تصویر صنعت لوازم الکترونیک

آخرین تغییرات قیمتی لوازم خانگی آذر ماه در مقایسه ابتدای سال 1399: تلویزیون FHD سایز 43 برند اسنوا 64500000 75% *** تلویزیون FHD سایز 32 برند مادیران 35300000 60% *** تلویزیون FHD سایز 49 برند مادیران 76500000 53% *** تلویزیون FHD سایز55 برند مادیران 119000000 98% *** تلویزیون 50 UHD برند مادیران 87000000 46% *** تلویزیون HD سایز 32 برند اسنوا 32000000 38% *** تلویزیون SMART سایز 43 برند اسنوا 64500000 28% *** یخچال برند دیپوینت مدل D4-W 226000000 73% *** یخچال فریزر برند دیپونت مدل T7-W 158620000 62% *** یخچال فریزر 11 گلد فلت برند امرسان 44900000 79% *** جاروبرقی برند اسنوا 22990000 83% *** ماشین لباسشویی دوقلویی برند امرسان 20586000 65% *** ماشین لباسشویی اتوماتیک 8 کیلویی برند امرسان 128300000 85% ***

بیستمین نمایشگاه لوازم خانگی دی‌ماه برگزار می‌شود؟

انصراف از حضور در نمایشگاه؛ راه عودت پول شرکت‌ها

رویدادها و نمایشگاه ها
کرونا در حالی بیستمین نمایشگاه صنعت لوازم خانگی را لغو کرد که شرکت‌‎ها برای حضور در این نمایشگاه برنامه‌ریزی و هزینه آن را پرداخت کرده بودند. در حال حاضر اگرچه انجمن صنایع لوازم خانگی ایران به دنبال رایزنی برای برگزاری نمایشگاه احتمالا در دی‌ماه است، اما وضعیت پیش‌بینی نشده محدودیت‌های کرونایی برگزاری این نمایشگاه در سه ماه پایانی سال را در هاله‌ای از ابهام قرار داده است. براساس گفته دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران شرکت‌هایی که انصراف خود را از حضور در نمایشگاه اعلام کنند می‌توانند وجه پرداختی ثبت نام را دریافت کنند.

تصلا: در حالی که بیش از ۲۰۰ شرکت فعال در حوزه لوازم خانگی، خود را برای حضور در بیستمین نمایشگاه بین‌المللی لوازم خانگی تهران آماده می‌کردند، تصمیم ستاد ملی مبارزه با کرونا مبنی بر تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت، مسئولان این شرکت‌ها را با شوک مواجه ساخت. این نمایشگاه که قرار بود طی روزهای یازدهم تا چهاردهم آذر ۱۳۹۹ به میزبانی شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی برگزار شود، با روزهای پایانی تعطیلات تهران همزمان شد تا انجمن صنایع لوازم خانگی ناچاراً برنامه‌های خود را تغییر دهد.

در این زمینه شاید مهم‌ترین چالش پیش روی انجمن عودت پول پرداختی شرکت‌ها برای حضور در نمایشگاه است. در شرایطی شرکت‌کنندگان در بیستمین نمایشگاه لوازم خانگی تعرفه حضور در نمایشگاه را پرداخت کردند که از ۲۱ مهر تا پایان آبان سه نمایشگاه «صنعت برق»، «تأسیسات آب و فاضلاب» و «نفت و گاز» به دلیل شیوع ویروس کووید-۱۹ لغو شدند و در این بین فقط نمایشگاه تأسیسات ساختمانی بود که بین روزهای ۳۰ مهر تا سوم آبان مجوز برگزاری گرفت.

در همان زمان بود که متأسفانه شمار مبتلایان و قربانیان کرونا روند فزونی به خود گرفت و زمزمه‌های تعطیلی نمایشگاه لوازم خانگی هم به گوش رسید.

حال این پرسش مطرح می‌شود چرا در حالی که برگزاری نمایشگاه‌‌های تهران از چندی پیش به حالت تعلیق درآمده بود، انجمن صنایع لوازم خانگی، تعطیلی نمایشگاه در پیک شیوع کرونا را جزو پیش‌فرض‌های خود قرار نداد و هزینه حضور در نمایشگاه را همان ابتدا از شرکت‌ها اخذ کرد؟ حال شرکت‌هایی که با مشکلات متعددی مواجه هستند اکنون باید نگران استرداد پولی باشند که برای نمایشگاه برگزارنشده پرداخت کرده‌اند.

بلاتکلیفی صدها میلیون تومان تعرفه

بهمن حسین‌زاده، مدیرعامل وقت شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی، ۲۵ تیر سال جاری اعلام کرد تمام نمایشگاه‌های سال جاری با رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برگزار می‌شود؛ اما چندی نگذشت که سایه کرونا بر سر صنعت نمایشگاهی کشور سنگینی کرد و بسیاری از نمایشگاه‌هایی که در تقویم نمایشگاهی کشور گنجانده شده بودند به تعویق افتادند.

با این حال پس از ورود استانداری به این ماجرا، بین روزهای ۲۶ مرداد تا ۱۶ مهر، هفت نمایشگاه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی مجوز برگزاری گرفتند. اما شروع موج سوم کرونا، سه نمایشگاه را طی ماه‌های مهر و آبان به تعویق انداخت و چهار نمایشگاهی هم که قرار بود در نیمه اول آذر برگزار شوند، به دنبال تعطیلی دو هفته‌ای پایتخت لغو شدند.

نگاهی به تعرفه‌های نمایشگاه بین‌المللی تهران نشان می‌دهد هر مترمربع از غرفه‌ها در فضای سربسته بین ۱۷۵ هزار تا ۲۱۰ هزار تومان هزینه دارد.

تعرفه حضور در هر مترمربع از فضای باز نمایشگاه نیز ۷۰ هزار تومان تعیین شده است که به تمامی این هزینه‌ها ۹ درصد تعرفه ارزش‌افزوده هم اضافه می‌شود. حال اگر تمامی شرکت‌‌های حاضر در نمایشگاه به‌طور میانگین ۲۰ متر فضا در اختیار داشته باشند و متوسط پرداختی هر یک از شرکت‌ها در کمترین حالت ممکن ۱۵۰ هزار تومان در نظر گرفته شود، مجموع مبالغ به بیش از ۶۰۰ میلیون تومان می‌رسد. این در حالی است که هنوز بازه زمانی جدیدی برای نمایشگاه لوازم خانگی تعیین نشده است.

دریافت مبالغ نمایشگاه لوازم خانگی تهران هیچ سودی برای انجمن ندارد

دبیر انجمن صنایع لوازم خانگی در توضیح روند دریافت هزینه شرکت در نمایشگاه لوازم خانگی، به «تصلا» می‌گوید: دریافت این هزینه موضوعی نیست که فعالان صنعت لوازم خانگی نسبت به آن معترض باشند. زیرا اصلاً قرار نبود این نمایشگاه لغو شود. بر اساس تقویم شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی تا هفته گذشته هم تغییری در تاریخ برگزاری نمایشگاه لوازم خانگی به وجود نیامد. کما اینکه پیش از این نمایشگاه‌هایی نظیر شیرینی و شکلات، تأسیسات خانگی و … در موعد مقرر گشایش یافت. حتی در ماهنامه انجمن هم تبلیغات نمایشگاه لوازم خانگی گنجانده شد.

عباس هاشمی می‌افزاید: متأسفانه تاریخ برگزاری نمایشگاه لوازم خانگی با روزهای پایانی تعطیلی دو هفتگی تهران همزمان شد و شرکت نمایشگاه‌ها هم چاره‌ای جز لغو آن نداشت. به گفته او، انجمن صنایع لوازم خانگی در جلساتی که با مدیران نمایشگاه برگزار کرد بر سر چگونگی برگزاری نمایشگاه و رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی به توافق رسید. اما انجمن برای حفظ سلامتی اعضای خود و رعایت دستورات ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم بر به تعویق انداختن نمایشگاه گرفت.

حال با توجه به شرایط موجود اکنون ما به دنبال تعیین تاریخی مناسب برای برگزاری نمایشگاه هستیم. پیشنهاد ما این است که در دی‌ماه نمایشگاه لوازم خانگی افتتاح شود و احتمالا این اتفاق رخ دهد. در این تصمیمات به هیچ وجه بحث‌های مالی در میان نیست و دریافت مبالغ حضور در نمایشگاه هم هیچ عایدی برای انجمن ندارد که آن را نزد خود نگه داریم.

وی با بیان اینکه اکنون بحث لغو نمایشگاه لوازم خانگی در میان نیست، توضیح می‌دهد: این نمایشگاه فقط به تعویق افتاده است و اگر اتفاق خاصی رخ ندهد، در سال جاری برگزار می‌شود. زیرا برای سال ۱۴۰۰ هم تقویم جدیدی در نظر گرفته شده و نمی‌توان نمایشگاه‌های معوقه را به سال آینده موکول کرد. با این حال باید دید سرانجام کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن چه می‌شود. به هر شکل نمایشگاه لوازم خانگی دیر یا زود برگزار می‌شود و باید بر سر تاریخ آن به توافق برسیم.

نمی خواهیم پول شرکت ها برای حضور در نمایشگاه لوازم خانگی تهران را سرمایه گذاری کنیم

هاشمی ادامه می‌دهد: نمایشگاه در اقتصاد امروز یک صنعت مهم است و ایجاد محدودیت و تعطیلی در آن محلی از اعراب ندارد. به‌ویژه آنکه امسال با شعار «جهش تولید» نامگذاری شده و شعار نمایشگاه، یعنی «درخشش تولید در کشاکش تحریم»، بر همین اساس انتخاب شده است. متأسفانه شرایط دیگر قابل پیش‌بینی نیست و فقط می‌توان امید داشت که در پایان این دو هفته تعطیلی، تب کرونا فروکش کند که خواسته ما کمترین تغییر در زمان و شکل برگزاری نمایشگاه لوازم خانگی است.

این عضو انجمن صنایع لوازم خانگی تشریح می‌کند: در نمایشگاه امسال بالغ بر ۲۰۰ شرکت ثبت‌نام کرده‌اند و مساحتی بیش از ۲۱ هزار مترمربع را در اختیار گرفته‌اند. به روال سال‌های گذشته تمامی این شرکت‌ها مبالغ مورد نیاز را پرداخت کرده‌اند. خود این شرکت‌ها هم پیش‌بینی نمی‌کردند نمایشگاه برگزار نشود. اگر هم این پیش‌بینی وجود داشت، ما نمی‌توانستیم صرفا به دلیل آن دریافت مبالغ را به بعد از برگزاری نمایشگاه موکول کنیم. زیرا همان‌طور که گفته شد بالغ بر ۲۱ هزار مترمربع در اختیار فعالان این صنعت قرار گرفته و طبیعتا شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی هم برای واگذاری چنین فضایی به هر صنعتی، قراردادهایی می‌بندد و وجه آن را هم دریافت می‌کند.

او همچنین اذعان می کند، حتی شرکت‌های خارجی هم برای حضور در این نمایشگاه علاقه نشان دادند و تحریم هم بر این موضوع اثر نداشت، با این حال شیوع کرونا رفت‌وآمدها را با مشکل مواجه ساخته و آنها ترجیح دادند در این شرایط به ایران سفر کنند.

هاشمی در توضیح بیشتر درباره چگونگی دریافت تعرفه حضور نمایشگاه می‌گوید: عمده دریافتی‌های انجمن از ثبت‌نام‌کنندگان به صورت پیش‌پرداخت بوده است. به‌ویژه غرفه‌هایی که شکل و جانمایی ویژه‌ای داشتند به صورت پیش‌پرداخت مبالغ را پرداختند. حال اگر اتفاق غیرمترقبه‌ای رخ دهد و نمایشگاه به هر دلیلی برگزار نشود، پول این شرکت‌ها بلافاصله عودت داده می‌شود.

انجمن پول شخص یا شرکتی را گروگان نگرفته و این پول‌ها صرفاً خرج برگزاری نمایشگاه شده است. فعالیت انجمن هم شفاف است و اصلاً به این موضوع فکر نمی‌کند که این مبالغ را در جایی سرمایه‌گذاری کند.

وی این را هم اضافه می‌کند که تاکنون اعتراضی به دست انجمن صنایع لوازم خانگی در این زمینه نرسیده است. هاشمی در پایان یادآور می‌شود: اگر شرکتی به این موضوع اعتراض دارد، می‌تواند از حضور در نمایشگاه انصراف دهد و پول خود را دریافت کند. همان‌طور که از ابتدای شروع فرآیند ثبت‌نام تا امروز بیش از ۲۰ شرکت از حضور در نمایشگاه کنار کشیده‌اند و بلافاصله چک خود را دریافت کرده‌اند. باید توجه داشت که این شرکت‌ها عضو انجمن هستند و ما همانند یک خانواده رفتار می‌کنیم. این روالی است که در سال‌های گذشته هم طی می‌کردیم و کسی هم امسال خبر نداشت که نمایشگاه به تعویق می‌افتد.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 0 / 5. تعداد آرا: 0

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

IMG_20190225_204748_094
امیر داداشی
۱۳۹۹/۰۹/۰۵
امیر داداشی؛ فارغ‌التحصیل رشته علوم ارتباطات در مقطع کارشناسی ارشد هستم. فعالیت رسانه‌ای و مطبوعاتی در حوزه اقتصاد و صنعت را از سال 92 شروع کردم. طی این مدت با روزنامه‌ها و پایگاه‌های خبری مختلف همکاری داشتم. در حال حاضر هم عضو تیم تحریریه تصلا هستم و اخبار حوزه صنعت لوازم خانگی و الکترونیک را به طور ویژه رصد و پیگیری می‌کنم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

لینک کپی شد!