستگان از روند خرید قسطی لوازم خانگی

بررسی عملکرد برندها
طرح هفتم یاری( خرید قسطی لوازم خانگی) که براساس تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین صندوق بازنشتگی کشوری، بانک صادرات و گروه صنعتی انتخاب اجرایی شده بود، نتوانست رضایت بازنشستگان را به دنبال داشته باشد. تنوع کم کالا، موجود نبودن بسیاری از اقلام و....از جمله دلایل نارضایتی بازنشستگان از این طرح است.

طرح هفتم یاری( خرید قسطی لوازم خانگی) که براساس تفاهم‌نامه‌ای سه جانبه بین صندوق بازنشتگی کشوری، بانک صادرات و گروه صنعتی انتخاب اجرایی شده بود، نتوانست رضایت بازنشستگان را به دنبال داشته باشد. تنوع کم کالا، موجود نبودن بسیاری از اقلام و….از جمله دلایل نارضایتی بازنشستگان از این طرح است.

تصلا– در پی تماس‌ها و پرسش‌های برخی بازنشستگان در خصوص تنوع کم لوازم خانگی عرضه شده در بسته هفتم طرح یاری (خرید قسطی لوازم خانگی) یا موجود نبودن کالاهای انتخاب شده، اداره کل فرهنگی-اجتماعی صندوق بازنشستگی کشوری توضیحاتی ارائه کرد.

در توضیح صندوق بازنشستگی کشوری به گلایه بازنشستگان از بسته هفتم طرح یاری آمده است:

بسته هفتم طرح یاری با هدف تأمین کالای مصرفی بادوام به ارائه پنج نوع از مهمترین لوازم خانگی مورد نیاز برای جامعه بازنشستگان کشوری به اجرا گذاشته شد. در هماهنگی با طرفین تفاهم‌نامه تلاش شده است تا کالاهایی در اولویت ارائه قرارگیرند که خرید نقدی آن‌ها دشوارتر است. بر این اساس و در این مرحله از طرح، اجاق گاز، یخچال و یخچال – فریزر، تلویزیون، ماشین لباسشویی و جاروبرقی قابل خرید خواهد بود.

در مراحل بعدی این طرح سعی خواهد شد تا با افزایش پوشش خدمات فروش به سایر لوازم و وسایل مورد نیاز بازنشستگان، رضایت خاطر بیشتری برای آنان فراهم آید.

صندوق بازنشستگی کشوری همچنین در این مورد توضیح داده است که کالاهای ارائه شده در وبسایت خرید اینترنتی گروه صنعتی انتخاب گاه با فقدان موقت موجودی مواجه شده که با توجه به برآوردهای جدید کوشش شده است تا با هماهنگی با کارخانه، خط تولید به گونه‌ای تنظیم شود که به سرعت موجودی لازم جهت خرید فراهم آید. بدین منظور و طی هفته آینده موجودی کالا در بازه‌های زمانی گوناگون به شکل روزانه و هفتگی و با توجه به میزان خرید، شارژ و قابل استفاده خواهد بود.

در بسته هفتم طرح یاری، برای هر یک از بازنشستگان، اعتبار مشخصی (بین ۳۰ تا ۵۰ میلیون تومان) برای خرید لوازم خانگی در نظر گرفته شده است. این اعتبار بر اساس خالص دریافتی حقوق ماهانه محاسبه شده می‌شود. در هر خرید، ۲ درصد از بهای کالا به صورت نقدی (صرفا از طریق سپهر کارت بانک صادرات بازنشسته مشمول) دریافت می‌شود و ۹۸ درصد باقیمانده با سود ۱۰ درصد در ۶۰ قسط مساوی (پنج ساله) از حقوق شخص به صورت ماهانه کسر خواهد شد.

براساس این گزارش، در صورتی که بهای کالا یا کالا‌های انتخابی، بیش از سقف اعتبار در نظر گرفته شده باشد، مبلغ اضافه بر اعتبار باید به صورت نقدی پرداخت شود. بدیهی است که استفاده از اعتبار در نظر گرفته شده، کاملا اختیاری است و بازنشستگان می‌توانند در صورت تمایل در یک یا چند نوبت از این اعتبار استفاده کنند.

مدیرعامل صندوق بازنشستگی پیش از این با اشاره به روند چهارماهه پیگیری و برگزاری جلسات متعدد سه‌جانبه میان صندوق بازنشستگی کشوری، بانک صادرات ایران و گروه صنعتی انتخاب برای تحقق طرح خرید اقساطی کالای خانگی گفته بود:  این طرح بار‌ها بررسی شد، چون جزئیات فنی، قانونی و مالی مختلفی داشت که در این جهت، هم بانک صادرات و هم گروه صنعتی انتخاب از بخشی از منافع خود گذر کردند تا خدمت بزرگ و مناسبی به بازنشستگان ارائه شود.

مطمئنا اگر چنین طرح‌هایی با حمایت وزارت صمت و با اطلاع‌رسانی به همه واحدهای تولیدی که توان تولید دارند، صورت گیرد، دستاورد بهتری  برای صنعت لوازم خانگی و مصرف‌کننده در بازار آشفته این روزهای لوازم خانگی به دنبال خواهد داشت.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مریم بابایی
۱۳۹۹/۰۷/۲۸
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!