تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی آبان ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 57700000 57% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 34200000 55% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76990000 54% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 98500000 64% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

فاصله‌گذاری اجتماعی با کمک فناوری واقعیت افزوده

آمازون از واقعیت افزوده برای مبارزه با کرونا استفاده می‌کند

تازه ها
واقعیت افزوده Augmented reality ، تکنولوژی به روز و پر کاربردی است که شرکت آمازون اخیراً به کمک آن دستیار هوشمندی طراحی کرده است که برای حفظ فاصله اجتماعی بین کارمندان این شرکت در بخش انبارداری لوازم خانگی استفاده می‌شود. با همه‌گیری و انتشار ویروس کرونا، بسیاری از کارشناسان و پزشکان توصیه می‌کنند فاصله هر فرد با افراد دیگر باید در حدود 2 متر باشد.

تصلا – دستیار جدید هوشمند آمازون مبتنی بر واقعیت افزوده که به دستیار فاصله‌گذاری یا Distance Assistant مشهور است، تکنولوژی است که در آن به کمک ترکیبی از تجهیزات مثل صفحه‌نمایش، حسگرهای هوشمند و دوربین‌های مجهز به تکنولوژی هوش مصنوعی قابلیت تشخیص حرکت کارمندان و میزان فاصله آن‌ها با یکدیگر ایجاد شده است.

در سیستم طراحی شده در شرکت آمازون، وقتی کارمندان از جلوی دوربین هوشمند تعبیه شده در محیط عبور می‌کنند، این دوربین می‌تواند کارمندان را شناسایی کند و اطلاعات مربوط به وضعیت و موقعیت قرار گرفتن آن‌ها را جمع‌آوری کنند و مراقب این باشد که فاصله کارمندان از یکدیگر در حدود ۳ متر باشد و بیشتر از این به هم نزدیک نشوند.

در صورتی که فاصله کارمندان در حد مجاز یعنی بیشتر از ۳ متر باشد،  یک دایره سبز رنگ اطراف آن‌ها نمایش داده می‌شود. اما اگر فاصله هر کدام از آن‌ها با دیگری کمتر از ۳ متر باشد، رنگ دایره سبز، قرمز می‌شود.

به گفته سرپرست تیم رباتیک شرکت آمازون، استفاده از این سیستم در انبار لوازم خانگی آمازون، توانسته به کارمندان تا حد زیادی برای حفظ فاصله اجتماعی کمک کند و کارمندان از وجود چنین ربات هوشمندی بسیار راضی هستند.

تصویر استفاده آمازون از واقعیت افزوده

استفاده گوگل از فناوری واقعیت افزوده برای فاصله‌گذاری اجتماعی

به گفته آمازون، قرار است بیش از صد دستگاه دیگر از این دستیار فاصله‌گذاری اجتماعی آمازون در هفته آینده تولید و در این انبارها نصب شود.

نکته جالب در خصوص این ربات یا دستیار فاصله‌گذاری اجتماعی آمازون این است که کدهای نرم‌افزاری و کتابخانه‌های هوش مصنوعی استفاده شده در آن به صورت متن باز ایجاد شده‌ است و سایر شرکت‌ها می‌توانند از این کدها برای ساخت دستیار فاصله‌گذاری اجتماعی خود استفاده کنند.

آمازون تنها شرکتی نیست که نرم‌افزارهای این‌چنین را با قابلیت تشخیص فاصله بین افراد طراحی و تولید کرده است. اخیراً شرکت گوگل نیز از ابزار‌های مبتنی بر واقعیت افزوده یا Augmented reality برای تشخیص فاصله بین افراد استفاده کرده است.

این ابزار گوگل فقط روی گوشی‌های تلفن همراه قابل دسترسی است و کاربر برای استفاده از آن باید وارد وب سایت خاصی شود و به همین دلیل بیشتر توسط خود شرکت گوگل از آن استفاده می‌شد.

تولید این دستیار فاصله‌گذاری اجتماعی توسط شرکت آمازون درست زمانی انجام شد که این شرکت به دلیل ادامه فعالیت و محدود نکردن فعالیت‌های خود در طول شیوع و همه‌گیری ویروس کرونا از سوی بسیاری از فعالان حقوق بشر تحت فشار بود.

از آنجایی که بسیاری از کارمندان آمازون پیش از نصب این سیستم‌ها در انبارهای آمازون از عدم رعایت نکات ایمنی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا شکایت داشتند، بسیاری از سهامداران این شرکت خواستار انتشار داده‌های جمع‌آوری شده در خصوص ایمنی کارگران و تأسیسات این شرکت در مقابله با ویروس کرونا شده‌اند.

اخیراً سخنگوی شرکت آمازون اعلام کرده است که متأسفانه برخی از کارمندان شرکت آمازون به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند و به نظر می‌رسد این ویروس در بین افراد و کارکنان این شرکت در حال انتشار است.

چند هفته پیش یکی از کارگران شرکت آمازون در یکی از شعبه‌های این شرکت در نیویورک، جایی که بسیاری از کارمندان آمازون نسبت به عدم رعایت موارد ایمنی و بهداشتی برای مقابله با انتشار ویروس کرونا در شرکت شکایت کرده‌ بودند، جان خود را از دست داد.

یکی از رانندگان شرکت آمازون نیز اعلام کرده بود به دلیل اعتراض به عدم توجه شرکت آمازون به حفظ امنیت و وضعیت بهداشت کارمندان و کارگران در مبارزه با به بیماری کرونا، از شرکت آمازون اخراج شده و کار خود را از دست داده است.

به گفته پورتر یکی از مدیران شرکت آمازون اما استفاده از دستیار فاصله‌گذاری در انبارهای شرکت آمازون یکی از راه‌حل‌های این شرکت برای مقابله با همه‌گیری و انتشار ویروس کرونا است و در این شرکت هیچ چیز از جان کارمندان و امنیت آن‌ها مهم‌تر نیست و این شرکت تمام تلاش خود را برای ایجاد حفظ امنیت کارمندان در این شرایط انجام خواهد داد.

در این راستا استفاده از تکنولوژی واقعیت افزوده و همه پتانسیل‌های آن یکی از کارهایی است که این شرکت برای رسیدن به هدف خود در حفظ جان و سلامت کارمندان انجام داده است.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

سمیه شماعی زاده هستم. کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و زبانشناسی رایانشی، عاشق دنیای فناوری و اطلاعات! از حدود 5 سال پیش کار تولید محتوا رو شروع کردم و در حال حاضر عضو گروه تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!