تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی لوازم خانگی آذر ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 64500000 75% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 35300000 60% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76500000 53% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 119000000 98% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64500000 28% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

دیانی: نباید برای آزادسازی پول صادرات نفت از کره ‌لوازم خانگی وارد کنیم

اعتراض یک تولیدکننده به زمزمه تهاتر لوازم خانگی با کره

نظر و دیدگاه ها
یک تولیدکننده لوازم خانگی در واکنش به زمزمه واردات لوازم خانگی از کره جنوبی در تهاتر با طلب 8 میلیارد دلاری ایران در ازای صادرات نفت می‌گوید: نباید برای آزادسازی ارز صادرات نفت از کره‌ای لوازم خانگی وارد کنیم. محمدرضا دیانی معتقد است به جای واردات لوازم خانگی از کره جنوبی باید مواد اولیه تولید وارد شود.

تصلا– برنامه پایش به مناسب هفته کارآفرینی به سراغ کارآفرینان کشور رفت. «محمد رضا دیانی» تولیدکننده لوازم خانگی، «محمد رضا احسانفر» فعال صنعت سیمان و «رضا رضایی» فعال صنعت لوازم یدکی خودرو مهمان برنامه سه‌شنبه شب پایش بودند. در این برنامه

محمدرضا دیانی تولیدکننده لوازم خانگی و مالک گروه صنعتی انتخاب، در رابطه با نعمت تحریم‌ها در خالی شدن بازار لوازم خانگی اظهار داشت: بازار داخلی محصولات لوازم خانگی ما در اصل در اختیار برندهای خارجی بود که یک دفعه اقتصاد ایران را رها کردند و رفتند. الحمدلله این لطف خدا بود، گاهی می‌گویند عدو شود سبب خیر اگر خدا خواهد، به هیچ عنوان این‌ها را نمی‌توانستیم از بازار داخلی بیرون کنیم، با هر ترفندی و به شکل‌های مختلف قانون را دور می‌زدند و حضور پر رنگ خودشان را در ایران حفظ می‌کردند. خدا به وسیله تحریم‌ها لطف کرد، خودشان ول کردند و رفتند وگرنه کسی از پس این‌ها برنمی‌آمد که این‌ها را بیرون کند، در حال حاضر یک فضای خیلی خوبی برای صنعت لوازم خانگی ایجاد شد و یک باور ملی برای خرید کالای ایرانی ایجاد شده است.

مردم با توجه به نایابی و قیمت برندهای خارجی، به کالاهای ایرانی روی آوردند

وی در رابطه با کیفیت محصولات و امکان خرید لوازم خانگی توسط اقشار ضعیف جامعه، افزود: مردم با توجه به نایابی و قیمت بالای برندهای خارجی، به کالاهای ایرانی روی آوردند و مشاهده کردند که کالای ایرانی هم خوب است و کیفیتش قابل قبول است. در وضعیت کرونا امسال، علی رغم وضعیت بد اقتصادی، میزان تولید لوازم خانگی نسبت به سال قبل که خارجی‌ها بودند حدود ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است. درضمن ما یک طرحی را در دست اجرا داریم که اقشار آسیب‌پذیر نیز بتوانند محصولات خوب و با کیفیت و ارزان را بگیرند و ان‌شاءالله از لحاظ قیمتی هم بتوانیم رقابت کنیم.

سوءاستفاده برندهای خارجی از وضعیت نرخ ارز کشور

دَیانی در رابطه با سوءاستفاده برندهای خارجی از وضعیت نرخ ارز کشور گفت: «برند بوش با استفاده از رانت اطلاعاتی آمده کلی ثبت سفارش کرده است و در گمرک این کالاها را نگه داشته و حالا می‌خواهد کالاها را ترخیص کند و به بازار بیاورد. در این شرایطی که ما واقعاً برای دریافت ارز قطعات و مواد اولیه‌ای که یک قیراط آن در کشور نیست و مجبور به واردات هستیم، برای تخصیص ارز آن مشکل داریم، وزارت صمت می‌گوید این را باید بروی حتماً از تولیدکنندگان داخلی تأمین کنید چه طور یک دفعه اجازه بدهیم ۴۰۰ کانتینر لوازم خانگی برند خارجی وارد کشور بشود.

این‌ها واقعاً ضعف‌هایی است که تولیدکننده را بی انگیزه می‌کند. ما کارآفرینان و تولیدکنندگان در صنعت لوازم خانگی با این حرکت‌ها تماماً ناامید می‌شویم. خیلی از تولیدکنندگان لوازم خانگی در این فضایی که به وجود آمده برای‌شان یک پارادایمی ایجاد شده است که این همه سرمایه‌گذاری و کوشش کردیم، کالا را تأمین کردیم، دولت دوباره درها را باز کرده است و این سرمایه‌گذاری ما نابود شده است.

به جای رقابت برای مذاکره، به فکر تولیدکننده داخلی باشید

دیانی در رابطه با روی کار آمدن بایدن در آمریکا و مذاکره با آمریکا افزود: مردم ایران این چند سال را فراموش نکنند که به خاطر تحریم‌ها و فشارهای خارجی نرخ ارز این گونه افسارگسیخته شد که این زجری که مردم کشیدند دستاوردش از بین نرود. به نظر من آمدن آقای بایدن یک اتفاق خوب است. ما راضی نبودیم ترامپ سرکار باشد. الان تصورات اقتصادی خیلی بهتر است، اما این را هم باید هوشیار باشیم که از فرصت‌ها درست استفاده کنیم. می‌خواهید بروید مذاکره کنید و با دنیا رابطه‌مان را برقرار کنیم برای چه؟

برای اینکه برویم صادرات کالایمان را راحت کنیم، مشکلات فروش صنایع نفت و پتروشیمی را حل کنیم، تأمین مالی زیرساخت‌ها کشور را حل کنیم. ولی نباید برای آزادسازی ارز صادرات نفت از کره‌ای لوازم خانگی وارد کنیم. ببینید کره‌ای الان به من مواد اولیه نمی‌دهد، مواد اولیه نمی‌فروشد، اگر می‌خواهد دوباره به بازار ایران بیاید باید مواد اولیه‌ی لوازم خانگی را بیاورد نه اینکه در ایران لوازم خانگی کره‌ای را بفروشد برای چی اجازه می‌دهیم این واردات اتفاق بیفتد؟ باید بدانیم برای چه مذاکره می‌کنیم. به جای رقابت برای مذاکره، به فکر تولیدکننده داخلی باشید.

اصلاح نظام پولی و بانکی برای تقویت تولید

دیانی در پایان با اشاره به لزوم اصلاحات اساسی در نظام سیاست‌گذاری کشور برای تقویت تولید، اظهار داشت: مهم‌ترین خواسته ما از مجلس و دولت در سطح سیاست‌گذاری اصلاح نظام پولی و بانکی است که مهم‌ترین چالش کشور است. تولید نقدینگی کاذب که باعث جهش قیمتی نرخ ارز در هر چند سال می‌شود تا سرکوب نرخ ارز در سال‌هایی که فروش نفت داریم، باید تولید را تقویت کرد. باید سیاست‌ها را طوری تغییر دهیم که مردم به سمت تولید و کارآفرینی و ایجاد خلق ثروت واقعی بروند تا بتوانند پولدار بشوند، ثروتمند بشوند. نه اینکه نقشه بکشیم و هر روز جیب مردم را خالی کنیم. باید رقبای تولید را از لحاظ اقتصادی از سودده بودن بیاندازیم و صرفه اقتصادی را از رقبای تولید بگیریم. متأسّفانه مالیات بر دارایی، مالیات بر عایدی سرمایه و مالیات‌های تنظیمی بارها و بارها مطرح شده است ولی محقق نشده است.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مریم بابایی
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!