تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی مهر »»»»» تلویزیون ال ای دی اسنوا 50 اینچ 4K اسمارت مدل SSD-50SA640U 130000000 0.19% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 139000000 0.07% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 62990000 0.45% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 100000000 0.14% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 120000000 0.28% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 90000000 0.29% *** یخچال و فریزر دو قلو دیپوینت مدل D4 207500000 0.19% *** یخچال و فریزر دوقلو پارس مدل PRH17631EW/W-FRZNF170 147000000 0.38% *** یخچال فریزر ساید بای ساید جی پلاس مدل GSS-K723 173500000 0.09% *** یخچال فریزر ساید بای ساید اسنوا مدل S8-2261 360000000 0.39% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 32000000 0.64% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 27350000 0.61% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 46000000 0.6% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 145000000 0.36% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 94000000 0.22% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 160000000 0.13% *** ماشین لباسشویی آبسال مدل REN5207 65500000 0.21% ***

قبل از خرید لوازم خانگی به سامانه 124 مراجعه کنید

استعلام قیمت ها در سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی

اخبار تصلا
سامانه 124 یک سامانه کاربردی برای افرادی است که قصد خرید کالایی را دارند اما از تفاوت قیمت کالاها به خصوص لوازم‌خانگی در بازار دچار سردرگمی شده‌اند. شاید شما هم تاکنون به این موضوع برخورد کرده‌اید که تفاوت قیمت یک کالا از یک فروشگاه تا فروشگاه دیگر بسیار زیاد است و هرکدام از صاحبان فروشگاه‌ها اصلی یا تقلبی بودن کالاها اعلام می‌کنند.

تصلا – سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات است که به منظور افزایش شفافیت در خصوص قیمت کالاها و خدماتی که شهروندان در طول روز با آن سروکار دارند ایجاد شده است. این سامانه با همکاری سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان و مرکز توسعه تجارت الکترونیکی طراحی شده و کار خود را آغاز کرده است.

سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی چیست؟

بر اساس گفته سعید باستانی عضو کمسیون صنایع و معادن مجلس یکی از مبانی دولت الکترونیک در شفافیت و به روزرسانی ایجاد سامانه‌ها است که قطعاً می‌تواند در رصد قیمت‌ها کمک کند.

یکی از سامانه‌هایی که تولیدکنندگان و شرکت‌های فعال در حوزه لوازم‌ خانگی ملزم به استفاده از آن شده‌اند، ۱۲۴٫ir قیمت لوازم خانگی است. در سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی قیمت کالا در ۳ فاز روزانه به روزرسانی شده و در اختیار مراجعه کننده به سامانه قرار می‌گیرد. همچنین در این سامانه  ۳ نوع قیمت برای هر قلم کالا ثبت شده است.

این سه دسته قیمت شامل قیمت حداقلی و حداکثری کالا و همچنین قیمت مصوب آن است. این داده‌ها و اطلاعات از بازارهای سطح کشور جمع‌آوری می‌شود.

قیمت مصوب کالا که در اطلاعات درخواستی به کاربر نمایش داده می‌شود در واقع قیمت حداکثری قابل قبول برای کالا است که بر اساس هزینه‌های تولید کالا و یا قیمت مصوب آن ارزیابی و محاسبه می‌شود.

در سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی علاوه بر قیمت کالا، برند آن نیز ثبت می‌شود. این سامانه برای ثبت قیمت و برند کالا همواره فعال خواهد بود. علاوه بر این در این سامانه قیمت کالا از مبدأ تا مقصد مورد کنترل و بررسی قرار می‌گیرد و از طرفی قیمت تولید تا عرضه و مصرف نیز رصد می‌شود.

به گفته عباس تابش معاون وزیر و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان، در حال حاضر در حدود ۹۷ درصد از کالاهای موجود در بازار توسط شرکت‌هایی ارائه می‌شود که اطلاعات محصولی خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند. این سامانه به دلیل ایجاد شفافیت در قیمت‌ها به مردم می‌تواند در مدیریت خرید خود کمک کند.

بیشتر بخوانید: افزایش ۱۰ تا ۱۵درصدی قیمت لوازم خانگی کره ای/ ساید بای ساید ۱۰ میلیون گران شد!

اطلاعات محصولی بیش از ۳۲ کشور در سایت ۱۲۴ قرار دارد

بر اساس اعلام معاون وزیر صنعت معدن و تجارت و رئیس سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان در حدود ۴۰ شرکت در کشور برای ثبت اطلاعات محصولی خود در سامانه ۱۲۴ انتخاب شده‌اند که از این تعداد ۳۲ شرکت تاکنون اطلاعات محصولی خود را در این سامانه ثبت کرده‌اند.

در حال حاضر اطلاعات مربوط به ۱۵۰۰ قلم کالا در ۱۲۴٫ir قیمت لوازم خانگی به ثبت رسیده است. برای مثال در حال حاضر در سامانه ۱۲۴ قیمت الکل هم به دلیل تقاضای بالای آن ثبت شده است.

الزام کلیه تولیدکنندگان و واردکنندگان لوازم‌خانگی برای ثبت کالا در سامانه

با توجه به اینکه لوازم‌ خانگی یکی از اقلام مهم و ضروری در سبد خانوارها است، بنابراین سازمان حمایت و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها نظارت و بازرسی بر روی لوازم‌ خانگی عرضه شده توسط تولیدکنندگان و واردکنندگان را در اولویت کاری خود قرار داده است.

در واقع رصد و کنترل مداوم امور مربوط به این اقلام به خصوص قیمت آن در دستور کار حوزه‌های نظارتی قرار دارد. این مسئله به عقیده بسیاری از کارشناسان و فعالین اقتصادی منجر به ایجاد ثبات در بازار در زمینه قیمت و تأمین لوازم‌خانگی به خصوص اقلامی که در زندگی روزمره وجود آن‌ها ضروری است، خواهد شد.

در سال ۱۳۹۹ به دلیل تغییرات ایجاد شده به خصوص وجود برخی از محدودیت‌ها برای تأمین و تخصیص ارز به قطعات وارداتی، بسیاری از صنایع به خصوص صنایع تولید لوازم‌خانگی با نوسانات زیاد قیمت مواد اولیه مواجه شدند.

به خصوص تأمین مواد اولیه در صنایع دست بالای تولیدکنندگان لوازم‌خانگی مثل صنایع پتروشیمی و فولادی محصولات خود را با قیمت‌های بالاتری ارائه می‌کنند و همین مسائل منجر به ایجاد التهاب در بازار صنایع وابسته به پتروشیمی و فولاد می‌شود.

به همین دلیل کلیه شرکت‌های عرضه‌کننده لوازم‌خانگی می‌بایست با رعایت ضوابط مربوط به قیمت گذاری کالا که توسط هیئت تعیین و تثبیت قیمت‌ها تعیین شده است، کلیه اطلاعات مربوط به محصولات خود از جمله قیمت آن را در سامانه ۱۲۴ ثبت کنند.

نکته مهم در خصوص سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی این است که هرگونه تغییر قیمت توسط شرکت‌های تولیدکننده در صورتی از نظر قانونی قابل توجیه است که لیست قیمت‌های جدید در این سامانه ثبت شده باشد.

در غیر این صورت تغییر قیمت‌ها تخلف به حساب می‌آید و در صورت احراز این تخلفات، برخورد تعزیری انجام خواهد شد. هر مسیری به غیر از سامانه ۱۲۴ برای ثبت قیمت مجاز کالا، عرضه خارج از شبکه محسوب می‌شود و مورد اقدام قانونی و تعزیری قرار خواهد گرفت.

حداکثر مهلت و زمان برای ثبت قیمت کالاها در سامانه ۱۲۴ روز سه‌شنبه ۲۷ خرداد ماه سال ۱۳۹۹ اعلام شده بود و از این تاریخ به بعد سامانه ۱۲۴ به عنوان مرجع رسمی برای اطلاع از قیمت کالاها محسوب می‌شود.

قیمت در سامانه 124

روش قیمت گذاری در سامانه ۱۲۴

در سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی برای هر کالا دو نوع قیمت گذاری وجود دارد. از بین کالاهایی که در این سامانه ثبت شده‌اند چندین قلم کالا آن دسته از کالاهایی هستند که بر اساس ارز ۴۲۰۰ تومانی وارد بازار کشور شده‌اند.

قیمت بقیه کالا بر اساس خود اظهاری ثبت شده است. برای برآورد قیمت این دسته از کالا فرمولی در اختیار تولیدکننده قرار گرفته است که قیمت کالا بر اساس آن محاسبه می‌شود و توسط تولیدکننده در سامانه بارگذاری می‌شود.

به گفته تابش قیمت گذاری کالا به طور معمول در سازمان حمایت انجام می‌شود و راه‌اندازی سامانه ۱۲۴ به منظور خدمت‌رسانی به مصرف‌کننده و اطلاع‌رسانی در خصوص قیمت واقعی و عرف یک کالا به مصرف‌کننده انجام پذیرفته است.

نکته مهم در خصوص قیمت‌گذاری کالا در سامانه ۱۲۴ این است که تفاوت نسبتاً زیادی با قیمت‌گذاری‌های دستوری دولت برای هر کالا دارد. در واقع قیمت کالا به صورت مستقیم از طرف سازمان حمایت تعیین نمی‌شود بلکه شرکت‌های تولیدی هزینه‌های تولید برای هر محصولی که قرار است در این سامانه ثبت شود را به سازمان حمایت گزارش می‌کنند.

سپس سازمان حمایت بعد از بررسی این گزارش قیمت‌های درج شده در سامانه توسط این شرکت‌ها را تائید خواهد کرد. به همین دلیل برای هر محصول به جای یک قیمت، یک بازه قیمتی در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: قیمت گذاری لوازم خانگی دستوری نیست/هدف‌گذاری صادرات ۲۰۰ میلیون دلاری

آموزش استفاده ۱۲۴٫ir قیمت لوازم خانگی

در حال حاضر سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی یا همان سامانه اطلاع‌رسانی قیمت کالا و خدمات از طریق آدرس این سامانه قابل دسترسی است. همچنین کاربران می‌توانند از طریق اپلیکیشن‌های موجود و قابل نصب روی گوشی تلفن همراه یا تبلت مثل اپلیکیشن آپ به این سامانه دسترسی داشته باشند و از قیمت کالاهایی که در دسته لوازم‌خانگی قرار می‌گیرند مطلع شوند.

برای اطلاع از قیمت انواع لوازم‌خانگی ثبت شده در سامانه ابتدا وارد آدرس این سامانه شده و بعد از رود به سایت در نوار منوی بالای صفحه که به رنگ سورمه‌ای است روی گزینه گروه کالایی کلیک کنید.

گروه کالایی سامانه 124

بعد از کلیک بر روی این گزینه، فهرست مربوط به کالاهای ثبت شده در این سامانه برای شما نمایش داده می‌شود. در حال حاضر اطلاعات چند دسته لوازم‌خانگی از جمله صوتی و تصویری، لوازم‌خانگی و وسایل پخت و پر در این سامانه ثبت شده است. روی دسته مورد نظر خود کلیک کنید.

دسته کالایی موجود در سامانه 124

در سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی اگر روی هر گزینه کلیک کنید قیمت آن به صورت یک بازه عددی نمایش داده می‌شود. مثلاً اگر روی یخچال کلیک کنید قیمت آن در یک صفحه جدید نمایش داده می‌شود.

قیمت یخچال در سامانه 124

ثبت شکایات در سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی

یکی از کارکردهای مهم سامانه ۱۲۴ گزارش و ثبت تخلفات است. در این سامانه مشکلات مردم، میزان موجودی کالا و همچنین قیمت‌ها گزارش می‌شوند. به همین دلیل یک راه اصلی برای هدایت مردم به سمت خرید کالا با قیمت واقعی به حساب می‌آید.

همان‌طور که گفته شد یکی از دلایل ایجاد سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی کاهش تخلفات است. بر اساس آمارهای منتشر شده درباره پروانه کسب، در حدود ۳ درصد از واحدهای صنفی در دسته واحدهای متخلف قرار دارند و با راه‌اندازی این سامانه می‌توان میزان این تخلف را به صفر رساند.

در صورتی که واحدهای صنفی تا قبل از تاریخ ۲۷ خرداد در این سامانه قیمت محصولات و کالاهای خود را وارد نکرده باشند، به عنوان متخلف اقتصادی شناخته می‌شوند.

بر اساس اعلام منابع رسمی این سامانه به صورت ۲۴ ساعته جوابگوی شکایات مردم خواهد بود. از آنجایی که سامانه در یک زمان نمی‌تواند جوابگوی حجم بزرگی از شکایات مردم باشد، در کنار این سامانه اینترنتی یک سامانه پیامکی برای ثبت شکایت‌های مردم ایجاد شده است. مدت زمان بررسی هر شکایت از ۲۴ تا ۴۸ ساعت است.

برای ثبت شکایت در سامانه ۱۲۴ قیمت لوازم خانگی ابتدا وارد آدرس ۱۲۴٫ir قیمت لوازم خانگی شده و سپس روی گزینه ثبت شکایت در گوشه بالا سمت راست صفحه قرار دارد کلیک کنید.

در صفحه باز شده مشخصات خواسته شده مثل نام واحد صنفی، استان و شهرستان و سایر موارد را وارد کنید. لازم به ذکر است وارد کردن اطلاعات در قسمت‌های ستاره دار الزامی است.

برای مثال اگر قصد خرید یخچال ساخت کشور ایران را دارید و قیمت‌‌هایی را که در بازار مشاهده کرده‌اید بالاتر از قیمت‌هایی است که در این سامانه ثبت شده است ابتدا وارد سامانه ۱۲۴ شده و بعد از ورود به گروه کالایی لوازم‌خانگی، لوازم برقی، یخچال شده و از صفحه باز شده روی گزینه ثبت شکایت کلیک کنید. یا از طریق دکمه زردرنگ در گوشه سمت راست وارد بخش شکایت بشوید.

تصویر شکایت یخچال در سامانه 124

بعد از ورود به صفحه شکایت، اطلاعات درخواستی را بر اساس آنچه توضیح داده شد وارد کنید. و در نهات مطابق تصویر زیر روی گزینه تائید و ثبت شکایت کلیک کنید.

ثبت شکایت در سامانه 124

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

سمیه شماعی زاده هستم. کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و زبانشناسی رایانشی، عاشق دنیای فناوری و اطلاعات! از حدود 5 سال پیش کار تولید محتوا رو شروع کردم و در حال حاضر عضو گروه تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

  تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | افزایش قیمت لوازم خانگی؛ از ۲۵ درصد مسئولان تا ۲۰۰ درصد بازار
  سپتامبر 5, 2020

  […] طرف دیگر قیمت‌ها در سامانه ۱۲۴ به عنوان سامانه استعلام قیمت‌ها هم به روز نیست و با […]

  تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | پازوکی: امکان ارائه فاکتور خرید کارخانه به مشتری وجود ندارد
  سپتامبر 15, 2020

  […] با مهر فروشگاه را به خریدار می‌دهیم که قیمت‌ها را با سامانه ۱۲۴ مقایسه کند. در فروشگاه‌های جوازدار ما همه کالاها قیمت […]

لینک کپی شد!