تصویر صنعت لوازم الکترونیک

قیمت های روز لوازم خانگی و درصد نوسان قیمت ها در بازار از فروردین الی شهریور »»»»» تلویزیون هوشمند برند اسنوا مدلSSD-50SA580U سایز 50 106000000 0.2% *** تلویزیون اسمارت اولترا اچ دی جی پلاس مدل GTV-50LU722S سایز 50اینچ 94000000 0.04% *** تلویزیون ال ای دی تی سی ال43D3000i سایز 43 اینچ 61000000 0.05% *** تلویزیون ال ای دی هوشمند سام الکترونیک مدل50TU6500 سایز 50 اینچ 93800000 0.04% *** تلویزیون برند هایسنس مدلN2179PW سایز 49 اینچ 103000000 0.09% *** قیمت انواع یخچال فریزر »»» یخچال فریزر دوقلو مدلFN15DRH15D برند امرسان 161800000 0.08% *** یخچال فریزر دوقلو مدلNR14D4S/NF14D4S برند دیپوینت 197900000 0.03% *** یخچال فریزر دوقلو مدلLRDST170WD-FRZNF170 برند پارس 142000000 0.08% *** یخچال فریزر ساید بای ساید مدلbss k723 برند جی پلاس 174315600 0.08% *** یخچال فریزر ساید بای ساید مدلS8-2261GW برند اسنوا 259000000 0% *** تغییرات قیمتی انواع جاروبرقی»»»» جاروبرقی مدلSVC-A2200GS برند اسنوا 22600000 0.05% *** جاروبرقی مدلVC-2000W مدل پارس خزر 24320000 0.02% *** جارو برقی مدلBSGL3MULT3 برند بوش 31500000 0.04% *** تغییرات قیمتی انواع ماشین لباسشویی»»»»» ماشین لباسشویی درب از جلو مدلTFU-94407 برند پاکشوما 7کیلوگرم 108900000 0.02% *** ماشین لباسشویی مدلTG72-BW برند ایکس ویژن 7 کیلوگرم 79670000 0% *** ماشین لباسشویی مدلSWM-84606 برند اسنو 8 کیلوگرم 137080000 0.03% *** ماشین لباسشویی مدلREN5207-S برند آبسال 8 کیلوگرم 55700000 0.02% ***

در هنگام استفاده از ماشین ظرف‌شویی باید چه مواردی را رعایت کنیم؟

چند نکته کلیدی در نگهداری از ماشین ظرفشویی

راهنمای نگهداری
روش نگهداری از ماشین ظرفشویی بسیار ساده است اما چه مواردی ممکن است به این وسیله گران‌قیمت و محبوب آشپزخانه آسیب بزند. ماشین ظرفشویی از هر برندی که باشد نیاز به مراقبت‌هایی دارد که باعث طول عمر آن می‌شود. تصلا – ماشین‌های ظرف‌شویی یکی از تجهیزات کاربردی در بسیاری از خانه‌های امروزی است. نحوه استفاده […]

روش نگهداری از ماشین ظرفشویی بسیار ساده است اما چه مواردی ممکن است به این وسیله گران‌قیمت و محبوب آشپزخانه آسیب بزند. ماشین ظرفشویی از هر برندی که باشد نیاز به مراقبت‌هایی دارد که باعث طول عمر آن می‌شود.

تصلا – ماشین‌های ظرف‌شویی یکی از تجهیزات کاربردی در بسیاری از خانه‌های امروزی است. نحوه استفاده صحیح و نگهداری از ماشین ظرفشویی این دستگاه کاربردی نه تنها به عملکرد بهتر آن‌ها کمک می‌کند بلکه طول عمر مفید این دستگاه‌ها را افزایش می‌دهد.

نظافت دستگاه، تمیز کردن سبد، واشر، فیلتر، جرم گیری ماشین ظرفشویی،تخلیه نمک ماشین ظرفشویی،سرویس و… باید به طور مرتب انجام شود. تکه‌های غذا و روغن، جرم ناشی از مایع و  نحوه گذاشتن قرص در ماشین ظرفشویی و… می‌تواند به دستگاه آسیب بزند.

نحوه تمیز کردن و نگهداری از ماشین ظرفشویی

با وجود اینکه کار اصلی ماشین‌های ظرفشویی تمیز کردن و شستن ظروف است اما گاهی خود این دستگاه‌های کاربردی نیز نیاز به شستشو و تمیز کردن دارند.

در واقع روش نگهداری از ماشین ظرفشویی تمیز کردن باقی‌مانده غذا، چربی و حتی رسوب مایع و یا پودر شوینده است چرا که این مواد باعث کندشدن عملکرد ماشین ظرف‌شویی می‌شود و حتی در برخی از مواقع باعث ایجاد بوی بد در وان ماشین ظرف‌شویی می‌شود.

نحوه شستشو ماشین ظرفشویی اصول خاصی دارد که باید به آن‌ها توجه کنید. اگر می‌خواهید ماشین ظرف‌شویی شما عملکرد درستی در تمیز کردن ظروف داشته باشد بهتر است در هنگام تمیز کردن آن به نکاتی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود توجه کنید.

کف وان ماشین ظرف‌شویی را تمیز کنید

برای تمیز کردن کف وان ماشین ظرف‌شویی باید ابتدا قفسه پایینی را از ماشین خارج کنید و سپس هرگونه باقی‌مانده غذا را از آن خارج کنید.

فیلتر ماشین ظرف‌شویی را تمیز کنید

اگر ماشین ظرف‌شویی شما مجهز به فیلتر است آن را حتماً تمیز کنید چون ممکن است در این فیلتر باقی‌مانده غذا و املاح آب و مایع شوینده رسوب کرده باشند و باعث شود تا آب به درستی از محل خروج آب خارج نشود.

قفسه‌ها را تمیز کنید

برای تمیز کردن قفسه‌ها یک قطره مایع تمیز کننده روی یک دستمال بریزید و با آن قفسه‌ها، دیواره‌ها و حتی قسمت‌هایی که به یکدیگر با پیچ یا هر چیز دیگری به هم متصل شده‌‌اند را تمیز کنید.

بازوهای آب‌پاشی را تمیز کنید

هر از چندگاهی با یک دستمال بازوهای آب‌پاشی را در ماشین ظرف‌شویی را تمیز کنید. از یک خلال‌دندان برای تمیز کردن سوراخ‌های اسپری آب که روی این بازوها قرار دارد استفاده کنید.

قفسه‌ها را تنظیم کنید

در هر بار تمیز کردن ماشین ظرف‌شویی حتماً قفسه‌ها را بررسی کنید. مطمئن شوید که قفسه‌ها به درستی روی ریل حرکت می‌کنند و درست سر جایشان قرار گرفته‌اند.

این مسئله باعث می‌شود تا آبی که از طریق بازوهای آب‌پاشی روی ظرف‌ها پاشیده می‌شود به همه ظروف برسد.

توجه داشته باشید که تمیز کردن ماشین ظرف‌شویی باید در بازه‌های زمانی مرتب بسته به میزان استفاده شما از ماشین ظرف‌شویی انجام شود. حداقل ماهی یک‌بار ماشین ظرف‌شویی خود را تمیز کنید.

رفع بوی بد ماشین ظرفشویی

شستن ظروف چرب با ماشین ظرف‌شویی باعث می‌شود تا در مرور زمان بوی بدی در وان ماشین ظرف‌شویی ایجاد شود.

در واقع همان‌طور که قبلاً هم گفته شد یکی از مواردی که باعث ایجاد بوی بد در وان ماشین ظرف‌شویی می‌شود وجود باقی‌مانده غذا، چربی و جرم‌های باقی‌مانده قبلی از شستشوهای قبلی در ماشین ظرف‌شویی است.

برای اینکه جلوگیری از بو گرفتن وان ماشین ظرف‌شویی و یا جلوگیری از بو گرفتن آن، در هنگانم تمیز کردن ماشین ظرف‌شویی مواردی که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهد شد را رعایت کنید.

بررسی کنید که آیا باقی‌مانده غذا در ماشین ظرف‌شویی نمانده باشد

یکی از عمده‌ترین مواردی که باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرف‌شویی می‌شود وجود باقی‌مانده غذاها به خصوص در کف وان ماشین ظرف‌شویی است.

حتی کاهی رسوب املاح آب آبکشی و مواد شوینده روی دیواره و کف وان ماشین ظرف‌شویی باعث ایجاد بوی بد در ماشین ظرف‌شویی می‌شود.

اگر متوجه بوی بدی در ماشین ظرف‌شویی شدید حتماً کف و دیواره‌های وان ماشین ظرف‌شویی را از وجود باقی‌مانده غذا تمیز کنید.

فیلتر ماشین ظرف‌شویی را تمیز کنید

یکی دیگر از راه‌هایی که با استفاده از آن می‌توانید بوی بد ماشین ظرف‌شویی را از بین ببرید، تمیز کردن فیلتر ماشین است.

البته همه ماشین‌های ظرف‌شویی فیلتر ندارند اما در آن دسته از ماشین‌های ظرف‌شویی که فیلتر دارند برای جلوگیری از ایجاد بوی بد و یا رفع بوی بد وان ماشین ظرف‌شویی حتماً هر بار بعد از استفاده از دستگاه فیلتر را تمیز کنید تا موانع احتمالی و رسوب‌هایی که در آن ایجاد شده است از بین برود.

در ماشین ظرف‌شویی را بعد از شستشوی ظروف باز بگذارید

گاهی اوقات لازم است بعد از اینکه ظروف خود را با ماشین ظرف‌شویی شستید، در آن را باز بگذارید تا هوا در آن جریان یابد و دیواره‌ها و وان ماشین در اثر مجاورت با هوا خشک شوند.

در بسیاری از موارد وجود رطوبت در وان ماشین باعث ایجاد بوی بد در آن می‌شود. پس خشک شدن آن با استفاده از جریان هوا تا حد قابل توجهی باعث جلوگیری و رفع بوی بد وان ماشین ظرف‌شویی می‌شود.

 مراقبت‌های عمومی و نگهداری از ماشین‌ ظرفشویی

اگر شما صاحب خودرو باشید می‌دانید که بعد از طی هر ۳ هزار مایل یا هزار کیلومتر با خودرو حتماً باید روغن آن را تعویض کنید. انجام مراقبت‌ها و بررسی‌های عمومی هر چند وقت یک‌بار برای نگهداری از ماشین ظرف‌شویی بسیار مهم است.

با این کار نه تنها عمر مفید دستگاه خود را افزایش می‌دهید بلکه عملکرد آن را نیز بهبود می‌بخشید. در مراقبت عمومی از ماشین ظرف‌شویی باید چند نکته اساسی را مورد توجه قرار دهید که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

تمیز کردن فیلتر ماشین‌های ظرف‌شویی

برای نگهداری از ماشین ظرفشویی ، اگر دارای فیلتر است حتماً بعد از هر بار استفاده از ماشین فیلتر آن را تمیز کنید.

در بسیاری از مواقع باقی‌مانده ‌غذا که روی ظرف‌ها باقی‌مانده در فیلتر نفوذ می‌کند، باعث ایجاد انسداد در آن می‌شود و همین انسداد جریان خروج آب در ماشین ظرف‌شویی را دچار مشکل می‌کند.

تمیز کردن درب و لولاهای ماشین‌های ظرف‌شویی

در ماشین‌های ظرف‌شویی در کنار در لولاها و پیچ‌هایی وجود دارد که هر چند وقت یک‌بار باید حتماً تمیز شوند. یکی از نکات مهم در نگهداری از ماشین ظرفشویی حتماً لولاها، لاستیک‌های اطراف در و خود در را با یک دستمال تمیز و کمی مایع تمیز کننده تمیز کنید.

این کار مانع از ایجاد رسوب آب در در‌ها و همچنین پاره شدن لاستیک دور درها و از طرفی زنگ زدن پیچ‌ها و لولاهای در می‌شود.

تمیزکردن بازوهای آبپاش ماشین‌های ظرف‌شویی

یکی از مواردی که در مراقبت عمومی از ماشین ظرف‌شویی باید به آن توجه کنید، تمیز کردن بازوهای آبکشی در ماشین ظرف‌شویی است.

حتماً با یک دستمال تمیز و مایع تمیز کننده بازوهای آبکشی را تمیز کنید و با استفاده از یک خلال‌دندان یا سوزن ته گرد، سوراخ‌های اسپری آب که روی بازوی آبکشی قرار دارد را تمیز کنید تا رسوب املاح آب در آن باعث ایجاد گرفتگی در آن نشود.

تمیز نشدن ظرف‌ها هنگام شستشو با ماشین ظرف‌شویی

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که ظرف‌های شسته شده با ماشین ظرف‌شویی چندان تمیز نشده‌اند و هنوز آلودگی و کثیفی روی ظرف‌ها با وجود اینکه بیش از یک ساعت در ماشین ظرف‌شویی بوده‌اند، باقی‌مانده است. این مشکل می‌تواند بنا به دلایل زیادی باشد که برای رفع آنها می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید.

جریان آب را بررسی کنید

در قفسه بالایی و پایینی ماشین ظرف‌شویی یک فنجان خالی قرار دهید و ماشین‌ ظرف‌شویی را روشن کنید.

اگر فنجان‌ها بعد از آبکشی پر آب شوند، در واقع روند جریان آب و آبکشی در ماشین ظرفشویی به درستی انجام می‌شود و از این نظر ظاهراً مشکلی وجود ندارد.

علت تخلیه نشدن آب ماشین ظرفشویی و ته مانده غذای روی ظروف

بعد از اینکه کار شستشوی ظرف‌ها توسط ماشین‌ ظرف‌شویی تمام شد، قسمت پایین ماشین را بررسی کنید تا آبی در این قسمت باقی نمانده باشد.

جمع شدن آب در وان ماشین ظرفشویی نشان‌دهنده عدم تخلیه آب و عملکرد نامناسب ماشین در این خصوص است. برای رفع این مشکل اگر دستگاه دارای فیلتر است آن را بردارید و هر چیزی که جلو خروج آب را گرفته از آن جدا کنید.

در بسیاری از موارد وجود کیفی و یا ته مانده غذا در این قیمت باعث انسداد و گرفتگی جریان آب می‌شود.

وجود اشکال در بازوهای آبکشی

در بعضی از مواقع دست کار نکردن بازوهای آب‌پاش باعث بروز مشکلاتی در شستشوی ظروف توسط ماشین ظرف‌شویی می‌شوند.

برای بررسی عملکرد درست بازوهای آب‌پاش ابتدا قبل از اینکه ماشین را روشن کنید به صورت دستی بازوهای آب‌پاش را بچرخانید تا مطمئن شوید اولا به ظروف گیر نمی‌کنند و دوم اینکه به درستی کار می‌کنند.

بسته شدن سوراخ‌های اسپری آب به دلیل رسوب املاح آب

در برخی از مواقع به دلیل رسوب املاح آب در سوراخ‌های اسپری آب روی بازوهای آب‌پاش، آب به درستی روی ظروف در ماشین ظرف‌شویی پاشیده نمی‌شود.

برای رفع این مشکل با یک خلال‌دندان یا یک سوزن ته گرد این سوراخ‌ها را باز کنید. با این کار املاح رسوب کرده در سوراخ آب‌پاش پاک می‌شوند.

علت عدم پخش مایع شوینده در ماشین ظرف‌شویی

برخی از مواقع قسمتی که مربوط به پخش کردن مواد شوینده در ماشین ظرف‌شویی یا همان محل ریختن مواد شوینده در ماشین است دچار مشکل می‌شود. برای رفع مشکل احتمالی در این قسمت حتماً آن را تمیز کنید و قبل از ریختن مواد شوینده از خشک بودن آن مطمئن شوید.

نحوه صحیح چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی

نکته در خصوص چیدن ظروف در ماشین ظرف‌شویی این است که به هیچ عنوان ظرف‌ها را در ماشین روی هم تلنبار نکنید. ظروف را مرتب و منظم در قفسه‌های مخصوص خود بچینید تا آب و مواد شوینده به درستی روی آن‌ها پخش شوند و چرخش بازوی آب‌پاش نیز دچار مشکل نشود.

نکته مهم که باید در اینجا به آن اشاره کنیم این است که به هیچ عنوان ظروفی مثل قاشق و چنگال و چاقوها را در مکانی به غیر مکان خود در ماشین ظرف‌شویی قرار ندهید.

معنی علائم روی ماشین ظرف‌شویی

با وجود اینکه امروزه شرکت‌های مختلف با برندهای گوناگونی اقدام به تولید ماشین‌های ظرف‌شویی می‌کنند اما علائم و نشانه‌هایی که برای نشان دادن قابلیت‌های ماشین ظرف‌شویی در شستن ظروف استفاده می‌شود در اکثر این دستگاه‌ها مشابه و یکسان است. برای درک بهتر این علائم معنی و کاربرد پر کاربردترین آن‌ها را برای توضیح می‌دهیم.

در همه ماشین‌های ظرف‌شویی یک پانل قرار داد که دکمه‌های کنترلی روی آن‌ها قرار می‌گریند و این پانل می‌توان به صورت لمسی یا معمولی باشد. برخی از این دکمه‌ها دکمه‌های برنامه‌ریزی عملکرد دستگاه هستند و برخی دیگر دکمه‌های مربوط به نشانگرها و یا دکمه‌های اخطار هستند.

نشانگرهای مربوط به عملکرد دستگاه

نشانه P که نشان‌دهنده شستشوی ظروف در حالت عادی است. نشانه Echo که نشان‌دهنده شستشوی ظروف با حداقل آب مصرفی و مایه شستشو است.

نکته مهم در این خصوص این است که مدت زمان شستشوی ظروف در حالت Echo نسبت به حالت‌های عادی یا سریع بیشتر است.

نشانه جام که به معنای شستشوی سبک با آب با دمای معمولی است و بیشتر برای شستن ظروف حساس و شیشه‌ای در ماشین ظرف‌شویی استفاده می‌شود.

نشانه ساعت با علامت ۱۰ درجه که به معنای شستشوی سریع ظروف است. مراحل شستشو در این حالت شبیه به شستشوی عادی است اما هر مرحله با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

نشانه پاشیدن آب که به معنای این است که شستشوی ظروف را برنامه‌ریزی کنید و به عبارت دیگر شستشوی ظروف بعد از گذشت زمان خاصی شروع می‌شود.

نمایشگرها و چراغ‌های روی ماشین

در ماشین‌های ظرف‌شویی معمولاً یک نشانگر برای نمایش اینکه دستگاه در حال کار کردن است وجود دارد. همچنین یک نشانگر نیز وجود دارد که درصورت بروز مشکل در روند شستشوی ظروف به صورت چشمک‌زن نمایش داده می‌شود.

چه ظرف هایی را نباید در ماشین ظرفشویی شست

به رغم اینکه ماشین‌های ظرف‌شویی در همه جای دنیا یکی از کاربردی‌ترین وسایل آشپزخانه هستند، اما هیچ استاندارد جهانی در استفاده از علائم یکسان روی ظروف برای نشان دادن اینکه آیا می‌توان این ظروف را در ماشین ظرف‌شویی شست یا نه وجود ندارد.

در این قسمت نشانه‌های مشترک روی ظروف را که نشان می‌دهد می‌توان آن‌ها را در ماشین ظرف‌شویی شست توضیح می‌دهیم.

اولین نشانه مربوط به تصویری است که در آن دو ظرف در قفسه قرار داده شده و آب روی آن‌ها اسپری می‌شود.

دومین نشانه در واقع یک جام شیشه‌ای است و سومین نشانه یک ظرف در قفسه ماشین ظرف‌شویی است که روی آن قطره‌های آب نمایش داده شده است.

این علائم هر سه نشان‌دهنده این است که استفاده از این ظروف چه به صورت چندتایی و چه تکی ایمن است و می‌توان از آن‌ها در ماشین ظرف‌شویی استفاده کرد.

نشانه‌های دیگری مثل یک جام و چنگال در کنار هم به این معنا است که مواد بکار رفته در ساخت این ظروف برای استفاده در ماشین ظرف‌شویی ایمن هستند و می‌توان شستشویی این ظروف را در ماشین ظرف‌شویی انجام داد.

علامت بعدی که در آن عدد +۱۰۰ و -۴۰  درج شده است به این معنا است که این ظروف را در ماشین ظرف‌شویی می‌توان با آب با دمای ۱۰۰ درجه و منفی ۴۰ درجه شست. علامت برف روی ظروف به این معنی است که این ظروف نسبت به یخ زدگی مقاوم هستند و نمی‌شکنند.

به طور کلی برخی از ظروف را نمی‌توان در ماشین ظرف‌شویی شست. این ظروف عبارت‌اند از ظروف چدنی که بهتر است آن‌ها را با آب و مایع ظرف‌شویی بشویید، ظروف چوبی که برای شستن‌ها نباید از آب داغ استفاده کرد. بهتر است ظروف چوبی را در ماشین ظرف‌شویی نشویید.

ظروفی که روی آن‌ها با دست نقاشی شده را نیز به هیچ عنوان با ماشین ظرف‌شویی نشویید. علاوه بر این موارد گفته شده از شستن لیوان‌های دو جداره، ظروف آلومینیومی، چاقوهای آشپزخانه که بسیار بزرگ هستند و کریستال‌های گران‌قیمت در ماشین ظرف‌شویی خودداری کنید.

برای ثبت امتیاز روی ستاره‌ها کلیک کنید

امتیاز میانگین 5 / 5. تعداد آرا: 1

امتیازی تاکنون داده نشده! اولین نفر باشید

سمیه شماعی زاده هستم. کارشناسی ارشد هوش مصنوعی و زبانشناسی رایانشی، عاشق دنیای فناوری و اطلاعات! از حدود 5 سال پیش کار تولید محتوا رو شروع کردم و در حال حاضر عضو گروه تحریریه تصلا هستم.
نظرتان را با ما به اشتراک بگذارید

  تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | لیست جهیزیه عروس از برندهای ایرانی
  آگوست 16, 2020

  […] ظرفشویی و انتخاب مناسب‌ترین ماشین ظرفشویی به این مطلب مراجعه […]

  تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | بررسی برنامه های شستشوی ماشین ظرفشویی ال جی
  جولای 4, 2021

  […] بیشتر بخوانید: چند نکته کلیدی در نگهداری از ماشین ظرفشویی […]

  تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | اگر شستشوی ماشین ظرفشویی طولانی شد، چه کنیم؟
  جولای 4, 2021

  […] ماشین ظرف شویی با توجه به تنظیمات و نحوه استاندارد عملکرد، ظروف را شستشو می‌دهد. حال اگر مشکلی در سیستم کار دستگاه به وجود بیاید و مدت زمان شستشوی ظروف را بالا ببرد، به این معنی است که ماشین به درستی کار نمی‌کند و باید برای رفع عیوب احتمالی آن اقدام کرد. در ادامه به مواردی اشاره می‌کنیم که ممکن است در این مشکل نقش داشته باشند. […]

  تصلا | تصویر صنعت لوازم الکترونیک | چگونگی تشخیص ماشین لباسشویی ال جی اصل
  آگوست 5, 2021

  […] که باعث غیرقابل استفاده شدن ماشین‌های لباسشویی و ظرف‌شویی شده‌اند، نیز کم‌ و بیش به چشم می‌خورند. بررسی نظرات […]

لینک کپی شد!