تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی آبان ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 57700000 57% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 34200000 55% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76990000 54% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 98500000 64% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64300000 27% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

علی صادق، مخترع «قفل هوشمند گاوصندوق» از مزیت‌های نسل جدید گاوصندوق‌های هوشمند می‌گوید

گاوصندوق‌ دیجیتالی با قفل هوشمند

استارت آپ ها
گاوصندوق‌های هوشمند چه ویژگی‌هایی دارند؟ در گاوصندوق های هوشمند دیگر خبری از اهرم‌های مکانیکی و قفل‌های دنده‌ای نیست. بارزترین ویژگی گاو صندوق هوشمند، حذف قفل و کلید و دیجیتالی شدن سیستم‌های رمزنگاری است.  امنیت در این نوع گاوصندوق‌ها با سیستم رمزنگاری پیشرفته در بالاترین سطح قرار دارد. مثلا با اسکن اثر انگشت یا حتی اسکنر […]

گاوصندوق‌های هوشمند چه ویژگی‌هایی دارند؟ در گاوصندوق های هوشمند دیگر خبری از اهرم‌های مکانیکی و قفل‌های دنده‌ای نیست. بارزترین ویژگی گاو صندوق هوشمند، حذف قفل و کلید و دیجیتالی شدن سیستم‌های رمزنگاری است.  امنیت در این نوع گاوصندوق‌ها با سیستم رمزنگاری پیشرفته در بالاترین سطح قرار دارد. مثلا با اسکن اثر انگشت یا حتی اسکنر عنبیه چشم امکان باز کردن درب گاوصندوق را دارید. در پیشرفته‌ترین حالت رمزنگاری بر اساس کدهای ژنتیکی است.

در این گاوصندوق‌های تصاویر افرادی که از محصول استفاده می‌کنند، در حافظه داخلی و هوشمند دستگاه ضبط می‌شود. قفل خودکار درب، تشخیص خطرهای احتمالی، کنترل محصول از راه دور و سیستم‌های امنیتی مختلف نمونه‌ای از ویژگی‌های گاو صندوق‌های هوشمند است.

اما بهترین مدل‌های گاوصندوق‌های هوشمند چه مدل‌هایی هستند؟ آیا اساسا در بازار ایران گاو صندوق‌ هوشمند موجود است؟ برند داخلی در این زمینه داریم؟ گاوصندوق های هوشمندی محدودی در بازار ایران در حال حاضر وجود دارد و حتی برخی امکانات مثل امکانات ماهواره‌ای به دلیل تحریم‌ها قابل استفاده نیست.

تصلا آیا نسل جدید گاوصندوق‌های هوشمند می توانند جلوی دستبرد سارقان را بگیرند؟کافی است خبر سرقت از یک طلافروشی به گوش شما برسد. اولین چیزی که به ذهن متبادر می شود، این است که آیا سارق توانسته گاوصندوق مغازه را باز کند یا نه. در اکثر موارد دزدان ماهر توانسته اند آن را باز کنند و وسایل ارزشمند آن را به سرقت ببرند. اگر زمان کافی در اختیار سارقان باشد تا گاو صندوق‌ها را رمزگشایی کنند تا ۹۹ درصد گاوصندوق‌ها باز خواهند شد.

این تجربه را علی صادق پیش از این داشته است. بنابراین همین تجربه ناخوشایند باعث شده است تا او مخترع گاوصندوق هوشمند شود. او توانسته قفل هوشمندی روی گاوصندوق‌اش نصب کند که این دستگاه غیر قابل سرقت شود. این قفل در حال حاضر هیچ رقیب داخلی و خارجی ندارد.

در همین راستا بر آن شدیم تا گفتگویی با وی درباره نسل جدید گاوصندوق‌های هوشمند داشته باشیم. این گفتگو را در ادامه می‌خوانید.

قفل هوشمند گاوصندوق چیست و چه مزایایی نسبت به گاوصندوق های مشابه در بازار دارد؟

محصول تولیدی ما «قفل هوشمند گاوصندوق» نام دارد. این محصول برای نخستین بار است که در دنیا تولید شده است. بنابراین هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد.

این قفل روی کلیه گاوصندوق‌های موجود در بازار قابل نصب است. قفل هوشمند در دو نوع پنل ارائه می شود؛ پنل‌های رمزدار و پنل‌های ساده است.

این قفل با کلیدهای الکترونیکی کار می‌کند و غیر قابل هک و غیر قابل کپی است. به همین دلیل سطح امنیتی بسیار بالایی دارد و با هر بار نزدیک کردن کلید به پنل، کد جدید جایگزین کد قبلی می‌شود.

قفل کد را شناسایی می‌کند و اگر مورد تایید بود، اجازه باز شدن در گاوصندوق را می‌دهد. در غیر این صورت خروجی آلارم را فعال می‌کند. درنتیجه در چند میکرو ثانیه کد جدید جایگزین کد قبلی خواهد شد. هر دستگاه دارای دو کلید است که تا ۴ کلید قابلیت افزایش دارد. از طریق یک دستگاه به نام کدینگ دیوایس (Device Coding) کلیدها حذف و اضافه و دستگاه تنظیم می‌شود.

گاوصندوق هوشمند، قفل هوشمند گاوصندوق

پیش از اینکه شما به فکر ساخت گاوصندوق هوشمند بیفتید، گاوصندوق‌ها در انواع و اقسام مختلف در بازار موجود بودند. چه شد که ایده ساخت این قفل به ذهن شما رسید؟

زمانی در شرکت خودمان گاوصندوقی داشتیم که یک سارق به راحتی توانست در آن را باز کند. بنابراین خیلی راحت و سریع محتویات آن را به سرقت برد. در واقع از آن زمان این ایده به فکر من رسید که کاری کنم که به هیچ عنوان در گاوصندوق باز نشود.

همان زمان در حال طراحی اختراع ایموبلایزر (Immobilizer) خودرو بودم. آن طرح را بسط و تغییراتی در آن دادم و آن را همگام با بحث گاوصندوق کردم. نهایتا یک محصول اولیه به نام قفل گاوصندوق را تولید کردم. آنگاه بعد از کار روی آن، نمونه صنعتی آن تولید شد.

این قفل در چه دستگاه یا وسایلی قابلیت نصب دارد؟ آیا می توان از این قفل برای ضد سرقت کردن درب های منازل نیز استفاده کرد؟

قفل هوشمند گاوصندوق تولیدی ما روی انواع گاوصندوق های موجود در بازار بدون هیچ محدودیتی در وزن و حجم (قابل نصب است)، این قفل بر روی گاوصندوق هتل‌ها، صندوق امانات بانکی، کشوها و فایل‌های امنیتی و هر چیز امنیتی تحت عنوان گاوصندوق یا وسیله‌ای که شبیه گاوصندوق، قابلیت نصب دارد.

البته برای درب منازل و آپارتمان‌ها نیز محصول دیگری تولید کرده‌ایم که ثبت اختراع شده و از طریق آن می توانیم این نوع وسایل را تحت پوشش قرار دهیم.

این نوع قفل‌ها روی درب ورودی منازل، درهای فلزی، درهای آپارتمانی، شیشه‌های سکوریت و کلیه درهایی که مربوط به اماکن و هتل‌هاست، قابلیت نصب دارد؛ ولی این محصول، محصولی متفاوت از قفل هوشمند گاوصندوق است و جداگانه ثبت اختراع شده است. تنها تولیدکننده این قفل نیز در ایران ما هستیم. البته این قفل مشابه خارجی دارد؛ ولی مکانیزم عملکرد کلید آن با مشابه خارجی متفاوت است.

آیا قفل هوشمند گاوصندوق نمونه داخلی یا خارجی دارد(؟) و مزیت رقابتی آن در مقایسه با قفل های موجود در بازار چیست؟

قفل هوشمند گاوصندوق هیچ نمونه داخلی و خارجی ندارد و برای نخستین بار است که در دنیا تولید می‌شود. نخستین و اصلی‌ترین مزیت رقابتی آن امنیت بسیار بالای این محصول است زیرا کلیه محصولاتی که در حال حاضر در بازار موجود هستند از لحاظ مکانیکی و الکترونیکی ضعف‌های بسیاری دارند.

سیستم‌های قدیمی که مکانیکی هستند به راحتی باز می‌شوند و امنیت ندارند و تجهیزات الکترونیکی که رمزهای دیجیتال هستند، باگ‌های نرم‌افزاری دارند؛ برای مثال رمزهای اصلی آنها از داخل سیستم پاک نمی شوند یعنی وقتی رمز را تغییر می‌دهیم رمز جدید اضافه می شود و عملا هیچ امنیتی ندارد.

محصول تولیدی ما علاوه بر امنیت بسیار بالا، غیر قابل هک و غیر قابل کپی است. همچنین از نظر عملکردی فوق العاده راحت است.

قفل هوشمند گاوصندوق، آپشن‌هایی نیز دارد که می‌تواند برای امنیت بالاتر روی بدنه صندوق اجرا شود. همچنین این دستگاه سیستم اعلام وضعیت دارد که با باز شدن درب صندوق، دستکاری شدن درب صندوق، قطع برق، ضعیف بودن باتری و… را از طریق پیامک به صاحب صندوق ارسال می‌کند.

این دستگاه سیستم اعلام سرقت داخلی و تجهیزات کلی دارد که تماما مکمل اطلاع رسانی در مورد قفل است. علاوه بر این موارد سیستم هرزگرد هوشمند دستگیره‌ها، سیستم هوشمند پنهان در برابر طلایاب و امکان نصب و غیرقابل حرکت کردن گاوصندوق‌ها از دیگر آپشن های این محصولات هستند.

قفل هوشمند گاوصندوق

قفل هوشمند گاوصندوق ساخته شما فراتر از یک قفل هوشمند است. به نظر می رسد مشتمل بر تجهیزات و ملزوماتی است. درست است؟

بله، از آنجا که مخاطبان ما متفاوت هستند، از نظر قیمتی و تجهیزات این دستگاه انواع متفاوتی دارد. ما به دلیل اینکه بتوانیم سطح وسیعی از مخاطبان را پوشش بدهیم، یک محصول تحت عنوان قفل هوشمند به قیمت پایین تر ارائه می‌کنیم که از نظر امنیت صددرصد امن است. در کنار آن، تجهیزات جانبی بسته به نیاز خریدار به این دستگاه اضافه می‌شود.

به طور مثال یک نفر ممکن است نیاز داشته باشد که صندوق او به صورت هرزگرد باشد یا سیستم اعلام سرقت را داشته باشد و یک نفر ممکن است به این موارد نیاز نداشته باشد.

ما برای اینکه بتوانیم سطح وسیعی از افراد را پوشش دهیم و این محصول را به دست‌شان برسانیم، آپشن‌هایی را در این قفل قرار دادیم؛ ولی بیس و پایه این محصول که به همه ارائه می شود، دارای امنیت صددرصدی است.

میزان استقبال از این محصول شما تا چه میزان بوده است؟ آیا تابه حال طرف قرارداد صنف یا صنوفی بوده‌اید؟

در حال حاضر ما طرف قرارداد صنف طلا و جواهر، صنف صنایع دستی، اتاق اصناف و.. هستیم. البته کلیه افرادی که از گاوصندوق استفاده می کنند مخاطب ما هستند.

بانک‌ها، موسسات مالی، شرکت‌ها، موسسات غیردولتی و دولتی، هتل‌ها از جمله مخاطبان ما هستند. علاوه بر آن نمایندگی‌های بیمه، مشاوران املاک، نمایشگاه‌های خودرو نیز می توانند از این قفل استفاده کنند. حتی کلیه افراد جهت استفاده برای منازل خود می‌توانند از این قفل استفاده کنند.

قفل هوشمند گاوصندوق

چند سال از تولید این محصول می‌گذرد و آیا توانسته‌اید آن را به مرحله تجاری‌سازی برسانید؟

اولین محصول خود را در سال ۸۹ تولید کردیم. در سال‌های ابتدایی، تولید آن به صورت سفارشی بود. بنابراین به طور عمده به بازار عرضه نشد.

به تدریج تولید ما بیشتر شد و توانستیم آن را به بازار عرضه کنیم.

آیا چشم‌انداز صادراتی دارید؟ موفق شده‌اید به بازارهای صادراتی؛ چه در منطقه و چه در جهان، راه یابید؟

بله، در حال حاضر نمونه محصول خود را به کشورهای حوزه خلیج فارس، امارات و آلمان فرستاده‌ایم.

برای نفوذ به بازارهای جدید برنامه‌ریزی کرده اید؟ برنامه شما برای سال‌های آینده چیست؟

با ارسال کاتالوگ و فیلم‌های محصولات به کشورهای مختلف سعی کردیم بازاریابی اولیه را انجام بدهیم. با وجود ابن لازم است بازاریابی قوی‌تری داشته باشیم و بتوانیم به بازارهای صادراتی راه پیدا کنیم.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 3 / 5. تعداد آرا: 3

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

مینا حسینی
۱۳۹۹/۰۴/۲۴
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!