تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی لوازم خانگی آذر ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 64500000 75% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 35300000 60% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76500000 53% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 119000000 98% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64500000 28% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

انحصار و رانت در معرفی مراکز تعمیر و نگهداری لوازم خانگی به شهروندان بیشتر شده است

مافیای تعمیر لوازم خانگی

گزارش های کفِ بازار
افزایش قیمت لوازم خانگی باعث افزایش 90درصدی مراجعه مردم برای تعمیر لوازم خانگی شده است. اما همزمان با این افزایش 90 درصدی سوء استفاده و کم‌فروشی نیز در این بازار بیشتر شده است. در حال حاضر پیدا کردن نمایندگی و یا مراکز تعمیری که بدون هزینه اضافه تعمیر لوازم خانگی را انجام دهند تبدیل به دغدغه بسیاری از افراد شده است.

تصلا-این روزها بسیاری از شهروندان در طول روز بارها پیش می آید که برای پیدا کردن شماره و یا آدرسی در بحث تعمیرات لوازم خانگی تلاش می کنند و متاسفانه در مسیر مشخصی قرار نمی گیرند و آدرس ها و شماره هایی را دریافت می کنند که گویا بر اساس یک رانت و انحصاری طلبی خاصی قرار شده است که فقط آنها معرفی شوند.
با توجه به قیمت بالا و گزاف لوازم خانگی به دلیل نوساناتی ارزی این روزها تعمیر و نگهداری از لوازم خانگی امری بسیار مهم است چرا که تعمیر نسبت به خرید این وسایل صرفه اقتصادی بهتری دارد. به همین دلیل بسیاری از شهروندان در نقاط مختلف کشور همواره به دنبال یافتن شماره و آدرس نمایندگی های خدمات پس از فروش و یا تعمیرگاه های مجاز برخی از برندهای لوازم خانگی هستند.

بر اساس اعلام برخی منابع و البته با توجه به شواهد و قرائن گویا در این باره برخی از افراد که سابقه هیچ گونه نمایندگی معتبری را ندارند با استفاده از رانت خود را به عنوان نماینده انحصاری تعمیرات و خدمات در خصوص برخی از برندهای لوازم خانگی معرفی کرده اند و در این مسیر شهروندان تنها اطلاعات این افراد را دریافت می کنند و شاید ده ها و صدها نمایندگی و تعمیرگاه مجاز هیچگاه آدرس شان به عموم شهروندان داده نمی شود.

در این خصوص جا دارد نهادهای نظارتی و بازرسی تمرکز ویژه ای داشته باشند و این شرایط نامناسب اقتصادی جلوی برخی سوء استفاده ها و رانتها را بگیرند و نگذارند که برخی به قیمت خفه کردن و پنهان کردن دیگران درآمدهای هنگفت میلیاردی برای خود ایجاد کنند.

پیش از این سخنگوی انجمن صنفی تولید‌کنندگان لوازم خانگی از مافیای پرقدرت واردات لوازم خانگی با پیش‌بینی کاهش تحریم‌ها خبر داده بود و در این باره گفته بود: در دو سال گذشته که تحریم‌ها علیه ایران شدت گرفت بازار به کلی به هم ریخت و قیمت لوازم خانگی از برند داخلی و خارجی به‌شدت صعودی شدند البته در این مدت هم قاچاقچی‌ها همچنان فعال بودند و ۵۰ درصد بازار را در دست داشتند و به اعتقاد ما این حجم قاچاق از لوازم خانگی در بازار هم سازمان یافته است.

حال باید اعلام کرد که به طور قطع در بحث خدمات پس از فروش و تعمیر و نگهداری لوازم خانگی نیز یک مافیای پرقدرت وجود دارد که باید جلوی فعالیت آنها توسط دستگاه های نظارتی گرفته شود.

رتبه‌بندی واحدهای تولیدی براساس خدمات پس از فروش

عباس هاشمی، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در این زمینه می‌گوید: تولیدکنندگان داخلی لوازم خانگی موظف هستند در قبال دوره گارانتی متعهدشده خود و یا بعد از گارانتی، دوره وارانتی که تامین قطعات خواهد بود، به مشتری پاسخگو باشند زیرا جزو سیستم خدمات پس از فروش این شرکت هاست. دوره گارانتی به صورت مدون در قالب یک دفترچه در اختیار خریدار قرار می گیرد. اگر کالای خریداری شده به هر دلیل دچار اشکال شود، در دفترچه گارانتی مشخص شده که دلایل اشکال آن چیست و آیا این دلایل جزو گارانتی هست یا خیر.

وی ادامه می‌دهد: بنابراین این موارد چیزی نیست که تولیدکننده‌ای بخواهد کم فروشی کند یا از تعهدی که دارد، تخطی کند. دوره گارانتی مورد به مورد و شرکت به شرکت و حتی کالا به کالا یا قطعه به قطعه متفاوت است. بنابراین این دفترچه مشخص کننده موارد دقیق گارانتی است که خریداران باید به آن توجه کنند. مضاف بر اینکه ببینند آن اتفاقی که برای کالای خریداری شده افتاده در اثر چه عواملی بوده است. درنهایت واحدهای تولیدی لوازم خانگی براساس دفترچه و تعهدی که برای گارانتی و وارانتی دارند صددرصد پاسخگو هستند و البته باید پاسخگو باشند و چنانچه موردی پیش بیاید، سازمان حمایت ناظر است و می تواند از حقوق مصرف کننده حمایت کند. همچنین موارد تخطی شده اگر به انجمن منتقل و منعکس شود، ما نیز می‌توانیم از طریق واحد مربوطه پیگیری کنیم؛ اما سازمان حمایت از حقوق تولیدکننده و مصرف کننده مسئولیت مستقیم آن را دارد. البته ناگفته نماند که واحدهای تولیدی از تعهداتی که خود متقبل شده اند، تخطی نخواهند کرد.

هاشمی افزود: مردم در زمان خرید باید توجه داشته باشند که فروشگاهی که به آن مراجعه کرده‌اند، نمایندگی اصلی واحد تولیدی باشد. برخی از فروشگاه ها به نام نمایندگی اصلی مردم را می فریبند و لوازم خانگی را با قیمت بالا به خریدار می فروشند. البته اگر نمایندگی قانونی یک برند نیز تخطی کند به طور یقین باید با او برخورد شود. حقوق مصرف کننده به هیچ وجه قابل معامله نیست. حق مصرف‌کننده باید حفظ شود و در نهایت اگر زمانی اتفاقی بیفتد که واحدهای تولیدی یا نمایندگان قانونی آنها زیر بار نمی روند باید به سازمان حمایت منتقل و منعکس شود و از آن طریق مورد پیگیری قرار بگیرد. ولی واحد تولیدی طبق دفترچه تعهداتی که دارد قطع به یقین پاسخگوست و البته باید هم پاسخگو باشد. ما در این موارد با هیچ تولیدکننده ای تعارف نداریم لذا حقوق مصرف‌کننده در اولویت نخست است. در مواردی که نمایندگی‌های متفرقه و حتی اصلی کوتاهی می‌کنند واحد تولیدی اصلی ورود پیدا می‌کند.

دبیرکل انجمن ضنایع لوازم خانگی ایران ادامه داد: ما در انجمن سیستمی را پیش می‌بریم که تمام خدمات پس از فروش واحدهای تولیدی لوازم خانگی را رنکینگ کنیم. یعنی انجمن ورود کرده و خدمات پس از فروش واحدها را رتبه‌بندی و به آنها اعلام کند، و ایرادات و نواقص آنها را بگوید. انجمن چنین برنامه‌ای را دارد که به این قضیه ورود پیدا کند و با کمک سازمان حمایت این رنکینگ را انجام بدهد. قطعا این کار به زودی انجام خواهد شد.

منبع

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مریم بابایی
۱۳۹۹/۰۹/۱۱
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!