تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی آبان ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 57700000 57% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 34200000 55% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76990000 54% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 98500000 64% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

راهنمای نگهداری از ماشین ظرفشویی

اگر شستشوی ماشین ظرفشویی طولانی شد، چه کنیم؟

راهنمای تعمیر
یکی از مشکلات رایج در استفاده از ماشین ظرفشویی طولانی شدن مدت زمان شستشوی ماشین ظرفشویی است. شما می‌توانید با بررسی دلایل مختلف که در بروز این مشکل نقش دارند، علت را مشخص کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.  در این مطلب دلایل اصلی طولانی شدن چرخه شستشوی ماشین ظرفشویی را شرح خواهیم داد.

تصلا- امروزه لوازم خانگی با استفاده از قطعاتی باکیفیت و بر اساس استانداردهای مشخصی ساخته و تولید می‌شوند. با این‌حال ممکن است نحوه عملکرد این وسایل به هر دلیلی با مشکل مواجه شود. قفل نشدن درب ماشین ظرفشویی، سر و صدای زیاد ماشین به هنگام کار، ایجاد لکه یا خراش بر روی ظروف، کار نکردن ماشین بعد از روشن شدن، بو گرفتن ظروف، تمیز نشدن ظروف و… از مواردی هستند که شما ممکن است با آن‌ها روبرو شوید. در این مطلب درباره علت طولانی شدن مدت زمان شستشوی ماشین ظرفشویی صحبت می کنیم.

علت طولانی شدن شستشوی ماشین ظرفشویی چیست؟

ماشین ظرف شویی با توجه به تنظیمات و نحوه استاندارد عملکرد، ظروف را شستشو می‌دهد. حال اگر مشکلی در سیستم کار دستگاه به وجود بیاید و مدت زمان شستشوی ظروف را بالا ببرد، به این معنی است که ماشین به درستی کار نمی‌کند و باید برای رفع عیوب احتمالی آن اقدام کرد. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که ممکن است در این مشکل نقش داشته باشند.

اتصال ورودی آب سرد به ماشین ظرفشویی

ماشین برای شستن بهتر ظروف به آب با دمای بالا نیاز دارد. اگر دستگاه شما به آب سرد متصل باشد، مدت زمان چرخه شستشو نیز افزایش پیدا می‌کند زیرا ماشین برای رساندن آب سرد به دمای مناسب، زمان بیشتری لازم دارد.

برای رفع این مشکل باید دستگاه شما به ورودی آب گرم متصل باشد، به این ترتیب عملیات شستشو طولانی نخواهد شد. وجود آب گرم مدت زمان چرخه شستشو را کاهش می‌دهد.

المنت گرمایشی

المنت ماشین ظرفشویی

اگر در نحوه کارکرد المنت گرمایشی ماشین ظرفشویی مشکلی وجود داشته باشد و به اصطلاح خراب شده باشد؛ مدت زمان شستشو طولانی می‌شود.

این موضوع باعث می‌شود آب وارد شده به دستگاه به اندازه کافی و در مدت زمان کوتاه گرم نشود و تا زمانی که المنت گرم نشود دستگاه نیز کار خود را شروع نخواهد کرد.

یکی از مواردی که می‌توانید مشکل طولانی شدن چرخه شستشو را حل کنید، تعویض المنت ماشین ظرفشویی است.

مسدود شدن فیلتر، پمپ گردش آب یا شلنگ تخلیه ماشین ظرفشویی

مسدود شدن شلنگ تخلیه

هر گونه انسداد در مسیر شلنگ تخلیه، پمپ یا فیلترهای ماشین مدت زمان چرخه شستشوی دستگاه را افزایش می‌دهد.

با بررسی، تعمیر و حتی تعویض شلنگ ماشین ظرفشویی می‌توانید این مشکل را برطرف کنید. در واقع انسداد به افزایش زمان تخلیه آب یا پر شدن آن منجر می‌شود و به همین ترتیب برنامه‌های شستشو مدت زمان زیادی را صرف شستن ظروف می‌کنند.

کاهش فشار آب

ماشین ظرفشویی برای شستشوی بهتر ظروف به فشار آب مشخصی نیاز دارد. اگر فشار آب کمتر از میزان نرمال باشد، مدت زمان شستشو نیز به مراتب بیشتر خواهد شد.

رسوب داخل ماشین ظرفشویی

رسوب ماشین ظرفشویی

در قسمت‌های مختلف ماشین ظرفشویی مانند آبفشان‌ها، المنت، فیلتر، سنسور و… ممکن است با گذشت زمان رسوب ایجاد شود.

این رسوبات نحوه عملکرد دستگاه را با مشکل روبرو می‌کند، همچنین باعث کاهش جریان آب نیز می‌شود. به این ترتیب مدت زمان لازم برای شستشو افزایش پیدا خواهد کرد.

یکی از روش‌های ساده برای از بین بردن رسوب در ماشین ظرف شویی استفاده از ماشین بدون ظرف است. دستگاه را با مواد شوینده و مقداری سرکه که باید آن را در کف مخزن بریزید، روشن کنید تا رسوبات در این فرایند از بین بروند.

خرابی ترموستات

خرابی ترموستات

دمای آب که به مقدار استاندارد خود می‌رسد، ترموستات فرمان شروع را به ماشین می‌دهد.

خرابی یا ازکارافتادن ترموستات دمای آب را به میزان استاندارد برای شستشو نمی‌رساند. در واقع ترموستات وظیفه کنترل دمای آب برای ماشین ظرفشویی را بر عهده دارد که وجود مشکل در آن، مدت زمان چرخه شستشو را افزایش می‌دهد.

تعمیر یا تعویض قطعه ترموستات مشکل شما را رفع خواهد کرد.

وجود مشکل در حسگر یا سنسور ماشین ظرفشویی

معمولاً باقی‌مانده مواد غذایی باعث ایجاد آلودگی و رسوب در قسمت‌های مختلف ماشین ظرفشویی می‌شوند.

پاک کردن سنسور از رسوب و هر گونه مواد اضافی کیفیت کارکرد آن را تضمین می‌کند. حسگر شستشو این امکان را فراهم می‌کند تا عملیات شستشو به صورت اتوماتیک انجام شود و هر گونه اختلال در این قسمت چرخه شستشو را با مشکل مواجه می‌کند.

برای پیشگیری از این مشکل هر چند وقت یک‌بار داخل ماشین ظرف شویی را تمیز کرده و از انواع ذرات و مواد غذایی باقی‌مانده پاک کنید. در صورت عدم رفع مشکل کار را به متخصص بسپارید.

بررسی عایق دما و گرما در ماشین ظرفشویی

عایق ماشین ظرفشویی

اگر عایق ماشین ظرفشویی خراب شده یا مشکلی در کارکرد آن به وجود آمده باشد به طولانی‌تر شدن چرخه شستشو کمک می‌کند. با تعویض عایق در صورت خرابی این مشکل رفع خواهد شد.

تنظیمات و برنامه شستشوی ماشین ظرفشویی

گاهی اوقات اختلال در تنظیمات دستگاه و برنامه‌های مختلف شستشو ممکن است چرخه شستشو طولانی شود. در صورت بروز این مشکل قبل از هر اقدامی می‌توانید تنظیمات را چک کرده و از صحت کارکرد آن‌ها مطمئن شوید.

بررسی دریچه هوا

بعضی از مدل‌های ماشین ظرف شویی به دریچه هوا مجهز هستند. وظیفه این دریچه جلوگیری از ورود آب کثیف به داخل ماشین است. در صورت مسدود شدن یا وجود هر گونه مشکل در دریچه هوا امکان طولانی‌تر شدن عملیات شستشو وجود دارد.

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که طول عمر لوازم برقی و حفظ کیفیت عملکرد آن‌ها، مستلزم استفاده مناسب و رسیدگی به این وسایل است. هر زمان که مدت زمان شستشوی ماشین ظرفشویی شما طولانی شد، در اسرع وقت موارد ذکر شده در این مطلب را بررسی کرده و از آسیب احتمالی جلوگیری کنید.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

WhatsApp Image 2020-11-13 at 11.16.28
مرضیه محمدی
۱۳۹۹/۰۸/۳۰
مرضیه محمدی هستم. از سال 96 مشغول نوشتن و تولید محتوا هستم. در حال حاضر افتخار همکاری با مجموعه تصلا در بخش تحریریه را دارم. مطالبی که من تهیه می کنم در خصوص محتواهای کاربردی مربوط به راهنمای خرید، نگهداری و... انواع لوازم خانگی از برندهای مختلف است.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!