تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار »»»»» تلویزیون هوشمند برند اسنوا سایز 50 مدل SSD-50SA580U 81791000 0.2% *** تلویزیون هوشمند جی پلاس مدلGTV-50LU722S سایز 50 اینچ 97500000 0.04% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 60000000 0.08% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 88990000 0.05% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 94000000 0.07% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 149350000 0.07% *** یخچال فریزر دوقلو مدلNR14D4S/NF14D4S برند دیپوینت 216360000 0.05% *** یخچال فریزر دوقلو مدلLRDST170WD-FRZNF170 برند پارس 127000000 0.03% *** یخچال فریزر ساید بای ساید مدلGSS-K723 برند جی پلاس 174315600 0.13% *** یخچال فریزر ساید بای ساید مدلS8-2261GW برند اسنوا 259800000 0.06% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 21500000 0.09% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 17800000 0.06% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 28800000 0.12% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 106490000 0.08% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 79700000 0.06% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 141329000 0.05% *** ماشین لباسشوییط مدلREN5207-S برند آبسال 8 کیلوگرم 56200000 0.06% ***

لوازم خانگی تقبلی در بازار جولان می‌دهند

بازار لوازم خانگی غرق در کالاهای بدون گارانتی‌

گزارش های کفِ بازار
بازار لوازم خانگی همچنان ملتهب است، گرانی در این بازار بیداد می‌کند. لوازم خانگی ایرانی در تکاپوی جایگزین شدن برندهای کره‌ای هستند. مردم سردرگم انتخاب از بین برندهای ایرانی و برندهای خارجی بدون گارانتی و نگران از خدمات پس از فروش ضعیف و گارانتی‌های بی‌اعتبار. چرا با وجود خروج برندهای کره‌ای که نبض بازار را در دست داشتند و به رغم ممنوعیت واردات کالای خارجی در این حوزه هنوز کالاهای ایرانی فرصت عرض اندام در این بازار را پیدا نکرده‌اند؟

تصلا– تحریم‌ها، ممنوعیت واردات لوازم خانگی، افزایش نرخ ارز و بحران کرونا دست به دست هم داده است تا کالاهای قاچاق در بازار لوازم خانگی جولان دهد. در حال حاضر گارانتی برای اجناس خارجی دور از انتظار است. با این وجود بسیاری از مردم همچنان مشتاق خرید لوازم خانگی خارجی حتی به قیمت نداشتن خدمات پس از فروش و بی‌اعتماد به برندهای داخلی هستند؛ ذهنیتی که در طول سال‌ها به دلیل نبود تولید باکیفیت و عدم فرهنگ‌سازی همچنان با خریداران همراه است.

با گشتی در بازار لوازم خانگی متوجه می‌شویم که با وجود خروج شرکت‌‎های کره‌ای مانند ال جی از ایران هنوز نمایندگی‌های این برندها در بازار مشغول فعالیت هستند و مردم نیز هنوز تمایل به خرید لوازم خانگی خارجی دارند.

اما آیا با خروج این برندها از بازار ایران هنوز خدمات پس از فروش آنها در کشور ارائه می‌شود؟ چرا با وجود ممنوعیت فعالیت این برندها، لوازم خانگی با قیمت‌های نجومی به فروش می‌رسد؟

مسئولیت رسیدگی به واردات بدون مجوز لوازم خانگی خارجی و نظارت بر افزایش بی‌سابقه قیمت‌ها به دنبال نوسان قیمت ارز چه کسی است؟

شرکت‌ها هیچ تعهدی برای ارائه گارانتی لوازم خانگی ندارند

 

یکی از فروشندگان لوازم خانگی در بازار امین حضور در این زمینه می‌گوید: در سال‌های گذشته واردات گسترده لوازم خانگی صورت گرفته و شرکت‌ها هیچ تعهدی نسبت به ارائه گارانتی ندارند. مشتری به فروشگاه من مراجعه می‌کند و با آوردن نام برندهای خارجی به خصوص ال‌جی و سامسونگ خواهان خرید آنهاست.

قدرت خرید در بازار برای خیلی از افراد هنوز کم نشده تنها اقبال به برندهای ایرانی کم است. با وجود اینکه برندهای ایرانی در فروشگاه به فروش می‌رسد و مشتری از این موضوع آگاهی دارد، باز هم سراغ برندهای خارجی را می‌گیرد. به گفته این فروشنده تفکر مردم در رابطه با برندهای ایرانی هنوز کوچک‌ترین تغییری نکرده و آشفته بازار قیمتی لوازم خانگی آنها را به اجبار به سمت برندهای داخلی‌ها کشانده است.

این فعال صنفی در ادامه می‌گوید: هنگامی که مشتری وارد فروشگاه می‌شود نخست با آوردن نام‌های خارجی به خصوص دو برند کره‌ای استعلام قیمت می‌کند. البته اگر بخواهند می‌توانم قیمت بگیرم و در بازار و انبارها موجودی وجود دارد. این یعنی کالای کره‌ای که می‌گویند، قحطی آن در بازار آمده هنوز هم وجود دارد. اصل ماجرا از این قرار است که مشتری اگر جنس خارجی بخواهد محال است پیدا نکند؛ اما با قیمت بالاتر و حتی بدون خدمات پس از فروش.

اقبال مردم به برندهای خارجی

این فعال بازار معتقد است که استقبال از برندهای خارجی هنوز زیاد است و مردم هنوز برای لوازم خانگی خارجی پول خوب می‌پردازند. بنابراین با وجود مشکلات، واردات غیررسمی و غیرقانونی آن برای سودجویان در شرایط فعلی که قیمت یک یخچال ساید بای ساید سامسونگ در بازار تا ۷۰ میلیون تومان می‌رسد، خیلی سخت نیست.

از طرفی دیگر برخی از فروشگاه‌ها نیز که استقبال مردم را با وجود قیمت‌های نجومی می‌بینند دست به کار شده‌اند و با جابجایی برچسب‌ها، کالای ایرانی را به نام کالای خارجی دست مصرف‌کننده می‌دهند. در این بازار هیچ قانونی وجود ندارد و هیچ نظارتی دیده نمی‌شود و همین موجب شده تقلب در این بازار زیاد باشد.

با تعویض برچسب‌ها از کارت‌های گارانتی و خدمات پس از فروش نیز خبری نیست و اگر هم باشد تکه کاغذهایی است که سودجویان به صورت فله‌ای چاپ کرده و به خریداران تحویل می‌دهند.

لوازم خانگی تقلبی بیشترین آمار را در بازار به خود اختصاص داده است و مراحل تعویض برچسب حتی در کنار خیابان امین حضور هم انجام می‌شود. به گفته فروشندگان این برچسب‌ها به صورت فله‌ای خریداری می‌شوند و قیمتی هم ندارند.

استخدام برچسب‌زن حرفه‌ای ماهی ۵۰۰ هزار تومان

یک فروشنده لوازم خانگی با اشاره به فراوانی لوازم خانگی بانه ای و لب مرزی در بازار امین حضور می‌گوید: بسیاری از فروشگاه‌ها که عمده آنها زیرپله‌ای و غیرقانونی هستند، به استخدام برچسب‌زن روی آورده‌اند که به قول معروف می‌تواند کار را تمیز درآورد.

این شغل برای استخدام شونده حقوق ماهیانه ۵۰۰ هزار تومانی دارد و اگر موفق به جذب مشتری نیز شود، به ازای هر مشتری که ورود آن به فروشگاه منجر به خرید لوازم خانگی شود، پورسانت جداگانه تعلق می‌گیرد.

گارانتی‌های فله‌ای بدون ضمانت در بازار لوازم خانگی

پایان فروش لوازم خانگی قاچاق و تقلبی

چند وقتی است در شهرهای مرزی مثل بانه، سودجویان با تغییر دادن برند ایرانی به نام خارجی دست به فروش لوازم خانگی بدون گارانتی زده‌اند که این موضوع باعث ضرر به تولیدکننده می‌شود. بیشترین شکایات نیز در حوزه لوازم خانگی مربوط به خدمات پس از فروش است.

گارانتی‌های فله‌ای هیچ هزینه‌ای برای سودجویان ندارد و درآمدهای نجومی را به جیب آنها سرازیر می کند. بسیاری از گارانتی‌های ارائه شده هیچ ضمانتی ندارند و خریداران نمی‌توانند از آن بهره بگیرند.

به گفته فعالان این بازار برندهای مختلفی در بازار لوازم خانگی ایران آمدند، از ایتالیا و آلمان گرفته تا چین و ترکیه، اما در خیلی از برندها اکنون خدمات پس از فروش وجود ندارد.

ثبت هزاران شکایت در بخش خدمات پس از فروش

سخنگوی سازمان تعزیرات در رابطه با نحوه نظارت بر بازار لوازم خانگی و جولان برندهای خارجی قاچاق بدون گارانتی می‌گوید: با افزایش نابسامانی‌ها در بازار لوازم خانگی و ثبت هزاران شکایت در بخش خدمات پس از فروش، نظارت بر بازارها را افزایش داده‌ایم و بازرسان روزانه تخلفات در این زمینه را گزارش می‌دهند.

یاسر رایگانی ادامه داد: تغییر و نوسانات شدید قیمت لوازم خانگی در مدت اخیر موجب شده نارضایتی در میان خریداران افزایش پیدا کند بنابراین افزایش گشت‌های مشترک برای نظارت بر این بازار لوازم  را در دستور کار قرار داده‌ایم.

رونق فروش کارتن برندهای خارجی در بازار لوازم خانگی

رئیس اتحادیه صنف فروشندگان لوازم خانگی مشهد ابعاد دیگری از بازار خدمات پس از فروش لوازم خانگی را بازگو و می‌گوید: لوازم خانگی باید دارای گارانتی اصلی باشند در غیر این صورت مردم باید از خرید آن خوددرای کنند. تمام فروشگاه ها ملزم به ارائه کارت‌های گارانتی و دفترچه‌های خدمات پس از فروش هستند.

رضا رزقیان‌مقدم ادامه داد: هر کالایی که در این بازار دارای ضمانت‌نامه نیست نباید به آن اطمینان کرد و خریداری شود. در حال حاضر سودجویی‌هایی در بازار شکل گرفته که نمونه آن خرید و فروش کارتن‌های برندهای خارجی لوازم خانگی است. البته اکثر این خرید و فروش‌ها در سایت‌های غیرمجاز و فروشگاه‌های زیرزمینی انجام می‌شود.

رزقیان‌مقدم افزود: لوازم خانگی بانه‌ و لب‌مرزی نیز هیچ گونه مجوز و تاییدی ندارند و با خرید آن مردم ناچارند هزینه‌های احتمالی خرابی یا معیوب بودن دستگاه را تقبل کنند که آن هم به دلیل اینکه قطعات این برندهای خارجی کمتر در بازار وجود دارد، مشکلات بسیاری پیش روی خریداران قرار می‌دهد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

شایلی قرایی
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

    تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | شایعه واردات لوازم خانگی دست دوم حقیقت دارد؟
    آگوست 4, 2020

    […] و کسبه بازار لوازم خانگی می‌گویند محصولات خارجی دست دوم از کشورهای عربی با […]

لینک کپی شد!